CNN

Wygrał trzy Puchary Świata, strzelił mnóstwo bramek i stał się ikoną świata, ale Skóra nie był jeszcze całkiem skończony, więc wyjechał do Stanów Zjednoczonych i pomógł przekształcić sport piłki nożnej w Ameryce Północnej.

Brazylijczyk dał się przekonać do przejścia na emeryturę, podpisując w 1975 roku kontrakt z New York Cosmos na kolejne trzy sezony.

Pelé najwyraźniej rozegrał swój ostatni profesjonalny mecz kilka miesięcy przed dołączeniem do drużyny North American Soccer League (NASL) i zawiesił buty na kołku po rozegraniu 638 występów w swoim klubie z dzieciństwa Santos.

Było prawie nie do pomyślenia, aby Pelé kiedykolwiek grał w jakimkolwiek innym klubie poza Santosem, ale dołączył do Cosmos w połowie sezonu 1975 Pomimo kontraktu wartego 1,67 miliona dolarów rocznie piłka nożna starała się wówczas wzbudzić duże zainteresowanie w Ameryce Północnej.

Pelé przybył, zobaczył i zwyciężył, a do czasuKról’ („The King”) odszedł w 1977 roku, był mistrzem NASL, który pomógł wywołać boom piłkarski.

„W ciągu trzech sezonów w Cosmos Pelé pomógł zmienić krajowy krajobraz sportu piłkarskiego” – powiedział Cosmos w oświadczeniu oświadczenie po jego śmierci w tym tygodniu.

„Tam, gdzie kiedyś były diamenty baseballowe, teraz były też boiska do piłki nożnej.

„Kosmos i ich Król nie tylko rozpoczęli sportową rewolucję w Ameryce, ale także podróżowali po świecie, aby szerzyć Ewangelię Pięknej Gry”.

Nawet teraz, po prawie 50 latach, wpływ Pelé jest nadal odczuwalny zarówno na igrzyskach mężczyzn, jak i kobiet w Ameryce Północnej.

Jego przeprowadzka do Cosmos utorowała drogę innym znakomitościom, takim jak Giorgio Chinaglia i Franz Beckenbauer, aby poszli w ich ślady i choć NASL ostatecznie upadł w 1984 r., wyznaczył plan dla Major League Soccer (MLS), kiedy została założona w 1993 r.

Supergwiazdy, takie jak David Beckham, Gareth Bale, Thierry Henry i Zlatan Ibrahimovic, wszyscy poszli w ślady Pelé, pomagając rozwijać ten sport w Ameryce Północnej, grając w MLS.

Pelé otworzył drzwi większej liczbie gwiazd do występów w USA.

Piłka nożna w USA kwitnie obecnie, a reprezentacja USA mężczyzn robi wrażenie podczas Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 r.

Skauci z całego świata spoglądają teraz na Amerykę Północną, aby odkryć nowe talenty, a sport ten jest zakorzeniony w strukturze społeczeństwa i jest w naturalny sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Większość wczesnych prac powstała w latach 70. XX wieku dzięki naturalnym zdolnościom Pelé i zaraźliwemu uśmiechowi.

Don Riddell z CNN rozmawiał z kibicami o Pelé podczas Kataru 2022, a jeden z Amerykanów powiedział, że legenda zmieniła jego życie.

„Oglądanie go było pierwszym profesjonalnym meczem, jaki widziałem w 1975 roku i z tego powodu jest to jeden z powodów, dla których są to moje jedenaste mistrzostwa świata” – Clifton Broumand powiedział CNN.

„Obserwowanie go i jego umiejętności sprawiło, że zacząłem przychodzić i oglądać piłkę nożną oraz Puchar Świata”.

Pelé podnosi trofeum NACL po zdobyciu tytułu w swoim ostatnim sezonie w USA.

W sezonie poprzedzającym dołączenie Pelé do Santosa w 1975 roku największa frekwencja na meczu Cosmos wyniosła nieco ponad 8 000 osób.

Według „The Guardian” w jego ostatnim i najbardziej udanym sezonie w 1977 r. na meczach u siebie zasiadało średnio 42 689 kibiców, z czego w trzech przypadkach frekwencja przekraczała 70 000 widzów. Towarzystwo Historii Futbolu Amerykańskiego.

Kiedy Pelé dołączył do Cosmos, miał 34 lata i strzelił łącznie 37 goli w 64 meczach NASL.

„Decyzja Pelé o przeniesieniu swojego kunsztu do Stanów Zjednoczonych wraz z drużyną New York Cosmos w latach 70. była momentem przemiany dla sportu w tym kraju” – stwierdził w oświadczeniu komisarz MLS Don Garber.

„Pelé zachwycił fanów w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, pokazał siłę gry i nieograniczone możliwości tego sportu”.

Pierwszy dyrektor generalny Cosmos, Clive Toye, odegrał kluczową rolę w pozyskaniu największej wówczas supergwiazdy tego sportu, aby dołączyła do Cosmos.

Toye, były dziennikarz mocno zaangażowany w tworzenie NASL, miał wizję przyszłości piłki nożnej w USA i wierzył, że Pelé jest człowiekiem, który urzeczywistni to marzenie.

Jednak Toye and the Cosmos spotkało się z ostrym sprzeciwem z całego świata w sprawie podpisu Pelé.

Dokonano nawet poważnej interwencji politycznej w przypadku Pelé powiedzenie ówczesny sekretarz stanu USA Henry Kissinger pomógł go przekonać do przyłączenia się do Kosmosu.

„W tamtym czasie miałem wiele propozycji gry w Anglii, Włoszech, Hiszpanii i Meksyku, ale odmówiłem. Po 18 latach chcę odpocząć, bo odchodzę na emeryturę” – powiedział Pelé CNN w 2011.

„Potem pojawiła się propozycja wyjazdu do Nowego Jorku, ponieważ chcą, aby piłka nożna stała się wielka w Stanach Zjednoczonych. To był powód. Rozpocząłem swoją misję.”

Pelé podczas swojego pobytu w Nowym Jorku przyciągnął do tego sportu nowych fanów.

Nagle fajnie było oglądać piłkę nożną.

Mecze były transmitowane na całym świecie, a gwiazdorska drużyna Cosmos była najgorętszą widownią w mieście. Comsos i Pelé zaczęli nawet koncertować po całym świecie.

„Bez względu na to, dokąd pojechaliśmy, na całym świecie, w Azji, Australii, Europie, oni chcieli tylko Pelé” – powiedział były zawodnik Cosmos Dennis Tueart, który podpisał kontrakt w celu zastąpienia Pelé, chociaż rozegrał kilka meczów pokazowych z brazylijską gwiazdą. Niebiańskie sporty.

„Miał niezwykłą wizję, niezwykły atletyzm […] moim zdaniem był bez wątpienia najlepszy”.

Pelé nadal jest obecny w Nowym Jorku. Sklep „Pelé Soccer” został otwarty w 2019 roku i znajduje się na kultowym Times Square, miejscu, do którego wielu fanów gromadziło się po wiadomościach o jego śmierci.

Po tym, jak Cosmos zdobył tytuł NASL w 1977 roku, zorganizowano pożegnalny mecz z byłą drużyną Pelé, Santosem, podczas którego Brazylijczyk rozegrał połowę dla obu drużyn w jego ostatnim oficjalnym meczu.

Po złożeniu świadectwa zwrócił się do ponad 70 000 ludzi na wypełnionym po brzegi nowojorskim stadionie Giants, prowadząc publiczność do skandowania „Miłość, miłość, miłość”.

Być może odpowiedni koniec dla człowieka, który szerzył radość, gdziekolwiek się pojawił i który pomógł ustanowić piłkę nożną jako sposób na życie w Ameryce Północnej.Źródło

Previous articleSelma Blair o żałobie byłego chłopaka Matthew Perry’ego: „Dobrze jest się smucić”
Next articlePaństwo UE chce wysyłać osoby ubiegające się o azyl do Afryki – WSJ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here