CNN

Trzy lata po ucieczce z Iranu, sędzia szachowy Shohreh Bayat obawia się, że spotka ją dalszy ostracyzm po tym, jak kwestionuje organ zarządzający grą i jej prezydent, byłą wicepremier Rosji, w sprawie wyboru przez nią ubioru na październikowym turnieju.

W 2020 roku Bayat spotkała się z krytyką w Iranie za niezałożenie odpowiedniej chusty na Mistrzostwach Świata Kobiet w Chinach i Rosji. Nie chciała ugiąć się pod naciskiem reżimu, ale w rezultacie nie wróciła do domu ze strachu przed karą.

Teraz, trzy lata później, Bayat wzbudził gniew Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i jej prezydenta za noszenie ubrań w celu wsparcia irańskich protestów i narodu ukraińskiego.

35-letnia Bayat, która obecnie mieszka z mężem w Londynie, niedawno pełniła funkcję sędziego podczas Mistrzostw Świata Fischer Random World Chess Championship 2022 w Reykjaviku na Islandii.

Turniej był dla Bayat kolejną okazją do poprowadzenia sędziów wśród największych gwiazd tego sportu, choć nastąpił on w trudnym momencie, gdy w jej rodzinnym Iranie rozprzestrzeniły się protesty po śmierci Mahsa Amini.

22-letnia Kurdyjka pochodzenia irańskiego zmarła w połowie września po zatrzymaniu przez policję ds. moralności za nieprzestrzeganie konserwatywnych zasad ubioru, co wywołało oburzenie w związku z szeregiem skarg wobec reżimu.

„Przypomniało mi to moją własną historię” – Bayat powiedział CNN. „Postanowiłam więc stanąć w obronie praw kobiet w Iranie. Podczas turnieju miałam na sobie koszulkę z mottem Irańczyków „WomanLifeFreedom” i chciałam stanąć po ich stronie”.

Bayat powiedziała, że ​​już po pierwszym dniu noszenia tej koszulki urzędnik FIDE poprosił ją nieoficjalnie, aby jej nie nosiła.

W oświadczeniu przesłanym do CNN FIDE stwierdziła, że ​​„arbitrzy na najważniejszych wydarzeniach mają obowiązek ubierać się odpowiednio i dyskretnie” oraz że Bayat „zlekceważyła wydane jej bezpośrednie instrukcje, aby przestała nosić slogany i motta”.

Według Bayat takich przepisów nie ma w podręczniku arbitra FIDE i twierdzi, że podczas wydarzenia w Islandii nie określono żadnego dress code’u.

Podręcznik arbitra mówi, że sędziowie muszą „przestrzegać zasad ubioru” i że muszą być „odpowiednio ubrani, co pomoże poprawić wizerunek szachów jako sportu”. CNN skontaktowało się z FIDE, aby wyjaśnić zasady ubioru oczekiwane podczas październikowego wydarzenia.

Sfrustrowana prośbą o zaprzestanie noszenia tego sloganu, Bayat stwierdziła, że ​​stwierdziła, że ​​nie łamie żadnych zasad, więc następnego dnia założyła go ponownie.

Bayat twierdzi, że urzędnik ponownie poprosił ją o zdjęcie go, tyle że tym razem powiedziano jej, że prośba pochodzi od prezydenta FIDE Arkadija Dvorkovicha, który wcześniej był wicepremierem Rosji i który był obecny na turnieju w Islandii.

Bayat powiedział, że Dvorkovich nigdy nie rozmawiał z nią osobiście w sprawie tej koszulki, mimo że znajdował się w tym samym pokoju, co ona, kiedy ją nosiła.

Dvorkovich wysłał jej jednak wiadomość na WhatsApp – wiadomości, które widziało CNN – z prośbą, aby Bayat nie wykorzystywał oficjalnych wydarzeń FIDE w „celach politycznych”.

Rozgniewana prośbą Dvorkovicha Bayat twierdzi, że szybko odpowiedziała, ale potem usunęła swoją „emocjonalną” odpowiedź.

Następnie Bayat poinformowała Dvorkovicha, że ​​następnego dnia nie założy tej koszulki, choć chciała postąpić „właściwie”.

Biorąc pod uwagę, że FIDE czarter stwierdza, że ​​„jest zaangażowana w poszanowanie wszystkich uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka i będzie dążyć do promowania ochrony tych praw” – Bayat stwierdziła, że ​​stwierdziła, że ​​nie naruszyła żadnej zasady.

„Zastanawiałem się uważnie i zdałem sobie sprawę, że to nie ja czyniłem szachy politycznym, ale Arkady” – powiedział Bayat.

„Przestrzegałam zasad FIDE, ale Arkady je łamał, zabraniając mi stania w obronie praw kobiet w Iranie”.

FIDE zaprzeczyła wszelkim twierdzeniom, jakoby polityka odegrała rolę w prośbie Dvorkovicha skierowanej do Bayata.

„Nie ocenialiśmy jej poglądów ani jej aktywizmu, ale platformę i moment, który wybrała” – powiedziała FIDE CNN.

Następnego dnia Bajat, która nie widziała swoich rodziców od czasu opuszczenia Iranu ponad trzy lata temu, powiedziała, że ​​kupiła niebiesko-żółty strój i założyła go w ramach wsparcia narodu ukraińskiego walczącego z rosyjską inwazją, a także na pamiątkę 176 osób którzy zginęli, gdy Iran oświadczył, że nieumyślnie zestrzelił ukraiński samolot, który rozbił się w pobliżu Teheranu w 2020 r.

NEWCASTLE, WIELKA BRYTANIA – 11 LUTEGO: Irański arbiter szachowy Shohreh Bayat pozuje do portretu w Newcastle w Anglii, 11 lutego 2020 r. Pani Bayat, arbiter w szachowym organie zarządzającym FIDE, przewodniczyła turniejowi w Chinach w styczniu, kiedy w irańskich mediach pojawiło się zdjęcie przedstawiające ją, która najwyraźniej nie nosi hidżabu.  W komentarzach prasowych i internetowych zarzucano jej lekceważenie irańskiego prawa, które nakłada na kobiety obowiązek noszenia chusty podczas występów publicznych.  Widząc tę ​​reakcję, pani Bayat szybko zaczęła bać się powrotu do kraju, obawiając się, że zostanie aresztowana.  Obecnie przebywa u przyjaciół w Wielkiej Brytanii, gdzie, jak twierdzi, rozważa różne opcje, nie będąc pewna, co przyniesie przyszłość.  (Zdjęcie: Hollie Adams/Getty Images)

Irański sędzia szachowy stara się o azyl w Wielkiej Brytanii

Mówi, że nic jej nie powiedziano na temat niebiesko-żółtego stroju, ale po opuszczeniu turnieju w Islandii Bayat powiedziała CNN, że nie została zaproszona na kolejną imprezę FIDE, mimo że organizacja uznała ją za najlepsza kobieta-arbiter w Europie w 2022 r.

Bayat powiedziała, że ​​początkowo została usunięta z komisji arbitrażowej – rejestru wszystkich wykwalifikowanych arbitrów – a w wiadomości otrzymanej przez CNN czołowy urzędnik FIDE powiedział jej, że było to spowodowane jej strojem w Islandii.

Jej nazwisko znajduje się obecnie w bazie danych, a FIDE powiedziała CNN, że Bayat w dalszym ciągu jest zdecydowanym kandydatem do poprowadzenia przyszłych wydarzeń, ale ma „więcej arbitrów międzynarodowych niż wydarzeń światowych, dlatego musimy wprowadzić pewną rotację”.

Prezydent FIDE Dvorkovich został po raz pierwszy wybrany w 2018 r., a w sierpniu został ponownie wybrany na drugą kadencję. Wcześniej 50-latek był wicepremierem Rosji w latach 2012–2018, po tym jak był głównym doradcą ekonomicznym Kremla.

Kreml z radością przyjął fakt, że Dvorkovich został w zeszłym roku ponownie wybrany na prezydenta FIDE, ale on zawsze utrzymywał, że jego bliskość z Kremlem nie będzie miała wpływu na jego pracę dla FIDE i zauważył, że jest jedną z najważniejszych osobistości establishmentu w Rosji, które kwestionować wojnę na Ukrainie.

Bayat powiedziała jednak CNN, że jej zdaniem Dvorkovich nie akceptuje krytyki Iranu ze względu na powiązania Rosji z tym krajem – Iran nadal wspiera Rosję pomoc wojskowa za wojnę na Ukrainie.

Jako kolejny dowód na to uważa sposób, w jaki FIDE potraktowała Irańską Federację Szachową.

Dworkowicz napisał list wzywając Iran do przestrzegania przepisów FIDE w 2020 r. po tym, jak rzekomo nakazał on swoim graczom, aby nie grali z izraelskimi przeciwnikami.

Pełniący obowiązki prezydenta Irańskiej Federacji Szachowej odpowiedział, mówiąc, że Iran stale przestrzega zasad i statutu FIDE oraz że sportowcy sami decydują, w których wydarzeniach biorą udział.

Pomimo ostrzeżenia irańscy gracze tak nadal przegrywa mecze a FIDE nie podjęła jeszcze konkretnych działań.

„Uważam za niezwykle ironiczne, że FIDE uważa moją koszulkę z prawami człowieka za polityczną, ale kiedy Irańska Federacja Szachowa wielokrotnie zmusza swoich graczy, aby nie grali przeciwko Izraelowi, FIDE milczy i przymyka na to oko” – powiedział Bayat.

Zapytana przez CNN, czy ma pewność, że Dvorkovich działa bez nacisków ze strony władz rosyjskich w sprawie wsparcia Bayata dla irańskich protestów, FIDE stwierdziła, że ​​ma do niego całkowite i absolutne zaufanie.

„Chociaż szanujemy stanowisko polityczne i działalność pani Bayat, wszyscy działacze FIDE muszą podczas pełnienia swoich obowiązków kierować się neutralnością polityczną, a ze wszystkich oficjalnych stanowisk, jakie można zajmować, stanowisko arbitra to takie, które wymaga wyższych standardów uczciwości, neutralności, i dyskrecja” – stwierdziła FIDE w oświadczeniu dla CNN.

„Bez względu na to, jak szlachetna i niekontrowersyjna jest sprawa, podejmowanie aktywizmu w tej roli jest niewłaściwe i nieprofesjonalne. Rzeczywiście poproszono ją, aby nie nosiła żadnych sloganów podczas pełnienia funkcji arbitra i wyjaśniła powody.

Aktywizm Bayata przyciągnął uwagę największych nazwisk w sporcie, po irańskim sędzią szachowym tweetował o zdarzeniu ponownie w niedzielę.

Amerykański arcymistrz Hikaru Nakamura niedawno zamieścił na Twitterze wpis „#WomenLifeFreedom #IStandWithUkraine” w odpowiedzi na wiadomość na temat Bayata ćwierkać.

Tymczasem trener supergwiazdy szachowej Magnusa Carlsena, Petera Heine Nielsena tweetował: „Szachowy świat musi podjąć decyzję. Po której stronie właściwie stoimy?”

Bayat, która obecnie pracuje także w szkołach podstawowych, ucząc szachów, stwierdziła, że ​​wsparcie, jakie otrzymała, „podnosi na duchu”, podobnie jak wtedy, gdy po raz pierwszy starała się o azyl w Anglii w 2020 roku.

„Początkowo próbowałam wspierać irańskie kobiety. Myślę, że to ważne i bardzo miło jest widzieć, że inni ludzie wspierają mnie w tym, że postępuję właściwie” – powiedziała.Źródło

Previous articleSezon 2 Lokiego zainspirował się Jamesem Bondem, Stanleyem Kubrickiem i Godzillą [Exclusive]
Next articleSkradziono z salonu samochody o łącznej wartości prawie 200 tys

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here