Home Sporty Drużyna piłkarska Howarda, która zdobyła tytuł w 1971 roku, zyskuje należność w...

Drużyna piłkarska Howarda, która zdobyła tytuł w 1971 roku, zyskuje należność w nowym podcaście

14
0

Mark W. Wright poczuł wielką dumę, kiedy “Piosenka odkupienia,” film krótkometrażowy, który wyprodukował dla ESPN, opowiadający o mistrzostwach męskiej drużyny Howarda w piłce nożnej w 1974 r., którego premiera odbyła się w szkolnym Cramton Auditorium w kwietniu 2016 r. Kiedy jednak Wright, absolwent Howarda z 1993 r., patrzył tego wieczoru na publiczność i zobaczył twarze kilku członków drużyny Bison z 1971 r., której tytuł został zwakowany przez NCAA, wiedział, że nie skończył opowiadać ich historii.

„To jest Ameryka, prawda? Chcemy porozmawiać o zwycięzcach, chcemy porozmawiać o upadkach, podnoszeniu się i trzymaniu trofeum na koniec dnia” – powiedział Wright w niedawnym wywiadzie telefonicznym. „Ten film skupiał się na [the 1974 team]. Poczułem, że grupa z 1971 roku znalazła się na marginesie i obiecałem wielu z nich, że nie odłożę tej historii, dopóki nie oddam im sprawiedliwości.

Siedem lat później Wright dotrzymał słowa. Zespół Howarda z 1971 r., który pod wodzą legendarnego trenera Lincolna Phillipsa doświadczył najwyższych wzlotów i najniższych upadków, jest tematem trzyodcinkowego podcastu Wrighta „Projekt Bizon”, wyprodukowany w ramach serii „Sports Wyjaśnia Świat” Meadowlark Media. Zadebiutuje w środę w Wondery Plus i na innych platformach podcastowych od 15 listopada.

„The Bison Project” zawiera wywiady z kilkoma ocalałymi członkami zespołu z 1971 r., w tym z wieloletnimi przyjaciółmi Ianem Bainem i Alvinem Hendersonem z Trynidadu i Tobago oraz byłą reporterką New York Timesa Leną Williams, która była pierwszą kobietą redaktorką „The Hilltop” ”, gazeta studencka Howarda. Williams reprezentował drużynę Phillipsa w 1971 roku, kiedy stała się ona pierwszą historycznie czarną uczelnią lub uniwersytetem, która zdobyła tytuł mistrza kraju I ligi w jakimkolwiek sporcie.

Drużyna piłkarska Howarda wkroczyła na scenę krajową w 1970 r. Po rozpoczęciu meczu przez Bison 9:0 „The Washington Post” oświadczył, że Phillips i wieloletni trener Ted Chambers, który poprowadził program do tytułu NAIA w 1961 r., „po cichu budowali piłkarską dynastię”. co „może pewnego dnia dorównać koszykarskiemu sukcesowi UCLA”. Howard przegrał z UCLA podczas swojego pierwszego występu w półfinale NCAA w tym roku, ale w 1971 roku wrócił silniejszy niż kiedykolwiek.

Gracze docenili Phillipsa, byłego bramkarza reprezentacji Trynidadu i Tobago oraz menadżera zawodników drużyny Washington Darts należącej do North American Soccer League, za budowanie jedności w drużynie złożonej z zawodników z 10 krajów.

Po niepokonanym sezonie zasadniczym 1971 Howard pokonał Harvard 1:0 w półfinale krajowym. W meczu o tytuł Bison spotkał się z obrońcą tytułu mistrzem kraju Saint Louis, który miał passę 24 zwycięstw z rzędu. Howard zwyciężył 3:2 na stadionie Orange Bowl w Miami po zdobyciu drugiego gola Hendersona w tym meczu, po strzale w lewy górny róg siatki po podaniu Stana Smitha.

„Moim zdaniem jest to największe osiągnięcie w moim życiu” – powiedział później Phillips reporterom.

Na początku sezonu 1972 The Post poinformował, że NCAA prowadzi dochodzenie w sprawie Howarda pod kątem potencjalnego wykorzystywania niekwalifikujących się graczy. Keith Aqui, najlepszy zawodnik drużyny Bison i będący przedmiotem śledztwa związanego z jego amatorską karierą w piłce nożnej w Trynidadzie i Tobago, został odsunięty na bok na czas nieokreślony.

Zespół Bison po raz kolejny dominował w sezonie zasadniczym i mimo wszystko awansował do półfinału krajowego, jednak passa 30 zwycięstw z rzędu została przerwana po porażce 2:1 po dogrywce z Saint Louis. Aqui i Tony Martin zostali już uznani za niekwalifikujących się do meczu, ponieważ po ukończeniu 19 lat grali w piłkę nożną na Trynidadzie i Tobago przez zbyt wiele lat. Dyrektor sportowy Howarda Leo Miles po spotkaniu z dyrektorem sportowym Howarda nie zgodził się na występ dwóch innych zawodników, Mori Diane i Keitha Looka Loya. Komisja ds. naruszeń przepisów NCAA 10 dni wcześniej.

Mundury Wizards z edycji City Edition to lekcja historii DC

„To całkiem oczywiste, że czarna szkoła nie powinna wygrać” – powiedział później Phillips. „Kiedy zaczniemy wygrywać, zostanie to uznane za niesprawiedliwe, w jakiś sposób oszukujemy i trzeba wszystko naprawić”.

Następnego wieczoru Phillips powtórzył te opinie na bankiecie z udziałem urzędników NCAA.

„Powiedziałbym, że NCAA jest winna praktykowania rasizmu” – powiedział. „Saint Louis nie pokonało wczoraj wieczorem Uniwersytetu Howarda. Pobili resztki tego, co zostało z Uniwersytetu Howarda.

Wiadomość nadeszła telegramem kilka tygodni później, 9 stycznia 1973 r.: NCAA umieściła Howarda na rocznym okresie próbnym i pozbawiła go tytułu mistrza kraju z 1971 r. Dochodzenie wykazało, że Aqui i Rick Yallery-Arthur wyczerpali swoje pięcioletnie uprawnienia przed sezonem 1971, grając w Trynidadzie i Tobago, a Martin i napastnik Gwinei Mori Diane nie zdali egzaminu SAT ani ACT. Diane i Howard złożyli pozew do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, utrzymując, że orzeczenie NCAA jest niezgodne z konstytucją. Sędzia przyznał, że zasady NCAA są niejasne i zbyt skomplikowane, ale nie uznał egzekwowania tych zasad za dyskryminujące. Tymczasem trener Saint Louis Harry Keough odmówił przyjęcia opuszczonego trofeum Bisona.

„Było pełno czarnych zawodników w najlepszych drużynach dnia w uniwersyteckiej piłce nożnej” – powiedział Wright, który w trakcie publikowania swojego podcastu nie otrzymał odpowiedzi od NCAA. „[Howard was] jedyna szkoła z całkowicie czarną drużyną i czarnym trenerem. … Czy Howard nieumyślnie złamał jakieś zasady? Tak, myślę, że nie powinniśmy się przed tym ukrywać. Celowo? Powiedziałbym, że nie.

Urodzony w Anglii i wychowany na Jamajce, zanim w wieku 12 lat przeprowadził się do DC, Wright ma osobisty związek z tą historią, wykraczający poza jego stopień Howarda. Bain, jeden z trzech zawodników drużyny z 1971 roku, który był także w drużynie, która zdobyła tytuł w 1974 roku, został później zatrudniony jako trener piłki nożnej i nauczyciel języka hiszpańskiego w Springbrook High School, do której uczęszczał Wright. Wright dołączył do drużyny piłkarskiej Springbrook jako senior, a Bain został mentorem na całe życie.

W „Projekcie Bison” Wright wręcza Bainowi i jego kolegom z drużyny kwiaty oraz daje możliwość powiedzenia prawdy o bólu, który nastąpił po radosnym sezonie.

„Nigdy nie powiedziałby w protokole, że chce te kwiaty, ale wiem, że to docenia” – powiedziała Wright. „Nadal otrzymuję SMS-y od wielu graczy i są po prostu bardzo wdzięczni, że mogą podzielić się tą historią ze swoimi dziećmi i wnukami”.

Bain i Henderson w podcaście, którego narratorami są Wright i Sam Dingman, Bain i Henderson wspominają grę w piłkę nożną jako dzieci w Trynidadzie i Tobago oraz trudności z asymilacją do amerykańskiego życia uniwersyteckiego jako nowicjusze w Howard. Williams, reporter Hilltop, opisuje „doświadczenie wyjścia z ciała”, gdy Bison zdobywał tytuł w 1971 r., jako film Sly & The Family Stone “Sprawa rodzinna” – nieoficjalny hymn drużyny – zagrzmiał na boisku i jej konsternacja, gdy zobaczyła, jak zespół imigrantów został uznany za oszusta po orzeczeniu NCAA.

Jedna z ciekawszych historii spoza boiska, którą Wright omawia w podcaście, dotyczy braku wizyty Howarda w Białym Domu z prezydentem Richardem M. Nixonem po zdobyciu tytułu. (Jego badania zaprowadziły go do Biblioteki Nixona i obejmowały wywiady z byłymi członkami gabinetu Nixona).

Wright napisał do wiceprezydent Kamali Harris, innej absolwentki Howarda, w sprawie potencjalnej przyszłej wizyty w Białym Domu. Nadal ma nadzieję, że NCAA, która od tego czasu zmieniła zasady, za naruszenie których ukarała Howarda, może ponownie rozważyć sprawę Bizona.

„Jeśli wrócą z tym samym wnioskiem, nie będę zadowolony, ale przynajmniej spojrzą na sprawę jeszcze raz” – powiedział Wright. „I jakże byłoby wspaniale [for the 1971 team] udać się do Białego Domu? Byłoby wspaniale, gdyby zostali docenieni podczas wizyty, niezależnie od tego, czy trofeum jest z nimi, czy nie. Jedyne, czego chcę, to coś takiego dla tych gości”.

korekta

W podpisie do poprzedniej wersji tego artykułu, pod zdjęciem członków męskiej drużyny piłkarskiej Uniwersytetu Howarda z 1971 r., błędnie pominięto nazwisko Tony’ego Martina. Napis został poprawiony.

Źródło

Previous articleWczesne oferty Walmartu na Czarny Piątek wydają się prawie zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe
Next articleGOP przygotował się do zablokowania głosowania w sprawie zastąpienia Feinsteina w sądownictwie Senatu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here