CNN

Urodzony w biedzie – zwykł kopać grejpfruta w brazylijskim stanie Minas Gerais – Pelé zakończył karierę jako prawdopodobnie najlepszy piłkarz w historii.

Był tą rzadkością; podobnie jak Muhammad Ali, Pelé był gwiazdą sportu, która przekroczyła swój sport.

Brazylijczyk wniósł radość i kreatywność do sportu, który często był sztywny i uosobiony piękna gra – “piękna gra.”

„Pele zmienił wszystko” – napisał obecny reprezentant Brazylii Neymar Jr. po ogłoszeniu śmierci Pelé.

„Zmienił piłkę nożną w sztukę i rozrywkę. Dał głos biednym, Czarnym, a zwłaszcza. Dał Brazylii widoczność.”

Od olśniewania jako 17-latek w 1958 r. w drodze do swojego pierwszego sukcesu w Pucharze Świata, po zdobycie Złotej Piłki jako zawodnik Pucharu Świata w 1970 r., gdy zdobył trzeci tytuł mistrza świata „Król” („Król”) osiągnął prawie wszystko, co możliwe, w słynnym brazylijskim żółto-niebieskim kolorze.

A bramek było mnóstwo – było ich mnóstwo.

Pelé strzelił 757 goli w 812 oficjalnych meczach dla klubu i reprezentacji. Nie ma jednak zgody co do tego, ile goli strzelił w swojej karierze. Według Reutera, Brazylijski związek piłkarski i Santos twierdzą, że Pelé strzelił 1283 gole w 1367 meczach, chociaż FIFA podaje tę liczbę na 1281 goli w 1366 meczach.

Ale nie chodziło tylko o fenomenalną liczbę strzelonych przez niego bramek. Jak sugeruje Neymar, Pelé był także artystą na boisku.

„Nawet jeśli nie używał pędzla ani długopisu, a po prostu miał piłkę u stóp” – mówi Don Riddell z CNN Sport.

Świat po raz pierwszy zobaczył Pelé podczas mistrzostw świata w 1958 roku.

„Kiedy przyjechaliśmy do Szwecji, nikt nie wiedział, czym jest Brazylia. Wiedzą o Argentynie… Urugwaju. To była dla nas niespodzianka” – Pelé powiedział CNN w 2016 roku.

W wieku 17 lat i siedmiu miesięcy Pelé został najmłodszą osobą, która wystąpiła w Pucharze Świata. Jest to rekord Brazylijczyka, który utrzymywał aż do zdobycia tego tytułu przez Normana Whiteside’a z Irlandii Północnej w 1982 roku.

Prawie 15 lat po opuszczeniu świata w agonii podczas Mistrzostw Świata w 1958 roku Pelé zawiesił buty na kołku Wybórprzekazując swojemu narodowi dziedzictwo drużyny odnoszącej największe sukcesy w historii mistrzostw świata i budzącej największy strach w międzynarodowej piłce nożnej.

Pelé ściska swojego kolegę z drużyny Vavę po strzeleniu gola, który w finale Mistrzostw Świata w 1958 roku podwyższył wynik na 2:1.

Ukoronowaniem Pelé dla Brazylii były Mistrzostwa Świata w Meksyku w 1970 r., które jeszcze bardziej wyidealizowały, ponieważ były pierwszymi transmitowanymi w kolorze mistrzostwami świata.

Przez cały turniej Pelé przecierał szlak przepychu w technikolorze, rozmazanej żółci i złota, urzekając i urzekając drużyny przeciwne.

Cztery gole zapewniły mu tytuł gracza turnieju, a jego zdobyczą była asysta przy zapierającym dech w piersiach golu Carlosa Alberto w finale przeciwko Włochom.

„Wygraliśmy Puchar Świata i myślę, że w moim sportowym życiu (to był szczyt) bez wątpienia” – Pelé powiedział CNN.

Włoski obrońca Tarcisio Burgnich trafnie podsumował nadludzki geniusz Pelé: „Powiedziałem sobie przed meczem, że jest ze skóry i kości, tak jak wszyscy inni. Ale byłem w błędzie.”

Pelé w akcji przeciwko Włochom w finale Pucharu Świata w 1970 roku.

Nawet momenty, w których Pelé nie strzelił gola, pomogły ugruntować jego status legendy – zwłaszcza niesamowity blok bramkarza Anglii Gordona Banksa po mocnej główce Brazylijczyka w meczu grupowym, który jest powszechnie uważany za najlepszą obronę wszechczasów.

„Zapis był jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek widziałem – w prawdziwym życiu i we wszystkich tysiącach meczów, które oglądałem od tamtej pory” – napisał Pelé w poście na Facebooku z 2019 r w hołdzie Banksowi po śmierci bramkarza.

„Kiedy jesteś piłkarzem, od razu wiesz, jak dobrze uderzyłeś piłkę. Uderzyłem głową dokładnie tak, jak tego oczekiwałem. Dokładnie tam, gdzie chciałem. I byłam gotowa świętować.

„Ale wtedy ten człowiek, Banks, pojawił się w moich oczach jak coś w rodzaju niebieskiego widma”.

Pomimo tego, że z wyjątkiem trzech lat swojej klubowej kariery grał w brazylijskim Santosie, dynamika Pelé, majestat przy piłce i zabójczość pod bramką sprawiły, że stał się jedną z pierwszych czarnoskórych gwiazd światowej piłki nożnej.

Pelé przyznał w 2015 r. w CNN, że był bardzo zainteresowany przeprowadzką przez Atlantyk ze strony Europy, ale zdecydował się tego nie robić ze względu na lojalność i „miłość” do Santosa; to kolejny powód, dla którego jest tak uwielbiany w swoim rodzinnym kraju.

„W przeszłości był to zawód pełen miłości, teraz jest to po prostu zawód” – Pelé powiedział.

„Nie ma tej miłości do gry dla mojego klubu, gry dla mojego kraju. Wiadomo, że piłkarz musi zarabiać na grze. To coś innego niż moje czasy.”

Jak wynika z niedawnego filmu dokumentalnego Neflix, Pelé wywarł ogromny wpływ na jego karierę jako piłkarza. Pelé stał się także symbolem nowego kraju.

„Myślę, że aby sobie z tym poradzić, tworzy postać Pelé, kogoś, kto niemal rezygnuje z własnej tożsamości, aby w istocie stać się Brazylią” – Ben Nicholas, współreżyser filmu dokumentalnego o życiu Brazylijczyka, powiedział CNN.

Oprócz wzięcia na siebie ciężaru aspiracji kraju na arenie światowej, dołączenie brazylijskiej armii do władzy w 1964 r., które pokazało zainteresowanie piłką nożną jako strategią taktyczną i polityczną – w szczególności traktowanie Pucharu Świata w 1970 r. jako „kwestii rządowej” – Według dokumentu Netflixa stanowiło to problem dla apolitycznego Pelé.

„Na końcu filmu jest naprawdę wymowne zdanie” – mówi inny reżyser filmu dokumentalnego, David Tryhorn, powiedział„w którym oczekujesz, że Pelé da nam być może «Pelé-izm», w którym będzie mówił o radości i szczęściu, ale tak naprawdę mówi o «uldze»”.

Pelé pozuje z trofeum Pucharu Świata 9 marca 2014 r. w Paryżu.

Debata na temat piłkarskiego GOAT będzie trwała do końca czasów – czy to Pelé? A może to Diego Maradona? A może Lionel Messi lub Cristiano Ronaldo?

Jednak czystej miłości i uwielbienia, jakie Brazylia darzył Pelé, nie da się dorównać i wykracza poza to, że jest tylko znakomitym piłkarzem, ale jest słupem totemu dla narodu.

Źródło

Previous articleJelly Roll płacze z powodu pierwszej w historii nominacji do nagrody Grammy
Next articlePiłkarze HS zyskują perspektywę, pomagając weterynarzom

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here