Świat futbolu uniwersyteckiego uznał decyzję Kolorado o zatrudnieniu Deiona Sandersa za główne ryzyko. Dyrektor sportowy Rick George był na tyle mądry, że dostrzegł powody wahania. Z pewnością musiał istnieć element ślepej wiary, ale George wiedział, że Sanders jest piorunochronem niezbędnym do ożywienia programu podtrzymywania życia. Zgadnij co? Zadziałało. I to w ciągu kilku miesięcy.

Sanders ma tak wiele cech, którym nie można dorównać. Jego gwiezdnej mocy nie można powielić. Jego wizja promowania programu w serwisie YouTube wywołałaby wzdrygnięcie u innych trenerów. I z przekonaniem mówi o wszystkim. Najlepsza część? Sanders podąża za tym, co mówi. On jest wykonawcą. Powiedział, że zabiera swój bagaż Louis Vuitton do Boulder, po czym przystąpił do zaprojektowania największej zmiany składu, jaką kiedykolwiek widział ten sport. Kolorado przeszło z drużyny, która w 2022 r. zwyciężyła z jednym zwycięstwem, do drużyny, która zdobyła cztery zwycięstwa (i to wciąż rośnie?), która walczy o zakwalifikowanie się do miski.

Jest jednak jedna cecha, której Sandersowi brakuje.

Cierpliwość.

To musi być powód, dla którego główny trener drużyny Kolorado podjął w zeszłym tygodniu odruchową decyzję o odebraniu koordynatorowi ataku Seanowi Lewisowi podstawowych obowiązków związanych z rozgrywaniem meczów i przekazaniu ich byłemu trenerowi NFL Patowi Shurmurowi. Lewis był prawdopodobnie najważniejszym nabytkiem trenerskim Sandersa poza sezonem i w dużej mierze uznawano go za powód, dla którego Buffaloes zdobyli tak wiele punktów na początku sezonu, pomimo oczywistych braków w linii ataku. Lewis opuścił posadę głównego trenera w Kent State, aby zwoływać mecze w Kolorado i wydawał się być atrakcyjnym kandydatem do pracy w Power 5 poza sezonem.


CU notował średnio 32,1 punktu i 408,7 jardów w ośmiu meczach, a Sean Lewis był głównym sędzią. W ubiegłym roku drużyna Buffs notowała średnio 15,4 punktu i 281,3 jardów na mecz. (Dustin Bradford / Getty Images)

Następnie Sanders wyrwał Lewisowi kartę gry i zastąpił go trenerem, który od 25 lat nie był asystentem na poziomie uczelni. Shurmur, który był analitykiem Sandersa, nie jest jakimś genialnym rozmówcą, który mógłby rozwiązać wszystkie problemy Kolorado w ciągu tygodnia. Bądźmy szczerzy: fani Cleveland Browns i New York Giants mogliby przedstawić w programie PowerPoint szczegółową prezentację wszystkich rzeczy, które poszło nie tak, gdy był głównym trenerem tych drużyn.

Wyniki tej zmiany były dokładnie takie, jakich można było się spodziewać. Kolorado przegrało ze stanem Oregon w sobotni wieczór 26:19. W sumie atakujący zdobyli zaledwie 238 jardów, z czego część miała miejsce w końcówce meczu, gdy Buffaloes próbowali odrobić dwupunktową stratę i musieli stawić czoła miękkiej obronie Beavers.

Rozgrywający Shedeur Sanders wciąż został pobity. A atak Kolorado skoczył na minus 7 jardów.

Jak my się tu znaleźliśmy? Jak Sanders poczuł się na tyle silny, by naprawić jedyną rzecz, która, szczerze mówiąc, nie była zepsuta?

„Nie będziemy poniżać Seana Lewisa, nie przyjmiemy tego tonu” – powiedziała Sanders. „Sean to dobry człowiek. Myślę, że jest dobrym rozmówcą do gry. Po prostu potrzebowaliśmy wtedy zmiany, musieliśmy po prostu spróbować czegoś innego i to właśnie zrobiliśmy. Nie patrzę wstecz, nie zastanawiam się nad sobą. Ponieważ jest w tym coś więcej, niż możesz wiedzieć, więc po prostu zaufajmy temu procesowi. Zaufajmy procesowi.”

Czy za kulisami wydarzyło się więcej? Lewis i Sanders musieli mieć fundamentalną różnicę zdań co do tego, jak bardzo Kolorado próbowało rządzić piłką nożną. Być może miało to coś wspólnego z tym, jak dobrze rozgrywający – syn ​​Sandersa – był chroniony.

Sanders nie przedstawił zbyt wiele informacji na temat tego, jak podjął decyzję, ale przyznał, że możemy jej nie zrozumieć.

„Nie mam zamiaru ujawniać wszystkich moich przemyśleń” – powiedziała Sanders. „Moje myśli są moimi myślami. Nie zdradzę, kiedy podejmę decyzję. Wiedz tylko, że kiedy podejmę decyzję, że coś zrobię, nie potknę się, nie jąkam i nie oglądam się za siebie. Tak właśnie jest i tak właśnie będzie. … Podjąłem decyzję, aby pomóc tej drużynie wygrać. Nie znacie wszystkich wartości niematerialnych, patrząc tylko z zewnątrz łóżeczka. Mam przyciemnione szyby i nawet w domu nic nie widać, ale wyciągacie wnioski na temat tego, co powinienem, a czego nie powinienem robić.

Może dom Sandersa ma przyciemnione okna, ale nie było innego programu piłkarskiego bardziej wystawionego na widok publiczny niż Kolorado. Duża część codziennych wydarzeń piłkarskich w Kolorado jest publikowana na YouTube. To część geniuszu Sandersa w promowaniu marki i zawodników noszących stroje drużyny Kolorado.

Ale to jest problematyczne.

Patrząc z zewnątrz, wydaje się, że Sanders podjął pochopną decyzję. Ta decyzja nie doprowadziła do renesansu ofensywy i z całą pewnością można odnieść wrażenie, że Lewis będzie jedynym zawodnikiem w Boulder.

To jest posunięcie, jakie podjąłby zdesperowany trener. Ale jaki był powód desperacji Kolorado? Do końca sezonu zasadniczego pozostały jeszcze trzy mecze, a Kolorado już (z łatwością) przekroczyło łączną liczbę zwycięstw z zeszłego roku. Pod każdym względem Kolorado odniosło w tym roku ogromny sukces, w dużej mierze dlatego, że zabawnie było oglądać, jak Shedeur Sanders, Travis Hunter, Jimmy Horn i Dylan Edwards gotują… w ataku.

Sanders wydaje się zaniepokojony tym, jak ludzie postrzegają jego decyzję o „zdegradowaniu” Lewisa. Nie chce, aby ktokolwiek patrzył z pogardą na umiejętności Lewisa lub „poniżał” wszystko, czego Lewis dokonał.

„Musisz zrozumieć, że w futbolu uniwersyteckim ma niewielu trenerów, więc kiedy wykonujesz ruch taki jak my, oznacza to, że ktoś musi… Nie nazywam tego degradacją, mówię „ruszaj się”” – powiedział Sanders. „Myślę, że wszyscy zarabiają tę samą kwotę. Kiedy zostaniesz zdegradowany, jest to trafienie na twój czek. To ruch, który musieliśmy wykonać.”

Musiałem? Może w tej kwestii będziemy musieli ślepo zaufać Sandersowi. Będzie ci wielokrotnie powtarzał, żebyś zaufał temu procesowi. Trzeba przyznać, że proces ten zaowocował większą poprawą w krótkim czasie, niż większość ludzi się spodziewała.

Ale to posunięcie jest niepokojące. Sanders bardziej niż ktokolwiek inny musiał zrozumieć, że Kolorado boryka się z problemami personalnymi w linii ataku, których coaching nie jest w stanie rozwiązać. Dosłownie mówił o tym w zeszłym tygodniu i wskazał, że głównym zadaniem poza sezonem jest zwiększanie poziomu talentów w ataku. Do diabła, Kolorado gościło nawet pięciogwiazdkowego ofensywnego liniowego Jordana Seatona podczas oficjalnej wizyty na meczu stanu Oregon.

Sanders dał nam bardzo niewiele powodów, aby wątpić w niego i jego budowę ciała podczas pierwszego roku pracy na stanowisku trenera Kolorado. Spodziewano się nawet strat. Jednak w przypadku pierwszego trenera Power 5 ten ruch powoduje drapanie się po głowie.

Zastanawiasz się, czy tego typu decyzje mogłyby zniweczyć tak obiecujący początek budowania programu, który mógłby być beznadziejny dla jakiegokolwiek innego trenera.

(Zdjęcie górne: Sean M. Haffey / Getty Images)Źródło

Previous articleAshton Kutcher i bliźniak Michael rozmawiają o zdrowiu, poczuciu winy i rozłamie między sobą
Next articleObejrzyj: Wideo Santi Barala Kanda wirusowe na platformach mediów społecznościowych

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here