Oto główne wydarzenia w miarę zbliżania się wojny, jej 628. dnia.

Oto sytuacja w poniedziałek, 13 listopada 2023 r.

Walczący

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł Ukraińców, aby przygotowali się na atak Rosji na infrastrukturę energetyczną kraju w obliczu zbliżającej się zimy, co stanowi powtórzenie zeszłorocznych bezlitosnych ataków na sieć energetyczną, które w najzimniejszych miesiącach roku pozbawiły setki tysięcy ludzi ogrzewania i prądu. „Musimy być przygotowani na to, że wróg może zwiększyć liczbę ataków dronów lub rakiet na naszą infrastrukturę” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu. „Cała nasza uwaga powinna być skupiona na obronie… Ukraińska tarcza powietrzna jest już silniejsza niż w zeszłym roku”.
  • W sobotę burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy stolica została zaatakowana z powietrza. W samym Kijowie nie zgłoszono żadnych większych zniszczeń ani ofiar, jednak w obwodzie kijowskim zniszczono niektóre budynki.
  • Ukraina i Rosja zgłosiły wzmożone walki wokół wschodniego miasta Bachmut, które Rosja zdobyła w maju po miesiącach ciężkich bitew. Dowódca ukraińskich sił lądowych, generał Oleksandr Syrski, powiedział, że siły Moskwy są „bardziej aktywne” i „próbują odzyskać utracone pozycje”. Rosyjskie relacje z walk mówią, że ich siły odparły pięć ukraińskich ataków w pobliżu zrujnowanego miasta.
  • Ukraiński wywiad wojskowy podał, że w wyniku eksplozji w okupowanym przez Rosję mieście Melitopol na południu zginęło co najmniej trzech rosyjskich żołnierzy, co określił jako „akt zemsty” grup oporu.
  • Rosyjskie organy ścigania oświadczyły, że wszczęły dochodzenie w sprawie „terroryzmu” po wykolejeniu pociągu towarowego w wyniku wykolejenia improwizowanego ładunku wybuchowego w obwodzie riazańskim na południowy zachód od Moskwy. Około 19 wagonów jadących z Rybnoje zostało wyrzuconych z torów, a 15 zostało uszkodzonych – napisali śledczy w oświadczeniu w mediach społecznościowych.
  • Moskwa oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie serii ataków w przygranicznych obwodach Briańska i Biełgorodu, w wyniku których uszkodzono pięć wagonów kolejowych i raniono jedną osobę w mieście Walujki, około 30 km (19 mil) od granicy.
Rosja oświadczyła, że ​​wszczęła dochodzenie w sprawie „terroryzmu” po wykolejeniu pociągu towarowego w wyniku ładunku wybuchowego w obwodzie riazańskim [Investigative Committee of Russia via AP Photo]
  • Jak wynika ze wspólnego śledztwa przeprowadzonego przez „Der Spiegel” i „Washington Post”, dowódca ukraińskich sił specjalnych odegrał kluczową rolę w sabotażu gazociągu Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku. Ukraina zaprzecza, jakoby stała za atakiem.

Polityka i dyplomacja

  • Doradca prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że przybył do Stanów Zjednoczonych z delegacją pod przewodnictwem minister gospodarki Julią Swyrydenko w celu rozmów na temat współpracy i wsparcia. „Będę miał spotkania w Białym Domu, Kongresie, ośrodkach doradczych i z przedstawicielami organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział Yermak, a dyskusje będą skupiać się na takich kwestiach, jak „prezydencka formuła na pokój” i wzmocnienie obronności Ukrainy.

Bronie

  • Niemiecki rząd zgodził się co do zasady podwoić w przyszłym roku pomoc wojskową dla Ukrainy do 8 miliardów euro (8,5 miliarda dolarów), podało źródło polityczne agencji informacyjnej Reuters. Minister obrony Boris Pistorius w rozmowie z nadawcą ARD określił planowane podwojenie pomocy wojskowej dla Ukrainy jako „wysłanie Ukrainie silnego sygnału, że nie pozostawimy jej samej sobie”. Plan wymaga zgody parlamentu.

Źródło

Previous article„Uważamy, że to psychiczne”: Rebelianci zatrudniają psychologa sportowego AFL jako trenera wspierającego „twardego” Cartera w pokonaniu bitwy RWC
Next articleSalma Hayek (57 l.) jest boginią w obcisłej zielonej sukni na gali pełnej gwiazd

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here