Oświadczenie następuje po doniesieniach o powtarzających się izraelskich atakach na główny ośrodek medyczny w palestyńskiej enklawie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w niedzielę o utracie komunikacji z punktami centralnymi w największym szpitalu w Gazie, Al Shifa. Izrael obrał za cel ten obiekt, twierdząc, że Hamas wykorzystuje go jako centrum dowodzenia dla działań terrorystycznych.

Według oświadczenia WHO, personel mógł „dołączył do dziesiątek tysięcy wysiedleńców, którzy szukali schronienia na terenie szpitala i uciekają z tego obszaru”.

„Istnieją doniesienia, że ​​niektórzy z tych, którzy uciekli ze szpitala, zostali postrzeleni, ranni lub zabici” – – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że według najnowszych doniesień „szpital był otoczony czołgami”.

Organizacja wielokrotnie wzywała do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie i bezpiecznej ewakuacji medycznej ciężko rannych i chorych. To jest „poważnie zaniepokojony” dla bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia i setek pacjentów, w tym dzieci.
WHO podała również, że personel Al Shifa zgłosił brak czystej wody i ryzyko zamknięcia oddziałów intensywnej terapii, respiratorów i inkubatorów z powodu braku paliwa.

W sobotni wieczór palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Izraelskie Siły Obronne (IDF) atakują obszar wokół Al Shifa, zauważając, że karetki pogotowia nie mogły się poruszać z powodu „szalonego bombardowania”.

Urzędnik IDF, pułkownik Moshe Tetro, zaprzeczył, jakoby ośrodek medyczny był w niebezpieczeństwie, twierdząc, że „w pobliżu szpitala dochodzi do starć pomiędzy oddziałami IDF a terrorystami Hamasu” Ale „nie ma oblężenia”.

Kilka tygodni wcześniej rzecznik IDF Daniel Hagari powiedział, że Hamas tak „operujący w szpitalu Shifa i pod nim” dodając to „terroryści poruszają się swobodnie” w największym ośrodku medycznym w Gazie.

Według najnowszych informacji izraelskich urzędników, którzy wciąż pracują nad identyfikacją ofiar, palestyńska grupa bojowników Hamas przeprowadziła 7 października niespodziewany atak na Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 240 zakładników. W odpowiedzi Zachodnia Jerozolima wypowiedziała wojnę i przeprowadziła masowe naloty oraz operację naziemną w Gazie. Urzędnicy palestyńscy twierdzą, że liczba ofiar po ich stronie osiągnęła 11 000, w tym ponad 4500 dzieci.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleEra Talay zaczyna się z hukiem, dramat VAR uderza ponownie, Irankunda zdobywa europejski ruch
Next article12 najlepszych thrillerów 2023 roku

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here