Alex Flores spaceruje po suchym obszarze jeziora Titicaca, największego basenu słodkiej wody w Ameryce Łacińskiej, który zbliża się do rekordowo niskiego poziomu, na wyspie Cojata w Boliwii, 26 października 2023 r. REUTERS/Claudia Morales/File Photo

COJATA, Boliwia — Odsłonięte, popękane podłogi części jeziora Titicaca, największego zbiornika słodkiej wody w Ameryce Południowej i najwyżej położonego żeglownego jeziora na świecie, położonego wśród Andów, są niepokojącym widokiem dla miejscowego rolnika Manuela Floresa.

Jego plony są wyschnięte, pobliskie studnie wyschły w wyniku długotrwałej suszy, a jego zwierzęta gospodarskie borykają się z trudnościami. Podobnie jak wielu mieszkańców jeziora lub jego okolic, z łatwością poruszał się po nim łodzią. Teraz idzie po wyschniętym dnie jeziora.

Jezioro, niegdyś postrzegane jako bóstwo przez ludność prekolumbijską zamieszkującą jego brzegi, jest ważnym ekosystemem dla dzikiej przyrody i źródłem wody dla milionów ludzi, w tym w mieście El Alto, oddalonym o około 40 kilometrów (25 mil) Na wschód.

Jednak poziom wody w tym regionie osiąga obecnie rekordowo niski poziom, co pogarsza zjawisko pogodowe El Nino, które oznacza mniej opadów na tym obszarze, co wiąże się z długim okresem suszy i rzadko spotykanymi wysokimi temperaturami.

Naukowcy twierdzą, że tego typu ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz bardziej powszechne na całym świecie ze względu na zmiany klimatyczne, które również potęgują skutki El Nino.

“Mam 50 lat. Nigdy wcześniej jezioro Titicaca nie wyschło tak jak teraz. To wpływa na nas, ponieważ nie ma już pożywienia dla naszych zwierząt gospodarskich i nie możemy podróżować łodzią” – powiedział rolnik Flores. „Teraz musimy iść, a naszych plonów już nie ma, ponieważ od zeszłego roku nie padało”.

Susza zbliża się do poziomu krytycznego dla rolnictwa w regionie, twierdzą rolnicy i eksperci. Jeśli na początku grudnia nie będzie padać, nie będzie sadzenia ziemniaków, jednego z podstawowych artykułów spożywczych społeczności wiejskich i miast Boliwii.

Wokół jeziora, szczególnie w mniejszym i płytszym „Lago Menor”, ​​wody cofnęły się od linii brzegowej, częściowo z powodu braku opadów, wysokich temperatur i cofania się lodowców andyjskich, których stopiona woda zwykle zasila jezioro.

Eksperci twierdzą, że wiele czynników przyczyniających się do kurczenia się jeziora Titicaca można powiązać ze zmianami klimatycznymi.

„Dziewięćdziesiąt pięć procent utraty wody z jeziora wynika z parowania, co pokazuje, że jest to całkowicie lub prawie całkowicie spowodowane zmianami klimatycznymi” – powiedział Xavier Lazzaro, specjalista ds. systemów wodnych we francuskim instytucie badawczym IRD.

Jezioro Titicaca kurczy się z powodu ekstremalnej suszy na wyspie Cojata

Częściowy widok na jezioro Titicaca, największy basen słodkowodny w Ameryce Łacińskiej, zbliżający się do rekordowo niskiego poziomu, na wyspie Cojata w Boliwii, 26 października 2023 r. REUTERS/Claudia Morales/File Photo

„Idziemy centymetr po centymetrze”

Według MapBiomas Agua, która od dwudziestu lat monitoruje zmiany w jednolitych częściach wód powierzchniowych na tym obszarze, w latach 1985–2022 w Boliwii ogółem odnotowano 39% spadek poziomu naturalnych wód powierzchniowych, takich jak rzeki i laguny.

Spadek wynika z rekordowo wysokich temperatur na świecie, co ma wpływ na rzeki, jeziora i lodowce od Stanów Zjednoczonych po Azję.

„Jest wiele czynników, wiele przyczyn” – powiedział Rodney Camargo, urzędnik lokalnej Fundacji Przyjaciół Natury (FAN) organizacji pozarządowej.

„Z jednej strony mamy lokalne przyczyny, o których wiemy: wylesianie, pożary, działalność człowieka, duże tamy, które mają skutki. W ujęciu globalnym mamy do czynienia ze zmianą klimatu oraz zjawiskami takimi jak El Nino i La Nina, które powodują powodzie i susze”.

Po powrocie do jeziora Titicaca Fredy Aruquipa, osoba odpowiedzialna za monitorowanie poziomu wody w jeziorze, codziennie obserwuje jego spadek.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Woda opada centymetr po centymetrze” – powiedział.

POWIĄZANE HISTORIE

Susza i kurczące się stada powodują gwałtowny wzrost cen wołowiny w USA

Masowa śmierć delfinów amazońskich powiązana z poważną suszą i upałamiŹródło

Previous articleRafael Nadal, Andy Murray i polowanie na pełne wdzięku i chwalebne wyjście
Next articleJak dotąd najlepsze filmy 2023 roku

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here