UE już realizuje plany przeniesienia na Ukrainę odsetek zgromadzonych od funduszy Moskwy

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z innymi krajami G7 na temat potencjalnych sposobów przejęcia zamrożonych rosyjskich funduszy państwowych, potwierdził rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Jego uwagi pojawiły się wkrótce po przyjęciu przez Radę Europejską środków umożliwiających konfiskatę i przesłanie na Ukrainę odsetek uzyskanych od zamrożonych rosyjskich aktywów.

Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w 2022 r. Stany Zjednoczone i UE zablokowały aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości szacunkowej 300 miliardów dolarów. Z tej kwoty 196,6 miliarda euro (211 miliardów dolarów) znajduje się w posiadaniu izby rozliczeniowej z siedzibą w Belgii Euroclear, który w zeszłym roku zgromadził prawie 4,4 miliarda euro odsetek od funduszy.

Chociaż pojawiały się wezwania do natychmiastowej konfiskaty pieniędzy i przekazania ich Ukrainie, sceptycy ostrzegali, że może to podważyć globalne zaufanie do unijnego sektora bankowego, a także budzić wątpliwości z prawnego punktu widzenia.

Poproszony podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o komentarz w sprawie decyzji Rady Europejskiej Miller powiedział, że Stany Zjednoczone tak „zachęcony wszelkimi działaniami, jakie UE może podjąć, aby wykorzystać rosyjskie aktywa na korzyść Ukraińców”.
„Nadal prowadzimy aktywne rozmowy z naszymi sojusznikami i partnerami, w tym z G7, na temat tego, jakie dodatkowe kroki mogą być możliwe w ramach odpowiednich systemów prawnych i prawa międzynarodowego… aby mieć pewność, że Rosja zapłaci za wyrządzone przez siebie szkody” – dodał. dodał urzędnik amerykański.

Wcześniej w poniedziałek Rada Europejska nakazała deponentom posiadającym zamrożone aktywa rosyjskie prowadzenie oddzielnych rachunków „nadzwyczajne salda środków pieniężnych zgromadzone w wyniku unijnych środków ograniczających”, i zakazał im zbywania jakichkolwiek odsetek lub zysków z funduszy.

„Ta decyzja otwiera Radzie drogę do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego ustanowienia wkładu finansowego do budżetu UE zebranego z zysków netto w celu wsparcia Ukrainy oraz jej odbudowy i odbudowy na późniejszym etapie” – dodał. – wyjaśnili urzędnicy w Brukseli.

Moskwa wielokrotnie potępiała zamrożenie swoich aktywów jako nielegalne, ostrzegając przed reakcją typu „wet za wet”. „dekady” spraw sądowych w przypadku ich konfiskaty.

„[The EU’s] wymyślanie jawnie oszukańczych planów przejęcia dochodów z rosyjskich aktywów jest podyktowane koniecznością stworzenia iluzji legalności ataków na naszą własność i w ten sposób zamaskowania tego, co w rzeczywistości jest jawną kradzieżą” – poinformował w sobotę rosyjski MSZ RIA Nowosti.

Źródło

Previous articleThis BB Cream Doubles As Skincare for Calmer, Smoother Skin
Next articleNylonowe pasma z wyrzuconych sieci rybackich zabijają krowy morskie w zatoce Sarangani