Szef spraw zagranicznych bloku błędnie stwierdził, że osiągnięto porozumienie co do potrzeby „pauzy humanitarnej” w Gazie

Starszy dyplomata UE Stefan Sannino krążył po państwach członkowskich bloku, aby wyjaśnić i przeprosić za błędne twierdzenie szefa spraw zagranicznych Josepa Borella, jakoby blok osiągnął porozumienie w sprawie potrzeby „pauza” podczas działań wojennych w Gazie, trzech dyplomatów powiedziało w niedzielę Politico.

Borrell wywołał kontrowersje, gdy pod koniec ubiegłego miesiąca stwierdził, że istnieje „podstawowy konsensus„w związku z koniecznością”pauza humanitarna”w walkach między Izraelem a Hamasem. W tamtym czasie było jednak zupełnie inaczej – uzgodnienie brzmienia rezolucji zajęło kolejne cztery dni, a tekst ten ostatecznie wzywał do „przerw humanitarnych” w liczbie mnogiej.

Zdaniem Politico rozróżnienie to ma znaczenie, ponieważ liczbę pojedynczą można interpretować jako wzywającą do dłuższego zawieszenia broni – czego kilka krajów UE, w tym Niemcy, Austria i Czechy, wyraźnie unika, obawiając się, że zostanie to odebrane przez Izrael jako wyzwanie dla jego prawa do „Samoobrona.

Sannino, sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, zaangażował się w coś, co jeden z dyplomatów określił jako kontrolę szkód – „sposób na przeprosiny” za wystąpienie Borrella poza kolejnością – podczas spotkania ambasadorów, które odbyło się po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych, podczas którego zgłoszono uwagi.
Wszyscy wiedzieli, że to nie wina Sannino, był krytykowany z powodu komentarzy Borrella– stwierdziła osoba. Inni postrzegali słowa Sannino bardziej jako wyjaśnienie uwag Borrella niż przeprosiny.

Rzecznik UE podjął próbę dalszego wyjaśnienia słów Borrella dla Politico, wyjaśniając, że dyplomata wyraźnie stwierdził: „że podczas pierwszej dyskusji pomiędzy 27 państwami członkowskimi na temat pauzy humanitarnej na sali wyrażono wiele stanowisk i przeważająca większość opowiedziała się za tym.

UE usiłuje osiągnąć porozumienie w sprawie wojny w Gazie, a niezachwiane poparcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dla Izraela koliduje z poparciem Borrella dla zawieszenia broni.

Nawet po tym, jak blok zgodził się na treść swojej rezolucji, Borrell w dalszym ciągu publikował swoje prośby o „przerwa w działaniach wojennych,” pojedynczy, “aby umożliwić dostęp pomocy humanitarnej” na X (dawniej Twitter). Skrytykował także Izrael za zabijanie „zdecydowanie zbyt wielu cywilów, w tym dzieci”, nawet żądając „natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników„przez Hamas.

Choć z technicznego punktu widzenia von der Leyen jest urzędnikiem wyższego szczebla, Borrell po swojej kontrowersyjnej wizycie w Izraelu w zeszłym miesiącu zauważyła, że ​​ustalanie polityki zagranicznej bloku leży w gestii Rady Ministrów Spraw Zagranicznych i Rady Europejskiej, a nie Komisji Europejskiej. Podkreślił, że choć UE wspiera prawo Izraela do samoobrony, prawo to jest ograniczone przez prawo międzynarodowe.

Źródło

Previous articleArt The Clown jest gotowy na święta dzięki zwiastunowi Terrifier 3
Next articleEmily Elizabeth w bikini sprawia, że ​​jej majątek odbija się w nowym filmie!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here