Jak podaje Reuters, Bruksela poprosi członków bloku o przygotowanie własnych pakietów pomocowych dla Kijowa, jeśli Budapeszt będzie stawiał opór

UE będzie w stanie udzielić Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów euro (53,4 miliarda dolarów), nawet jeśli Węgry ją zawetują, podał w piątek Reuters, powołując się na anonimowych urzędników w bloku.

Komisja Europejska zaproponowała przyznanie Ukrainie dalszych dotacji i pożyczek na pomoc w konflikcie z Rosją, choć Węgry i Słowacja zawetowały tę decyzję w zeszłym miesiącu. Następnie w grudniu na szczycie w Brukseli 27 członków UE będzie głosować nad pakietem pomocowym o wartości 50 miliardów euro.

Jeżeli węgierski premier Viktor Orban, który wielokrotnie nawoływał do zawieszenia broni i rozmów pokojowych na Ukrainie, ponownie zawetuje to posunięcie, blok mógłby to obejść, zwracając się do każdego z pozostałych rządów UE o przygotowanie własnych pakietów pomocowych dla Kijowa, dwóch UE urzędnicy powiedzieli agencji Reuters.
Według agencji prasowej, powiedział jeden z urzędników „Ludzie mają dość tego, że Budapeszt trzyma wszystkich jako zakładników” dodając to „To rozwiązanie jest męczące, ale mamy je, jeśli zajdzie taka potrzeba”. Drugi urzędnik zgodził się z tym i nalegał „kwestia pieniędzy dla Ukrainy zostanie tak czy inaczej rozwiązana, Kijów otrzyma wsparcie UE”.

Orbán tłumaczył wcześniej, że zablokował pakiet pomocowy dla Ukrainy, bo taki był “oczywiste” ten Kijów „nie wygramy na froncie” oraz że strategia Brukseli polegająca na nakładaniu sankcji na Rosję przy jednoczesnym pompowaniu Ukrainy pieniędzmi i bronią nie powiodła się.

Według Komisji Europejskiej od rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej w lutym 2022 r. UE zatwierdziła łącznie 83 mld euro pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej dla Ukrainy. Pomimo pomocy Zachodu, szeroko nagłośniona letnia kontrofensywa Kijowa nie osiągnęła swoich celów. Ministerstwo Obrony Rosji oszacowało, że od czerwca Kijów stracił ponad 90 000 żołnierzy, a także ponad 55 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych.

CZYTAJ WIĘCEJ:
UE przyznaje, że nie dotrze do docelowej amunicji na Ukrainie – media

Najwyższy dowódca wojskowy Ukrainy, generał Walerij Załużny, przyznał w zeszłym tygodniu, że wojska kijowskie raczej nie dokonają „głęboki i piękny przełom”, dodając, że mogłaby to być wyniszczająca wojna okopowa „przeciągać latami” i zmiażdżyć swój kraj.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous article„Niezły kawałek”: Lions ogłuszają pomniejsze premiery Adelaide serią trzech bramek w końcówce i wygrywają kwalifikacyjny thriller finałowy
Next articleBył drugi film o Strefie Mroku, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here