Jest to obraz, który mógłby należeć do filmu po części horroru, po części science fiction: prezydent USA Joe Biden stoi na mrocznym tle, z jego oczu emanują jaskrawoczerwone promienie lasera, a broszka z flagą Stanów Zjednoczonych wyraźnie świeci w klapie .

Jednak to nie strona z memami ani konto trolli nie zamieszczały tego obrazu: tak było wysłane na stronie X Bidena wcześnie rano w poniedziałek. Na tle brutalnej wojny Izraela ze Strefą Gazy, w której zginęło ponad 28 000 osób i którą wspierały Stany Zjednoczone, zdjęcie to wywołało szczególną krytykę Bidena ze strony niektórych użytkowników mediów społecznościowych.

Oto wszystko, co na razie wiemy o poście Bidena:

O czym był post?

Post Bidena pojawił się po tym, jak Kansas City Chiefs pokonali San Francisco 49ers w Super Bowl.

Piosenkarka Taylor Swift – prawdopodobnie największe nazwisko w świecie rozrywki, która wcześniej krytykowała byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, głównego rywala Bidena w wyborach w 2024 r. – spotyka się z Travisem Kelce, grającym w drużynie Chiefs. Chociaż pojawienie się Swifta na meczach National Football League (NFL) w tym sezonie pomogło marce tego sportu, wywołało także teorie spiskowe ze strony części skrajnej prawicy, które sugerowały, że NFL spiskowała, aby zapewnić drużynie Chiefs zwycięstwo stworzyć tło dla Swifta do poparcia kandydatury Bidena.

Choć Chiefs wygrali, Swift nie zadeklarował jeszcze poparcia dla żadnego kandydata na prezydenta. Nie powstrzymało to Bidena przed kpiną z teorii spiskowej w swoim tweecie, sugerującym, że to on zaplanował ten moment.

Tweet Bidena wywołał szereg reakcji na X, od cyfrowych przewrócenia oczami po odpowiedzi wyrażające rozczarowanie i oburzenie.

Kilku użytkowników kwestionowało, czy konto Bidena zostało zhakowane. Inni żartowali, że stażysta zamieścił zdjęcie, a inni na pierwszy rzut oka zauważyli, że zamieściło je konto parodyjne.

Wiele osób sugerowało, że post Bidena był niesmaczny i pozbawiony wrażliwości, ponieważ ukazał się w kontekście wyniszczającej wojny Izraela ze Strefą Gazy.

Wzywając do zaprzestania śmierci cywilów w Gazie, administracja Bidena w dalszym ciągu sprzedaje i dostarcza broń Izraelowi.

Biorąc pod uwagę wojnę w Gazie, post ten nie był „właściwy” – stwierdził Ahmed Al-Rawi, profesor nadzwyczajny ds. wiadomości, mediów społecznościowych i komunikacji publicznej na Uniwersytecie Simona Frasera w Kanadzie.

„Ale nie sądzę, żeby Biden miał tu na myśli globalną publiczność” – powiedział. „Myśli głównie o swojej amerykańskiej publiczności”.

Co to jest mem Dark Brandon?

Tekst alternatywny lub opis obrazu w poście Bidena brzmi po prostu „ciemny brandon”. To nawiązanie do mema, którego początki sięgają października 2021 roku.

Tłum skandował wulgaryzmy pod adresem Joe Bidena podczas wyścigu na torze wyścigowym Talladega Superspeedway w Alabamie. Podczas wywiadu ze zwycięzcą wyścigu Brandonem Brownem reporterka sportowa NBC Kelli Stavast zinterpretowała pieśni jako „Let’s Go Brandon” i jako takie relacjonowała je w telewizji na żywo.

Od tego czasu wyrażenie „Let’s Go Brandon” stało się kodem słownych obelg pod adresem Bidena, dzięki czemu republikańscy politycy mogli używać nowego języka przeciwko Bidenowi w Internecie, omijając cenzurę i unikając krytyki. To zdanie zaczęło pojawiać się także w tekstach piosenek.

Od tego czasu mem Brandona ewoluował, a w Internecie zaczęły krążyć różne wersje wizerunku Bidena z wiązkami laserowymi strzelającymi z oczu – zwanego „Mrocznym Brandonem”.

Wycinki mema Dark Brandon pojawiły się nawet w miejscu trzeciej prawyborów Partii Republikańskiej w listopadzie 2023 r.

Wycinki internetowego mema „Dark Brandon” są wyświetlane naprzeciwko Adrienne Arsht Center for the Performing Arts, miejsca trzeciej prawyborów Partii Republikańskiej w Miami na Florydzie, 8 listopada 2023 r. [Mandel Ngan/AFP]

Czy Biden publikował podobne posty w przeszłości?

Niezależnie od pochodzenia mem, który miał na celu kpić i krytykować Bidena, był wielokrotnie przechwytywany przez Demokratów i samego Bidena. Jego żartobliwe uznanie dla frazy Brandon rozpoczęło się już w 2021 roku i trwa nadal.

W kwietniu 2023 r. Biden założył ciemne parasole przeciwsłoneczne po tym, jak zażartował, że stał się personą „Mrocznego Brandona” podczas kolacji Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu w Waszyngtonie.

Prezydent Joe Biden nosi okulary przeciwsłoneczne po tym, jak zażartował o zostaniu prezydentem "Ciemny Brandon" persona podczas kolacji Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu w hotelu Washington Hilton w Waszyngtonie,
Biden zażartował, że stał się personą „Mrocznego Brandona” podczas kolacji Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu w hotelu Washington Hilton w Waszyngtonie, 29 kwietnia 2023 r. [Carolyn Kaster/AP]

Kampania Bidena pojawiła się po raz pierwszy w październiku 2023 r. w Truth Social, konserwatywnym serwisie społecznościowym rywala Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta. Na zweryfikowanym koncie @BidenHQ pojawiło się zdjęcie profilowe Dark Brandon: „No cóż. Zobaczmy jak to się potoczy. Nawróceni mile widziani!”

To zawłaszczanie memów jest częścią toczącej się wojny politycznej, powiedział Al-Rawi, który badał politykę memów i pisał o niej.

„Mem sam w sobie jest narzędziem komunikacji politycznej” – powiedział Al Jazeerze. „Różne strony wykorzystują tę broń, aby przyciągnąć uwagę i odwrócić uwagę od innych kwestii”.

Al-Rawi uważa, że ​​mem Brandona zadziałał na korzyść Bidena z punktu widzenia jego zwolenników, którym podoba się fakt, że podejmuje się on ataku politycznego. Z drugiej strony, jak stwierdził Al-Rawi, w niektórych częściach Globalnego Południa może się to wydawać niewrażliwe.

Al-Rawi przypisał także wysiłki Bidena mające na celu „memifikowanie” przekazów politycznych próbom nawiązania kontaktu z młodszymi wyborcami. Zdolność Bidena do sprawowania rządów została poddana analizie ze względu na jego wiek i problemy z pamięcią.

Biden nie jest jedynym politykiem, który wykorzystuje memy do przekazywania komunikatów politycznych. Zespoły mediów społecznościowych i zwolennicy polityków, w tym byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, premiera Kanady Justina Trudeau i premiera Indii Narendry Modi, w tworzeniu dalszych przekazów politycznych oparły się na memach i trendach internetowych.

Światowi przywódcy komunikowali się za pośrednictwem komunikatów prasowych i oświadczeń emitowanych w telewizji, ale pojawienie się mediów społecznościowych zmieniło sposób, w jaki komunikują się ze społeczeństwem, powiedział Al-Rawi.

Memy są jednym z takich sposobów.Źródło

Previous articleNotatki poufne Mike Tomlin jest „wielkim fanem” 1 QB
Next articleLiam Neeson został „osobiście zraniony” nienawiścią do Jar Jar Binksa po „Gwiezdnych wojnach: Mrocznym widmie”