Kijów
CNN

W zeszłym tygodniu tajna dostawa amerykańskiej broni i nalot przez rzekę dodały bardzo potrzebnej energii ukraińskiej kontrofensywie, która w dużej mierze utknęła w martwym punkcie.

Na wschodzie Ukraińcy twierdzą, że zadali ogromne straty siłom rosyjskim próbującym otoczyć oblegane miasto.

Tymczasem w stolicy Kijowie ukraińscy parlamentarzyści chcą wymazać rosyjskie wpływy z Kościoła.

Oto, co musisz wiedzieć.

Tajna dostawa przez USA rakiet dalekiego zasięgu ATACMS uderzyła we wtorek w okupowane lotniska w okupowanym Berdiańsku na wybrzeżu Morza Azowskiego oraz w Ługańsku na wschodniej Ukrainie, niszcząc rosyjskie helikoptery i skład amunicji.

Film opublikowany przez dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerija Załużnego pokazuje strzelanie potężnymi bateriami rakietowymi, opatrzony podpisem, w którym dziękują ukraińskim żołnierzom „za służbę” i partnerom „za wsparcie”.

W czasie, gdy finansowanie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy pozostaje niepewne, pojawienie się ATACMS było mile widzianym wydarzeniem zarówno na polu bitwy, jak i dla morale społeczeństwa.

Ukraina od miesięcy prosiła o system rakietowy. Nadal nie jest jasne, kiedy broń dostarczono ani kiedy podjęto decyzję o jej dostarczeniu.

Te potężne rakiety, mające zasięg 160 km, prawdopodobnie zaburzą pozycję Rosji, a większość analityków przewiduje, że Moskwa będzie zmuszona rozmieścić siły powietrzne dalej, co ograniczy możliwości operacyjne.

Dla Ukraińców posunięcie to było postrzegane jako mocny sygnał wsparcia ze strony USA. „Ukraińcy są bardzo zachęceni dostawą ATACMS, a nasi wojownicy dobrze wykorzystują je na polu bitwy” – napisał w tweecie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem.

W Awdijiwce w obwodzie donieckim trwają zacięte walki, podczas gdy Rosja w dalszym ciągu okrąża miasto, a Ukraina twierdzi, że zadała ogromne ciosy rosyjskiemu personelowi wojskowemu i sprzętowi.

Siły rosyjskie rozpoczęły fale ataków odparte przez silnie umocnione na tym obszarze wojska ukraińskie.

Według ukraińskiej armii w czwartek w ciągu jednego dnia zniszczono więcej rosyjskiego personelu i czołgów niż w jakimkolwiek innym dniu od początku wojny. CNN nie może niezależnie zweryfikować ukraińskich twierdzeń o stratach rosyjskich, ale wideo udostępnione przez nieoficjalne konta ukraińskiego wojska pokazuje intensywne walki i zniszczony sprzęt. Zełenski nazwał rosyjskie straty w Awdijiwce „katastrofalnymi”.

Analitycy twierdzą, że rosyjskim celem jest okrążenie miasta i zajęcie wzniesienia w pobliżu obiektu przemysłowego, co zapewniłoby Rosji skuteczną kontrolę ogniową nad ukraińskimi szlakami dostaw.

Dym unosi się nad rejonem frontowego miasta Awdijówka 18 października 2023 r. w związku z trwającymi rosyjskimi działaniami wojskowymi na Ukrainie.

Awdijiwce nie są obce rosyjskie ataki i od 2014 roku znajduje się na pierwszej linii konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Według lokalnych władz w ogarniętym walkami mieście nadal przebywa ponad 1600 cywilów.

Oficjalne szczegóły dotyczące ostatniej operacji przez rzekę Ukrainy są skąpe. Jednak według prokremlowskich blogerów wojskowych wydaje się, że ukraińskie wojska przekroczyły rzekę Dniepr i wkroczyły do ​​okupowanego przez Rosję obwodu Chersoniu.

Popularny rosyjski bloger wojskowy WarGonzo powiedział w piątek, że walki na wschodnim brzegu Dniepru w pobliżu nadmorskiej wioski Krynki trwały nadal, spekulując: „Oddziały ukraińskie próbują zdobyć przyczółek i zebrać rezerwy, aby rozwinąć swoją inicjatywę na kontrolowanym przez nich brzegu Dniepru. armii rosyjskiej”.

Na początku tygodnia rosyjscy blogerzy donosili, że ukraińskie jednostki wojskowe przekroczyły rzekę, przełamując część rosyjskiej obrony i wdzierając się do wiosek Poyma i Piszczaniwka na wschodnim brzegu.

Kijów nie komentuje oficjalnie operacji przez rzekę w regionie.

Ukraina przeprowadziła już wcześniej naloty na wschodni brzeg Dniepru w Chersoniu. Siły ukraińskie po raz pierwszy utworzyły przyczółek na kontrolowanym przez Rosję brzegu rzeki w pobliżu mostu Antoniwskiego w czerwcu, a latem przeprowadziły inne naloty.

Mężczyźni stoją przed domem zniszczonym w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, który miał miejsce w środę rano, 18 października, w Obuchówce, obwód dniepropietrowski, środkowa Ukraina.

Ukraińscy ustawodawcy dali wstępne zielone światło dla projektu ustawy mającej na celu wyeliminowanie rosyjskiego wpływu na religię.

Celem projektowanej ustawy jest „zapobieganie działalności na Ukrainie organizacjom religijnym, których centrum kierownicze znajduje się poza Ukrainą, w państwie, które dokonuje zbrojnej agresji przeciwko Ukrainie”.

Ustawa przeszła w pierwszym czytaniu 267 głosami za i 15 głosami przeciw.

Choć projekt ustawy nie wymienia konkretnie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UKP), konsekwencje są jasne. Kijów uważa UKC za przedłużenie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (ROC) i wpływów Moskwy na Ukrainie.

UKP twierdzi, że od czasu inwazji na pełną skalę zerwał więzi z moskiewskim kościołem. Jednak panel ekspertów ukraińskiego rządu „nie znalazł żadnych dokumentów ani działań, które wskazywałyby na przekształcenie UKP w niezależną od RKP organizację religijną”.

Duchowny UKP nazwał projekt ustawy „skandalicznym” i zarzucił ustawodawcom wykorzystywanie religii do „intryg politycznych”.

Ukraiński parlament „dzisiaj nikomu nie zakazał. Przyjęła prawdziwie skandaliczny projekt ustawy, zawierający wiele prowokacyjnych przepisów, sprzecznych z Konstytucją” – stwierdził w oświadczeniu przedstawiciel UOC metropolita Klyment.

Aby projekt wszedł w życie, konieczne będzie jego drugie głosowanie w parlamencie i podpisanie przez Zełenskiego.

Źródło

Previous articlePVL: Chery Tiggo kończy serię pięciu zwycięstw PLDT
Next articleUcieczka z kosmitów w kosmosie to idealne połączenie horroru, dedukcji społecznej i Johna Carpentera

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here