Jak twierdzi pozew z Teksasu, gigant farmaceutyczny wprowadził opinię publiczną w błąd co do skuteczności szczepionki i starał się uciszyć krytyków

Prokurator generalny Teksasu złożył w czwartek pozew przeciwko gigantowi farmaceutycznemu Pfizer, zarzucając mu, że firma fałszywie przedstawiła skuteczność swojej szczepionki na Covid-19 i starała się stłumić publiczną dyskusję na temat niepowodzeń produktu.

Pozew jest następstwem sześciomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez prokuratora generalnego Kena Paxtona w sprawie rzekomych badań nad zwiększeniem funkcji przeprowadzonych przez firmę Pfizer i innych twórców szczepionek na Covid-19, firmy Moderna i Johnson & Johnson.

„Firma Pfizer dopuściła się fałszywych, oszukańczych i wprowadzających w błąd działań i praktyk, przedstawiając bezpodstawne twierdzenia dotyczące produkowanej przez nią szczepionki na Covid-19, co stanowi naruszenie amerykańskiej ustawy o oszukańczych praktykach handlowych” Paxton stwierdził w oświadczeniu, argumentując, że firma nielegalnie zarobiła miliardy dolarów.

Paxton w szczególności kwestionuje twierdzenie firmy Pfizer, że jej szczepionka była w 95% skuteczna przeciwko nowemu koronawirusowi, argumentując, że jest to sztuczka statystyczna zwana „względna redukcja ryzyka”, co, jak przyznała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), może wprowadzać konsumentów w błąd, przedstawiając lek jako skuteczniejszy niż jest w rzeczywistości. Jak wynika z pozwu, dane z badań klinicznych wykazały, że zastrzyk faktycznie zmniejszał prawdopodobieństwo zarażenia się Covid-19 zaledwie o 0,85%.
Jak wynika ze skargi, pandemia “pogorszyło się” po tym, jak większość Amerykanów została zaszczepiona przeciwko tej chorobie, podkreślając to „oficjalne raporty rządowe wykazały, że przynajmniej w niektórych miejscach na Covid-19 umierał większy odsetek zaszczepionych niż wśród niezaszczepionych”.

W pozwie zarzuca się również, że firma Pfizer „świadomie składał fałszywe i niepoparte twierdzeniami na temat skuteczności szczepionki przeciwko wariantom, w tym w szczególności tak zwanemu wariantowi Delta” jednocześnie określając swoich krytyków jako „przestępcy” i oskarżanie ich o rozprzestrzenianie się “mylna informacja.”

Paxton domaga się kar finansowych i nakazu uniemożliwiającego firmie Pfizer kontynuowanie działalności “zakłamać” skuteczność swojego produktu.

W oświadczeniu dla mediów rzecznik firmy Pfizer poinformował, że firma tak „jest głęboko zaangażowana w dobro pacjentów, którym służy i nie ma wyższego priorytetu niż bezpieczeństwo i skuteczność swoich metod leczenia i szczepionek”. Dodała, że ​​szczepionka firmy Pfizer-BioNTech została podana ponad 1,5 miliardowi ludzi na całym świecie, pomagając chronić ich przed poważnymi objawami i wykazując „korzystny profil bezpieczeństwa we wszystkich grupach wiekowych”.

„Spółka uważa, że ​​sprawa państwa jest bezzasadna i w odpowiednim czasie ustosunkuje się do wniosku w sądzie” – dodał. – stwierdził Pfizer.

Źródło

Previous articleByły dyrektor generalny Raiders ujawnia plany powołania wybitnego debiutanta QB
Next article„Bye Bye Barry” wyprzedza „Kelce” i staje się najczęściej oglądanym filmem dokumentalnym w historii Prime Video w USA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here