Bombaj: W poniedziałek akcje spółek o średniej i małej kapitalizacji spadły w związku z rosnącymi obawami, że niedawny wzrost wartości kilku z nich – zwłaszcza spółek sektora publicznego – był nadmierny i skłonił inwestorów do agresywnego ograniczania zakładów. Jeśli spadek cen akcji będzie się utrzymywał, może to skutkować wezwaniami do uzupełnienia depozytu przez brokerów – sytuacją, w której klienci proszeni są o uzupełnienie swojego zabezpieczenia w związku ze stratami na pozycjach handlowych spowodowanymi pożyczkami. Brak możliwości wprowadzenia świeżych marż mógłby zmusić brokerów do sprzedaży akcji zakupionych na kredyt, pogłębiając w nich panikę.

W poniedziałek indeks Nifty Midcap 100 spadł o 2,5%, co stanowi największy jednodniowy spadek od 23 stycznia, a indeks Small Cap 100 spadł o 4%, co stanowi największy spadek w ciągu jednego dnia od 12 września ubiegłego roku. Indeks Nifty Microcap 250 spadł o 3,9%. Sensex i Nifty tracą w każdy poniedziałek 0,7-0,8%. W piątek indeksy małych i średnich spółek spadły w przedziale od 2% do 3%.

Agencje

Do poniedziałkowego spadku mniejszych akcji najbardziej przyczyniły się zasilacze. „Głównym powodem korekty na rynku spółek o średniej i małej kapitalizacji były duże ruchy na rynku zasilaczy w ostatnich tygodniach” – powiedziała Apurva Sheth, szefowa działu analiz w Samco Securities. „Akcje kilku spółek PSU, takich jak SJVN i UCO Bank, notują wyjątkowo niskie ceny. Ceny tych spółek poszybowały w górę, mimo że parametry podstawowe nie były zgodne, i obecnie obserwujemy księgowanie zysków w tym segmencie”.

Indeks zmienności Nifty’s – miernik strachu – wzrósł o 4% do 16,06, co sugeruje, że inwestorzy dostrzegają na rynku większe ryzyko w perspektywie krótkoterminowej. Analitycy przewidują w najbliższym czasie spadek indeksu Nifty Midcap 100 o 2,4% oraz spadek indeksu Smallcap 100 o 4%.

Kluczowe wsparcie dla indeksu Midcap 100 wynosi 46 550, a dla indeksu Nifty Smallcap 100 – 15 000, powiedział Dharmesh Shah, dyrektor ds. technicznych w ICICI Securities

Indeks Nifty Midcap 100 zamknął się w poniedziałek na poziomie 47 675, a indeks Small Cap 100 na poziomie 15 617. Brokerzy twierdzą, że nie prosili jeszcze o nowe zabezpieczenie w transakcjach z depozytem zabezpieczającym w znaczący sposób, ale dalsze spadki mogą zmusić ich do poproszenia o to. „W segmencie małych i średnich spółek mogą nadal istnieć pozycje zabezpieczające, które nie zostały jeszcze wyrównane” – powiedział Ajay Kejriwal, dyrektor generalny Choice Equity Broking. „Możemy jeszcze poczekać 1–2 dni, zanim wyrównamy wezwania do uzupełnienia depozytu”.WIDOK MIESZANY
Niektórzy analitycy techniczni nie dokonali jeszcze całkowitego odpisu na straty akcji spółek o małej i średniej kapitalizacji. „Indeksy znajdowały się w strefie wykupienia i zanotowano pewne zyski, które prawdopodobnie utrzymają się przez kilka następnych dni” – powiedział Shah. „Jednak inwestorzy nie powinni postrzegać tego jako negatywnego i stosować strategię kupna przy spadkach w przypadku wysokiej jakości akcji spółek o małej i średniej kapitalizacji”.

Sheth spodziewa się, że w 2024 r. spółki o małej kapitalizacji będą radziły sobie gorzej niż akcje największych spółek.

(Możesz teraz subskrybować nasz Kanał ETMarkets WhatsApp)

(Co się rusza Sensex i Nifty Śledź najnowsze wiadomości rynkowe, wskazówki dotyczące akcji i porady ekspertów w serwisie ETMarkets. Ponadto witryna ETMarkets.com jest teraz dostępna w serwisie Telegram. Aby uzyskać najszybsze powiadomienia o nowościach na rynkach finansowych, strategiach inwestycyjnych i alertach o giełdach, subskrybuj nasze kanały Telegramu .)

Pobierać Aplikacja Wiadomości Economic Times aby otrzymywać codzienne aktualizacje rynkowe i wiadomości biznesowe na żywo.

Subskrybuj „Ekonomiczny Times Prime”. i przeczytaj E-papier Economic Times Online.i Sensex dzisiaj.

Akcje najpopularniejsze: cena akcji SBI, cena akcji Axis Bank, cena akcji HDFC Bank, cena akcji Infosys, cena akcji Wipro, cena akcji NTPC

Źródło

Previous articleNominowani do Oscarów 2024: Zdjęcie klasowe
Next articleWszystko, co warto wiedzieć o nowym albumie Beyonce „Renaissance Act II”