Republikanin Mike Johnson twierdzi, że ustawa nie porusza „najpilniejszej” kwestii bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Mike Johnson podał w wątpliwość los pakietu pomocowego o wartości 95,3 miliarda dolarów dla krajów, w tym Ukrainy i Izraela, gdy Senat głosował za przyjęciem ustawodawstwa mającego na celu uspokojenie sojuszników Waszyngtonu.

Johnson, czołowy republikanin w Izbie, powiedział, że Senat „nie dotrzymał chwili”, nie zajmując się bezpieczeństwem na granicy amerykańsko-meksykańskiej, które określił jako „najpilniejszą kwestię, przed którą stoi nasz kraj”.

„Zadaniem dodatkowego ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego było zabezpieczenie własnej granicy Ameryki przed wysłaniem dodatkowej pomocy zagranicznej na cały świat” – stwierdził Johnson w poniedziałkowym oświadczeniu. „To jest to, czego naród amerykański żąda i na co zasługuje”.

Johnson powiedział wcześniej, że wcześniejsza wersja ustawy byłaby „martwa w momencie wprowadzenia”, ponieważ wprowadzone przez nią ograniczenia dotyczące nielegalnej migracji nie byłyby wystarczająco daleko idące.

W zeszłym tygodniu większość republikanów w Senacie głosowała za odrzuceniem dwupartyjnego projektu ustawy obejmującego najbardziej kompleksowe reformy imigracyjne od lat pomimo sprzeciwu byłego prezydenta Donalda Trumpa, który doprowadził swoją partię do przyjęcia bardziej sceptycznego stanowiska wobec imigracji i interwencji za granicą.

Po usunięciu przepisów imigracyjnych z ustawodawstwa Senat pod przewodnictwem Demokratów w poniedziałek głosował 66 do 33 za przybliżeniem pakietu pomocy wojskowej do ostatecznego głosowania, które może nastąpić już w środę.

Lider Demokratycznego Senatu Chuck Schumer powiedział, że porozumienie odzwierciedla „nasze bezpieczeństwo, nasze wartości, naszą demokrację” i będzie „zaliczką na rzecz przetrwania zachodniej demokracji i przetrwania zachodnich wartości”.

„Cały świat będzie pamiętał, co Senat zrobi w ciągu najbliższych kilku dni” – powiedział Schumer.

Prezydent USA Joe Biden nalegał, aby Kongres szybko zatwierdził dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy, Izraela i sojuszników z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Tajwanu.

Konserwatywni Republikanie w Izbie Reprezentantów sprzeciwili się wezwaniom Bidena, nalegając na wprowadzenie środków mających na celu walkę z „nielegalną” imigracją na południowej granicy i kwestionując potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Senator JD Vance, republikanin z Ohio, w poniedziałek skrytykował naciski na wspieranie Ukrainy, uznając je za „fetysz”.

„Są Republikanie, dla których Ukraina jest najważniejszą kwestią stojącą przed krajem” – powiedział Vance w wywiadzie dla byłego doradcy Trumpa Steve’a Bannona.

„I ja tylko mówię, nawet jeśli jesteś zwolennikiem finansowania Ukrainy, a oczywiście ja nie, czy nie mamy 10 ważniejszych problemów stojących przed tym narodem, między problemem granic a problemem zadłużenia? Dlaczego mamy na tym punkcie taką obsesję?”

Źródło

Previous articleDowódcy dodają do swojego sztabu 2 trenerów obrony
Next article„Bob Marley: Jedna miłość” zyskała więcej serc podczas walentynek niż „Madame Web”, ponad 30–20 mln dolarów – zapowiedź box office