CNN

Podczas gdy Stany Zjednoczone próbują uniezależnić się od paliw kopalnych i przejść na czystsze źródła energii, wielu ekspertów dostrzega obiecujące rozwiązanie: duże sklepy i centra handlowe w Twojej okolicy.

Dachy i miejsca parkingowe dostępne u gigantów handlu detalicznego, takich jak Walmart, Target i Costco, są ogromne. Te w dużej mierze puste przestrzenie są reklamowane jako niewykorzystany potencjał energii słonecznej, który mógłby pomóc Stanom Zjednoczonym zmniejszyć ich zależność od zagranicznej energii, zmniejszyć emisję powodującą ocieplenie planety i przy okazji zaoszczędzić firmom miliony dolarów.

W sklepie IKEA w Baltimore zainstalowanie paneli słonecznych na dachu i nad parkingiem sklepu zmniejszyło ilość energii potrzebnej do zakupu o 84%, obniżając jej koszty o 57% od września do grudnia 2020 r., według firmy. (Panele zapewniają również korzystny cień, który zapewnia chłód w samochodach klientów w gorące, słoneczne dni.)

Według stanu na luty 2021 r. IKEA zainstalowała 54 panele słoneczne w 90% swoich lokalizacji w USA.

Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe mają wystarczająco dużo miejsca na dachu, aby pokryć połowę swojego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną z energii słonecznej, według raportu od organizacji non-profit Environment America i firmy badawczej Frontier Group.

W raporcie stwierdzono, że wykorzystanie pełnego potencjału słonecznego na dachach tych supermarketów wygenerowałoby wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić prawie 8 milionów przeciętnych domów, i zmniejszyłoby tę samą ilość emisji powodujących ocieplenie planety, co wycofanie z dróg 11,3 miliona samochodów napędzanych gazem.

Z raportu wynika, że ​​na przykład przeciętny sklep Walmart ma 180 000 stóp kwadratowych dachu. To mniej więcej tyle, co trzy boiska do piłki nożnej i wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić energię słoneczną, która mogłaby zasilić równowartość 200 domów – wynika z raportu.

„Każdy dach w Ameryce, który nie wytwarza energii słonecznej, jest dachem zmarnowanym, gdy pracujemy nad przełamaniem naszej zależności od paliw kopalnych i związanych z nimi konfliktów geopolitycznych” – Johanna Neumann, starsza dyrektor kampanii Environment America na rzecz W 100% odnawialne– powiedział CNN. „Teraz nadszedł czas, aby skupić się na lokalnej produkcji energii odnawialnej, a nie ma lepszego miejsca niż dachy amerykańskich supermarketów typu big-box”.

Zwolennicy zaangażowani w programy szkolenia pracowników w zakresie czystej energii mówią CNN, że rewolucja fotowoltaiczna w wielkopowierzchniowym handlu detalicznym byłaby również znaczącą gratką dla społeczności lokalnych, pobudzając wzrost gospodarczy, a jednocześnie walcząc z kryzysem klimatycznym, który wyrządził nieproporcjonalnie duże szkody społeczności marginalizowane.

Jednak autorzy raportu powiedzieli CNN, że tylko ułamek dużych sklepów w USA ma panele fotowoltaiczne na dachach lub zadaszeniach solarnych na parkingach.

CNN skontaktowało się z nami pięciu największych sprzedawców detalicznych w USA — Walmart, Kroger, Home Depot, Costco i Target — aby zadać pytanie: Dlaczego nie zainwestować w więcej energii słonecznej na dachach?

Wielu ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej wskazuje na energię słoneczną jako stosunkowo proste rozwiązanie pozwalające obniżyć koszty i pomóc w ograniczeniu emisji z paliw kopalnych, jednak firmy wskazują na kilka przeszkód – przepisy, koszty pracy i integralność strukturalna samych dachów – które uniemożliwiają szersze rozpowszechnienie przyjęcie.

Potrzeba tego rodzaju inicjatyw w zakresie czystej energii staje się „niewątpliwie pilna” w miarę przyspieszania kryzysu klimatycznego, powiedział Edwin Cowen, profesor inżynierii lądowej i środowiskowej na Uniwersytecie Cornell.

„Mówiąc delikatnie, jesteśmy za ósmą piłką” – Cowen powiedział CNN. „Bardzo chciałbym, aby polityka pomogła w zachęcaniu do stosowania energii słonecznej na dachach 15 lat temu, a nie pięć lat temu w przestrzeni komercyjnej. Nadal jest mnóstwo pracy do wykonania.”

Neumann powiedział, że Walmart, największy sprzedawca detaliczny w kraju, ma zdecydowanie największy potencjał energii słonecznej. Z raportu wynika, że ​​Walmart ma w USA około 5000 sklepów i ponad 783 miliony stóp kwadratowych powierzchni na dachach – czyli obszar większy niż Manhattan – oraz ponad 8974 gigawatogodzin rocznego potencjału energii słonecznej na dachach.

Z raportu wynika, że ​​jest to wystarczająca ilość energii elektrycznej do zasilenia ponad 842 000 domów.

Rzeczniczka Walmartu, Mariel Messier, powiedziała CNN, że firma jest zaangażowana w projekty dotyczące energii odnawialnej na całym świecie, ale wiele z nich nie jest instalacjami fotowoltaicznymi na dachach. Firma zgłosił którzy ukończyli lokalne i zewnętrzne projekty wiatrowe i słoneczne lub opracowali inne o zdolności do wytwarzania ponad 2,3 gigawatów energii odnawialnej.

Neumann powiedział, że Environment America spotkało się kilka razy z Walmartem, nalegając, aby sprzedawca zobowiązał się do instalowania paneli słonecznych na dachach i na parkingach. Firma powiedział zamierza do 2035 r. pozyskiwać 100% swojej energii z projektów odnawialnych.

„Ze wszystkich sprzedawców detalicznych w Ameryce Walmart wywrze największy wpływ, jeśli zainstaluje panele fotowoltaiczne na dachach wszystkich swoich sklepów” – Neumann powiedział CNN. „Dla nas ten raport po prostu podkreśla, jak duży wpływ mogą wywrzeć, jeśli podejmą taką decyzję”.

Według Environment America na koniec roku podatkowego 2021 Walmart zainstalował prawie 194 megawatów energii słonecznej w swoich obiektach w USA oraz dodatkową moc w zewnętrznych farmach fotowoltaicznych. Oczekiwano, że instalacje firmy w Kalifornii będą pokrywać od 20% do 30% zapotrzebowania na energię elektryczną w każdej lokalizacji.

Panele słoneczne na dachu sklepu Target w Inglewood w Kalifornii w 2020 r. Według stowarzyszenia Solar Energy Industries Association firma Target zajęła pierwsze miejsce pod względem mocy fotowoltaicznej na miejscu w 2019 r.

Według branżowej grupy branżowej Solar Energy Industries Association, firma Target zajęła pierwsze miejsce pod względem mocy fotowoltaicznej na miejscu w 2019 r. najnowszy raport. Obecnie ma 542 lokalizacje wyposażone w panele fotowoltaiczne na dachach – czyli około jednej czwartej sklepów firmy – powiedział CNN rzecznik Target. Panele słoneczne na dachach wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić od 15% do 40% zapotrzebowania energetycznego obiektów docelowych, powiedział rzecznik.

Richard Galanti, dyrektor finansowy Costco, powiedział, że firma ma na całym świecie 121 sklepów z panelami fotowoltaicznymi na dachach, z czego 95 znajduje się w USA.

Walmart, Target i Costco nie powiedziały CNN, jakie są ich największe bariery w dodawaniu paneli słonecznych na dachach lub parkingach do większej liczby sklepów.

Przybliżona liczba gospodarstw domowych, które firmy mogłyby zasilać energią słoneczną na dachu

 • Walmart — 842 700
 • Cel — 259 900
 • Magazyn domowy — 256 600
 • Haki — 192 500
 • Costco — 87 500
 • Źródło: Environment America, raport Frontier Group, „Solar on Superstores”
 • „Podejrzewam, że chcą jeszcze mocniejszego uzasadnienia biznesowego dla odstąpienia od dotychczasowego postępowania” – powiedział Neumann. „Historycznie rzecz biorąc, jedyne, co robiły te dachy, to zakrywanie magazynów i zastanawianie się, jak to zrobić [they] wykorzystują swoje budynki i myślenie o nich jako o generatorach energii, a nie tylko o ochronie przed deszczem, wymaga niewielkiej zmiany w ich modelu biznesowym”.

  Home Depot, który ma około 2300 sklepów, ma obecnie 75 ukończonych projektów fotowoltaicznych na dachach, 12 w budowie i ponad 30 planowanych w przyszłości, powiedział Craig D’Arcy, dyrektor ds. zarządzania energią w firmie. Energia słoneczna generuje średnio około połowy zapotrzebowania tych sklepów na energię – dodał.

  D’Arcy dodał, że starzejące się dachy sklepów stanowią „ogromną przeszkodę” dla instalacji fotowoltaicznych. Jeśli w ciągu najbliższych 15–20 lat lub wcześniej konieczna będzie wymiana dachu, instalowanie systemów fotowoltaicznych w Home Depot dzisiaj nie ma sensu – stwierdził.

  „Naszym celem jest wdrożenie instalacji fotowoltaicznej na dachu tam, gdzie jest ona atrakcyjna ekonomicznie” – D’Arcy powiedział CNN.

  CNN skontaktowało się także z firmą Kroger, która jest właścicielem około 2800 sklepów w całych Stanach Zjednoczonych. Kristal Howard, rzeczniczka Krogera, powiedziała, że ​​firma posiada obecnie 15 obiektów – sklepów, centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych – wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Howard powiedział, że jednym z „wielu czynników wpływających na opłacalność instalacji fotowoltaicznej” była zdolność sklepów do utrzymywania instalacji fotowoltaicznej na dachach.

  Pracownik spaceruje wśród paneli słonecznych instalowanych na dachu IKEA w Miami w 2014 r. Od lutego IKEA zainstalowała panele słoneczne w 90% swoich lokalizacji w USA.

  Cowen, profesor inżynierii w Cornell, powiedział, że energia słoneczna jest już atrakcyjna, ale koszty pracy, zachęty i różne poziomy regulacji prawdopodobnie stwarzają pewne wyzwania finansowe w instalacjach fotowoltaicznych.

  „Dla nich oznacza to zazwyczaj zatrudnienie lokalnej firmy zajmującej się montażem, która może wykonać instalację i która zna również lokalne zasady” – powiedział Cowen. „To po prostu kolejna warstwa złożoności, która moim zdaniem zaczyna mieć sens, ponieważ koszty wystarczająco spadły, ale wymaga pewnego ponownego otwarcia drzwi umożliwiających dostanie się do istniejącego budynku”.

  Rep. Sean Casten z Illinois, który jest współprzewodniczącym grupy zadaniowej ds. sektora energetycznego w Izbie Reprezentantów, stwierdził, że USA „nie zapewniły zachęt osobom posiadającym wiedzę specjalistyczną, aby wejść i zbudować takie obiekty”. Powodem, dla którego zarówno przedsiębiorstwa detaliczne, jak i sektor energetyczny nie poczyniły znacznych postępów w zakresie energii słonecznej, jest to, że „nasz system jest tak chaotyczny” i ma złożoną strukturę regulacyjną, powiedział Casten.

  „Dlaczego nie robimy czegoś, co ma sens ekonomiczny? Odpowiedzią jest ta potwornie chaotyczna polityka federalna, w ramach której masowo dotujemy wydobycie energii z paliw kopalnych i penalizujemy produkcję czystej energii” – powiedział Casten CNN. „Jeśli przez długi, długi czas chciałeś zbudować panel słoneczny na dachu Walmartu, twoim największym wrogiem było lokalne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, ponieważ nie chciało stracić obciążenia.

  „Mogliśmy to zrobić kilkadziesiąt lat temu” – dodał Casten. „Gdybyśmy to zrobili, nie bylibyśmy w tak tragicznej sytuacji ze względu na klimat, ale mielibyśmy też o wiele więcej pieniędzy w kieszeni”.

  Dla Charlesa Callawaya, dyrektora organizacyjnego w grupie non-profit WE ACT for Environmental Justice, wzmocnienie mocy fotowoltaicznej na dachach dużych sklepów detalicznych jest oczywiste, zwłaszcza jeśli firmy umożliwiają lokalnej społeczności czerpanie korzyści poprzez prace instalacyjne lub dzielenie się energią wyprodukowanej później energii elektrycznej.

  Tak czy inaczej, znacząco wpłynęłoby to na ograniczenie kryzysu klimatycznego i pomogłoby zapoczątkować sprawiedliwe odejście od paliw kopalnych – i jest to wykonalne, Callaway powiedział CNN.

  Panele słoneczne na dachu sklepu Costco w Ingelwood w Kalifornii w 2021 r. Costco powiedział CNN 95 sklepów w USA, które mają instalacje fotowoltaiczne na dachach.

  Prowadził mieszkaniec Nowego Jorku program szkolenia pracowników która pomogła przeszkolić ponad 100 członków społeczności lokalnej, głównie osób kolorowych, na instalatorów instalacji fotowoltaicznych. Założył także spółdzielnia pracowników energetyki słonecznej aby zapewnić wielu uczestnikom programu szkoleniowego pracę na trudnym rynku.

  Callaway powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat jego grupa nie tylko zainstalowała panele słoneczne na dachach niedrogich mieszkań, ale także urządzenia zdolne do wytworzenia 2 megawatów energii słonecznej w centrach handlowych na północy stanu Nowy Jork. Podkreślił, że najkorzystniejsze będzie zatrudnienie na miejscu, ponieważ lokalni instalatorzy najlepiej znają społeczność i lokalne przepisy.

  „Jedną z moich największych obaw jest równość społeczna” – powiedział Cowen. „Dostęp do energii odnawialnej jest obecnie dość uprzywilejowaną pozycją i musimy znaleźć sposoby, aby to nie było prawdą”.

  Jasmine Graham, menedżerka ds. polityki sprawiedliwości energetycznej w WE ACT, stwierdziła, że ​​potencjał budowy paneli fotowoltaicznych na dachach dużych supermarketów jest zachęcający, tylko „pod warunkiem, że w ramach tych projektów będą korzystać lokalni pracownicy, jeśli płacą oni przeciętne pensje i jeśli energia słoneczna będzie wykorzystywana w sposób takie jak energia słoneczna społecznościowa, która by na to pozwoliła [utility] zniżki na rachunki dla osób mieszkających w tej samej strefie użyteczności publicznej.

  Rośnie presja na światowych przywódców, aby pilnie zaradzili kryzysowi klimatycznemu po tym, jak raport ONZ z końca lutego ostrzegał, że okno na działanie szybko się zamyka.

  Neumann uważa, że ​​Stany Zjednoczone mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię za pomocą odnawialnych źródeł energii. Jej zdaniem wystarczy wola polityczna, aby dokonać tej zmiany oraz włączenie społeczności lokalnej, aby nikt nie został pozostawiony w tyle podczas transformacji.

  „Im szybciej dokonamy tej zmiany, tym szybciej będziemy mieli czystsze powietrze, tym szybciej będziemy mieli lepiej chronione środowisko i lepsze zdrowie, a także tym szybciej będziemy mieli lepszą przyszłość dla naszych dzieci” – powiedział Neumann. „I nawet jeśli wymaga to inwestycji, jest to inwestycja, którą warto podjąć”.

  Źródło

  Previous articleUAAP: Kevin Quiambao i Mark Nonoy prowadzą La Salle do szóstego zwycięstwa z rzędu
  Next articleKalendarium związku Toma Hiddlestona i Zawe Ashtona

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here