Wczoraj wieczorem sekretarz kultury radykalnie interweniował w sprawie finansowanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie oferty zakupu Daily Telegraph.

Lucy Frazer nakazała organowi nadzoru mediów zbadanie, czy kontrowersyjne porozumienie stwarza ryzyko „konieczności dokładnego przedstawiania wiadomości i swobodnego wyrażania opinii w gazetach”.

Wydała zawiadomienie o interwencji interesu publicznego (PIIN) po stwierdzeniu, że obawy wywołane proponowanym przejęciem gazety o długiej tradycji przez konsorcjum RedBird IMI pod przewodnictwem wiceprezydenta państwa Zatoki Perskiej „uzasadniają dalsze dochodzenie”.

Jej posunięcie spowoduje, że Ofcom będzie jej składał sprawozdania na temat „uwzględniania interesu publicznego mediów”, podczas gdy Urząd ds. Konkurencji i Rynków osobno zajmie się „sprawami jurysdykcyjnymi i konkurencji” dotyczącymi branży prasowej.

Obaj muszą złożyć sprawozdanie do 26 stycznia przyszłego roku, ale jeśli te wstępne raporty wykażą poważne problemy, wówczas będzie można rozpocząć dalsze dochodzenie, które potrwa oczekiwanie sześć miesięcy.

Lucy Frazer interweniowała w sprawie proponowanego przejęcia The Telegraph, nakazując organowi nadzoru mediów zbadanie tej sprawy. Na zdjęciu: Sekretarz Kultury na Downing Street, 14 listopada

The Telegraph jest celem oferty przejęcia złożonej przez RedBird IMI, spółkę joint venture obejmującą firmę inwestycyjną IMI kontrolowaną przez szejka Mansoura z Abu Zabi (na zdjęciu)

The Telegraph jest celem oferty przejęcia złożonej przez RedBird IMI, spółkę joint venture obejmującą firmę inwestycyjną IMI kontrolowaną przez szejka Mansoura z Abu Zabi (na zdjęciu)

„Mój dział napisał dziś do rodziny Barclay i RedBird IMI, obecnych i potencjalnych właścicieli Telegraph Media Group, aby poinformować ich, że wydam zawiadomienie o interwencji w interesie publicznym w związku z przewidywanym przejęciem Telegraph Media Group Ltd przez RedBird IMI” – stwierdziła pani Frazer w oświadczeniu.

„Ma to związek z moimi obawami, że mogą zaistnieć względy interesu publicznego. . . które są istotne dla przewidywanego przejęcia TMG przez RedBird IMI i że obawy te wymagają dalszego dochodzenia.

Jej zamówienie nie przekreśla jednak całkowicie oferty RedBird IMI, spółki joint venture prowadzonej przez byłego szefa CNN Jeffa Zuckera, składającej się z amerykańskiej firmy private equity RedBird Capital i firmy inwestycyjnej IMI kontrolowanej przez szejka Mansoura z Abu Zabi. Pomimo dochodzeń regulacyjnych nadal oczekuje się, że w ciągu kilku dni grupa spłaci długi zaciągnięte przez wieloletnich właścicieli „The Telegraph”, rodzinę Barclay, wobec Lloyds Bank.

RedBird IMI osiągnął już porozumienie z Barclays w sprawie przekazania 1 miliarda funtów Lloydsowi, który przejął kontrolę nad gazetą w czerwcu, aby w ten sposób uniknąć wystawienia przez bank gazety i magazynu Spectator na aukcję.

Szejk Mansour podejmuje ryzyko, dokonując płatności na kilka miesięcy przed ustaleniem, czy będzie w stanie przejąć kontrolę nad „The Telegraph”, ale wczoraj wieczorem źródło poinformowało BBC, że jest to „ryzyko, które jest skłonny podjąć”.

Pozostawiłoby to gazetę w zawieszeniu do czasu dochodzenia przez organy nadzoru, przy czym obecni dyrektorzy mianowani przez Lloydsa pozostaliby na stanowiskach, a nowi właściciele nie sprawowaliby kontroli.

Jeśli rząd ostatecznie zgodzi się na zawarcie transakcji, RedBird IMI będzie mógł przekształcić swoje finansowanie dłużne w własność spółki medialnej.

Rzecznik zajmujący się ofertą powiedział: „RedBird IMI otrzymało dzisiaj potwierdzenie… że wydano zawiadomienie o interwencji interesu publicznego w związku z potencjalną zmianą własności Telegraph Media Group.

„Cieszymy się z możliwości dostarczenia rządowi informacji niezbędnych do przeanalizowania naszej umowy i będziemy w dalszym ciągu w pełni współpracować z rządem i organem regulacyjnym w trakcie całego procesu.

„RedBird IMI pozostaje całkowicie zaangażowany w utrzymanie istniejącego zespołu redakcyjnego publikacji Telegraph i Spectator i uważa, że ​​niezależność redakcyjna tych tytułów jest niezbędna do ochrony ich reputacji i wiarygodności”.

Jednak pomimo zapewnień proponowane przejęcie zaniepokoiło wielu wysokich rangą osobistości politycznych. W tym tygodniu były minister spraw zagranicznych Lord Hague określił tę umowę jako „niepokojącą” i stwierdził, że zezwolenie obcemu państwu na faktyczne posiadanie brytyjskiej gazety to „posunięcie się za daleko”.

Proponowane przejęcie The Telegraph zaniepokoiło wielu wysokich rangą osobistości politycznych pomimo zapewnień osób stojących za tą kandydaturą, że jego niezależność redakcyjna zostanie utrzymana

Proponowane przejęcie The Telegraph zaniepokoiło wielu wysokich rangą osobistości politycznych pomimo zapewnień osób stojących za tą kandydaturą, że jego niezależność redakcyjna zostanie utrzymana

Następnie 18 konserwatywnych parlamentarzystów ostrzegło ministrów, że porozumienie „stanowi bardzo realne potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Nowy minister spraw zagranicznych Lord Cameron podkreślił ogromne znaczenie wolnej prasy podczas ceremonii wręczenia nagród zorganizowanej w środowy wieczór przez magazyn Spectator. Powiedział uczestnikom wydarzenia: „Jestem zachwycony możliwością bycia ministrem spraw zagranicznych i wspieraniem premiera, który wykonuje świetną robotę, przewodząc naszemu krajowi w tak trudnych czasach, gdy wolność, praworządność i demokracja są zagrożone na całym świecie.

„W takich chwilach nasza wolna prasa jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Dziękuję zatem za to, co robicie, aby utrzymać wolność słowa, kontrolować władzę i walczyć z dezinformacją”. Jednak pozostali członkowie rządu są mniej zaniepokojeni, gdyż minister ds. inwestycji Lord Johnson twierdzi, że opozycja jest „sentymentalna” i upiera się, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to „kraj pierwszej klasy i wyjątkowo dobrze zarządzany”.

Twierdzono również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wkroczyło, aby „złagodzić” język, którym posługiwała się Sekretarz ds. Kultury, pisząc do RedBird IMI, aby nie urazić Abu Zabi przed szczytem dla inwestorów zagranicznych w pałacu Hampton Court.

Wczoraj wieczorem były minister gabinetu, sir Iain Duncan Smith, powiedział „Mail”: „To słuszna decyzja, brawo dla niej. Jednak nie wystarczy patrzeć na to wyłącznie z komercyjnego punktu widzenia. Ze względu na charakter źródła pochodzenia pieniędzy służby bezpieczeństwa muszą przeprowadzić odpowiednią kontrolę bezpieczeństwa.

Źródło

Previous article„Minecraft”: film Warner Bros z udziałem Danielle Brooks i Sebastiana Eugene’a Hansena
Next articleByła Kayla Nicole Travisa Kelce’a wspomina o Falloucie z Brittany Mahomes

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here