Giełdy spadły w piątek po serii dobrych zysków dużych banków, co wzbudziło obawy, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe na dwóch kolejnych posiedzeniach.

Mimo to główne indeksy w ciągu tygodnia zyskały. Dow wzrósł o 400 punktów, czyli o 1,2%. S&P 500 zyskał 0,8%, a Nasdaq Composite zyskał 0,3%.

JPMorgan Chase w piątek podał zyski i przychody za pierwszy kwartał, które pokrzyżowały oczekiwania, wzmocnione kampanią podwyżek stóp procentowych Fed. Dobre wyniki odnotowały także Citigroup, Wells Fargo i PNC Financial.

Dyrektor generalny Jamie Dimon ostrzegł inwestorów podczas telekonferencji spółki po ogłoszeniu wyników, że powinni przygotować się na wyższe stopy procentowe dłużej niż oczekiwano.

Wydaje się, że Wall Street to zauważyło. Analitycy zwiększyli swoje zakłady na podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego na posiedzeniu Fed w maju i kolejnym w czerwcu.

Gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller powiedział w piątek, że bank centralny musi w dalszym ciągu zacieśniać politykę pieniężną, co jeszcze bardziej obciąży rynki.

Austan Goolsbee, prezes Banku Rezerw Federalnych w Chicago, powiedział, że „zdecydowanie” jest możliwe, że Stany Zjednoczone wejdą w łagodną recesję po zawirowaniach w bankowości w zeszłym miesiącu.

Tymczasem dane o sprzedaży detalicznej spadły bardziej niż oczekiwano, co sugeruje, że siła nabywcza Amerykanów i amerykańska gospodarka słabną.

Jak wynika z najnowszego miesięcznego badania Uniwersytetu Michigan, nastroje konsumentów w kwietniu utrzymywały się na dość stabilnym poziomie, pomimo utrzymujących się obaw o recesję.

„Dziś rano było zbyt wiele wiadomości do przetrawienia, ale najważniejszy wniosek jest taki, że Fed może wyrządzić więcej szkód” – stwierdził w notatce Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.

Dow spadł o 144 punkty, czyli o 0,4%.

S&P 500 spadł o 0,2%.

Nasdaq Composite spadł o 0,4%.

W miarę stabilizowania się sytuacji na giełdzie po dniu handlowym, poziomy mogą nadal nieznacznie się zmieniać.

Źródło

Previous articleBavuma ma nadzieję, że udany pościg Proteas „doda nam pewności siebie” po nerwowym zwycięstwie nad Afganistanem
Next articleMindy Kaling nazywa to „podstępnym” sposobem na ukrycie przebarwień

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here