spiker Izby Reprezentantów Martin Romualdez. Zdjęcie ze strony FB Martina Romualdeza

MANILA, Filipiny — Spiker Ferdinand Martin Romualdez powiedział, że wzmocnienie pozycji obronnej kraju ma nie tylko przygotować się do konfrontacji, ale także zapewnić pokój i stabilność.

Przemawiając na forum w Kolegium Obrony Narodowej Filipin (NDCP), Romualdez podkreślił decyzję Izby Reprezentantów o zwiększeniu wsparcia dla rządowych agencji bezpieczeństwa poprzez zapewnienie im większych funduszy w drodze dostosowania niektórych poufnych funduszy pochodzących od cywilnych agencji rządowych zintensyfikować ochronę Zachodniego Morza Filipińskiego (WPS).

„Przydział ten pokazuje nasze zaangażowanie w utrzymanie silnej i wiarygodnej postawy obronnej, która stanowi jasny sygnał, że nie pójdziemy na kompromis, jeśli chodzi o ochronę naszych interesów narodowych. Musimy pamiętać, że silna obrona to nie tylko narzędzie konfrontacji, ale środek do utrzymania pokoju, stabilności i praworządności” – powiedział członkom i gościom stowarzyszenia NDCP Alumni Association, organizatora forum.

„Nie mylcie się co do tego. Izba Reprezentantów w pełni popiera stanowisko prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr., że powinniśmy w dalszym ciągu potwierdzać naszą suwerenność na morzach zachodnio-filipińskich i że powinniśmy bronić każdego centymetra naszego terytorium” – dodał.

PRZECZYTAJ: Jak Izba usunęła poufne fundusze agencji rządowych

Romualdez wyjaśnił, że Izba rozumie obecne globalne wyzwania, przed którymi stoi kraj, w tym niebezpieczeństwa, przed którymi stoi wojsko, zwłaszcza strzegące WPS.

„Izba Reprezentantów, w pełni świadoma wagi tej odpowiedzialności, była nieustępliwa w swoim zaangażowaniu we wzmacnianie zdolności operacyjnych naszych Sił Zbrojnych. Wyruszyliśmy w strategiczną podróż, nie tylko w celu modernizacji naszych zasobów wojskowych, ale także w celu zapewnienia, że ​​nasz personel będzie wyposażony w hart ducha i umiejętności oraz pewność niezachwianego wsparcia narodu” – powiedział.

„Wasi przedstawiciele na XIX Kongresie w pełni popierają zwiększoną alokację dla sektora obronnego w ramach proponowanego budżetu krajowego na rok 2024 w wysokości 5,768 bilionów PHP, aby zwiększyć zdolność kraju do ochrony jego integralności terytorialnej. Nasze zaangażowanie w ochronę naszej integralności terytorialnej i zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom pozostaje niezachwiane” – dodał.

Ujawnił, że zanim Izba zatwierdziła ustawę o środkach ogólnych na rok 2024, wśród przywódców partii w izbie niższej panował już konsensus co do przeznaczenia większych środków dla filipińskiej straży przybrzeżnej (PCG) i innych urzędów obrony poprzez przekazanie poufnego funduszu cywilnych agencji rządowych które nie mają mandatu do prowadzenia dochodzeń ani nadzoru.

10 października mała komisja wyznaczona przez Izbę formalnie usunęła poufne wnioski o fundusze na rok 2024 na kwotę 1,23 miliarda funtów z 11 różnych agencji, w tym z Biura Wiceprezydenta: (500 milionów funtów), Departamentu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (300 milionów funtów) mln), Departament Edukacji (150 mln P), Departament Rolnictwa (50 mln P) i Departament Spraw Zagranicznych (50 mln P).

PRZECZYTAJ: Izba nie przekazuje żadnych poufnych środków OVP, DepEd, DICT, DFA, DA

Romualdez wspomniał również, że poza zwiększeniem budżetów na bezpieczeństwo na przyszły rok, Izba pracuje również nad ustawodawstwem mającym na celu poprawę warunków pracy w sektorach obronnych i wzmocnienie „podstaw zdolności operacyjnych naszego wojska”.

Dodał, że proponowane środki to:

  • Ustawa Izby Reprezentantów nr 6517, która zapewnia środki mające na celu wzmocnienie profesjonalizmu i modernizacji Sił Zbrojnych Filipin (podpisana przez Prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. 5 maja ubiegłego roku)
  • Ustawa Izby Reprezentantów nr 11, będąca propozycją mającą na celu rozwój potencjału i zapewnienie szybkiej transformacji Departamentu Obrony Narodowej i jego biur (w trakcie rozpatrywania w komisjach, według Romualdeza może zostać skierowana na posiedzenie plenarne)
  • Ustawa Izby Reprezentantów nr 7764, która ma na celu utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Obrony na terenie rządowego osiedla Arsenał Obronny w Bataan (zatwierdzona w trzecim czytaniu)
  • Ustawa Izby Reprezentantów nr 6375 lub proponowana ustawa o przejęciu obronności z 2022 r. (w toku rozpatrywania przez Komisję Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa)
  • Ustawa Izby Reprezentantów nr 8969 lub proponowana ustawa o systemie emerytalnym personelu wojskowego i mundurowego (zatwierdzona w trzecim czytaniu)

„Ale co to wszystko oznacza dla naszej przyszłości, dla pokoju, do którego tak bardzo dążymy? Oznacza to, że wyznaczając kurs na jutro, robimy to z pewnością, jaką daje armia, która jest nie tylko zdolna i dobrze wyposażona, ale także szanowana i otoczona opieką” – powiedział Romualdez.

PRZECZYTAJ: Izba przyjęła w ostatnim czytaniu projekt ustawy emerytalnej MUP

„Oznacza to, że pokonując zawiłości negocjacji geopolitycznych, robimy to z pewnością, że nasze siły zbrojne są gotowe, aby stać na straży naszej suwerenności z honorem i uczciwością” – dodał.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

PRZECZYTAJ: MUP pewni sprawiedliwego prawa dotyczącego reformy emerytalnejŹródło

Previous articleAndy Bean, 11-krotny zwycięzca PGA Tour, umiera w wieku 70 lat
Next articleKourtney Kardashian grilluje Tristana Thompsona w ramach próby pojednania

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here