W obliczu trwających w kraju protestów rolników Rahul Gandhi ogłosił we wtorek, że Kongres zapewni każdemu rolnikowi gwarancję prawną dotyczącą minimalnej ceny wsparcia (MSP) zgodnie z decyzją Komisji Swaminathana.

„Bracia rolnicy, dziś jest historyczny dzień! Kongres podjął decyzję o udzieleniu prawnej gwarancji MSP każdemu rolnikowi w zakresie upraw zgodnie z Komisją Swaminathana. Ten krok zmieni życie 15 rodzin rolników o liczebności crore, zapewniając im dobrobyt. To jest pierwsza gwarancja Kongresu na ścieżce sprawiedliwości” – oznajmił lider Kongresu w poście na platformie mediów społecznościowych „X”.

Dziesiątki tysięcy indyjskich rolników maszeruje w kierunku stolicy, żądając gwarantowanych cen plonów, wznawiając ruch sprzed dwóch lat, który odniósł sukces w nakłonieniu rządu do uchylenie nowych, kontrowersyjnych przepisów rolnych.

We wtorek policja użyła gazu łzawiącego, zatrzymała wielu rolników i mocno zabarykadowała punkty graniczne, aby uniemożliwić protestującym wjazd do New Delhi.

Rozpoczynając atak na rząd BJP, Rahul Gandhi powiedział: „Dzisiaj rolnicy maszerują w kierunku Delhi. Są zatrzymywani, używa się wobec nich pocisków z gazem łzawiącym… Co oni mówią? Proszą tylko o owoce ich pracy. Rząd BJP ogłosił Bharat Ratna dla MS Swaminathan… Ale nie są gotowi do wdrożenia czegoś, co powiedział MS Swaminathan.


Dlaczego rolnicy znów protestują?

Głównym żądaniem rolników jest prawne zabezpieczenie minimalnej ceny wsparcia (MSP) dla wszystkich upraw.

Rząd ustala MSP dla prawie dwudziestu towarów dwa razy w roku na podstawie zaleceń Komisji ds. Kosztów i Cen Rolnych. Większość upraw w ramach MSP pochodzi z Pendżabu i Haryany i obejmuje pszenicę i ryż.

Protestujący rolnicy chcą prawa gwarantującego MSP w przypadku każdej uprawy. Jednak ceny światowe, presja wywierana na rząd w zakresie zamówień, konkurencyjność eksportu i wydatki centralne to tylko niektóre z powodów, dla których rząd pod przewodnictwem BJP waha się, czy zgodzić się na potrzeby rolników.

Oprócz MSP rolnicy domagają się przyjęcia raportu Swaminathana. Jednym z głównych zaleceń komisji było zwiększenie MSP o co najmniej 50 procent powyżej średniego ważonego kosztu produkcji.

Inne żądania obejmują wyższe ceny trzciny cukrowej, emeryturę w wysokości 10 000 rupii miesięcznie dla każdego rolnika powyżej 60. roku życia, silniejsze działania przeciwko oskarżonym w związku z incydentem w Lakhimpur Kheri oraz przyznanie ziemi w Delhi pod pomnik ku czci „męczenników” wojny wcześniej protestowali rolnicy.

(z danymi agencji)

(Możesz teraz subskrybować nasz Kanał Economic Times na WhatsAppie)Źródło

Previous article„Bardzo troszczył się o swoich uczniów”: rodzice składają hołd dyrektorowi, który zginął w „wypadku” na wakacjach z przyjaciółmi we Francji, i mówią, że „miał takie cudowne, dobre serce i pomógłby każdemu”
Next articleTeatr Synetic ponownie przedstawia porywający „Romeo i Julia”