DUBAJ: Potwierdzając, że rok 2023 będzie „najcieplejszym rokiem w historii”, Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegła w czwartek, że nadchodzący rok może być gorszy, ponieważ tegoroczne zjawisko El Nino prawdopodobnie „jeszcze bardziej podsyci ciepło w 2024 r.”. .

Bijąc poprzednie rekordy, średnia globalna temperatura do października tego roku wynosiła około 1,4 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego (średnia z lat 1850–1900) – podała WMO.

Z dotychczasowych danych wynika, że ​​rok 2023 niemal dotknął progu ocieplenia wynoszącego 1,5 stopnia C. Nie oznacza to jednak, że świat na stałe przekroczy poziom 1,5 stopnia C określony w Porozumieniu paryskim, które w rzeczywistości odnosi się do długotrwałego ocieplenia na przestrzeni wielu lat. lata.

Lipiec 23 r. to najcieplejszy miesiąc w historii, wynika z raportu WMO

Na podstawie danych do października jest praktycznie pewne, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w 174-letnim rekordzie obserwacyjnym, przewyższając poprzednie najcieplejsze lata łącznie: rok 2016 z temperaturą 1,29 stopnia C powyżej średniej z lat 1850–1900 i rok 2020 z temperaturą 1,27 stopnia C Różnica między rokiem 2023 a rokiem 2016 i 2020 jest taka, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby ostatnie dwa miesiące (listopad-grudzień) miały wpływ na ranking, jak stwierdzono w raporcie WMO o stanie globalnego klimatu opublikowanym na marginesie konferencji klimatycznej ONZ (CO).

„Rekordowe globalne upały powinny wywołać dreszcze po plecach światowych przywódców” – powiedział szef ONZ Antonio Guterres. Według raportu miesiące czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2023 r. przekroczyły poprzedni rekord dla tych miesięcy o szeroki margines we wszystkich zbiorach danych wykorzystywanych przez WMO. Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem w roku na całym świecie. Tym samym lipiec 2023 r. stał się najcieplejszym miesiącem w historii. „Ostatnie dziewięć lat, 2015–2023, było najcieplejszymi w historii. Ocieplające zjawisko El Nino, które pojawiło się wiosną 2023 r. na półkuli północnej i szybko rozwinęło się latem , prawdopodobnie jeszcze bardziej przyczyni się do wzrostu temperatury w 2024 r., ponieważ El Nino zazwyczaj ma największy wpływ na globalne temperatury po osiągnięciu szczytu” – czytamy w raporcie. Stwierdzono również, że poziom dwutlenku węgla jest o 50% wyższy niż w erze przedindustrialnej, co powoduje zatrzymanie ciepła w atmosferze.

Źródło

Previous articleAndy Najar nie wróci do DC United, ponieważ Ally Mackay zaczyna zmieniać skład
Next articleParis Hilton ujawnia, czy nazwała córkę na cześć London Tipton

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here