CNN

Rodzina ofiary oraz kilku ocalałych z masowej strzelaniny w placówce FedEx w Indianapolis złożyło pozew przeciwko firmom zajmującym się produkcją, marketingiem i sprzedażą magazynka o dużej pojemności, z którego korzystał bandyta, który w 2021 r. zabił 8 osób, a kilka innych ranił .

Federalny pozew, złożony w amerykańskim sądzie rejonowym w zachodnim dystrykcie Nowego Jorku, skierowany jest przeciwko dystrybutorowi broni i producentom czasopism i zarzuca, że ​​firmy te lekkomyślnie promowały i sprzedawały swoje produkty impulsywnym młodym mężczyznom zagrożonym przemocą.

Bandyta biorący udział w ataku 15 kwietnia 2021 r., 19-letni Brandon Hole, był wcześniej zatrudniony w ośrodku i otworzył ogień do swoich byłych współpracowników, po czym popełnił samobójstwo. Jak wcześniej informowało CNN, około rok przed atakiem Hole przeglądał strony internetowe poświęcone białej supremacji. Według policji jego matka skontaktowała się z policją w marcu 2020 r., ponieważ zaniepokoiła się jego zachowaniem i groźbami, które wygłaszał po zakupie broni.

Pozew został złożony w czwartek w imieniu majątku Jaswindera Singha, który zginął podczas strzelaniny, Harpreeta Singha, który został ranny, jego żony Dilpreet Kaur i Lakhwindera Kaura, który również został ranny w ataku. Ze skargi wynika, że ​​każdy z nich domaga się co najmniej 75 000 dolarów z pozwu i wnosi o rozprawę z ławą przysięgłych.

Pozew wymierzony jest w firmę American Taktyczne Inc., amerykańskiego importera, producenta i sprzedawcę broni palnej, a także prezesa firmy oraz dyrektora ds. marketingu i zakupów. Schmeisser GmbH, niemiecki producent broni palnej; oraz 365 Plus doo, słoweńska firma projektująca, produkująca i dystrybuująca akcesoria do broni palnej i inny sprzęt taktyczny, również są wymienieni jako oskarżeni.

Trzy firmy zajmowały się produkcją, marketingiem i sprzedażą 60-nabojowych magazynków o dużej pojemności, które „były wielokrotnie wykorzystywane do rzezi i terroryzowania Amerykanów w masowych strzelaninach na długo przed kwietniem 2021 roku” – czytamy w pozwie.

W pozwie twierdzi się, że firmy te zapewniły Hole łatwy dostęp do tych magazynów i skierowały swoją kampanię marketingową do „bazy konsumentów wypełnionej impulsywnymi młodymi mężczyznami, którzy czują, że muszą krzywdzić innych, aby udowodnić swoją siłę, i którzy mają militarne urojenia co do walki na wojnie lub grę wideo.”

„Ta sprawa dotyczy tego, co dzieje się, gdy firmy lekkomyślnie projektują, promują, sprzedają i dystrybuują te akcesoria wśród ogółu społeczeństwa – na masową skalę – i bez przestrzegania rozsądnych zabezpieczeń” – czytamy w pozwie.

American Taktyczne odmówił komentarza CNN na temat pozwu. Prawnicy pozostałych oskarżonych nie odpowiedzieli natychmiast na prośby.

Jak wynika z pozwu, firma Schmeisser GmbH wyprodukowała magazynek używany podczas masowych strzelanin i rozprowadzała go w USA za pośrednictwem American Taktyczne i 365 Plus.

„Duża pojemność magazynka ośmieliła strzelca do przeprowadzenia ataku, wiedząc, że może wystrzelić 60 nabojów w sposób ciągły bez konieczności przerwy na przeładowanie” – czytamy w pozwie.

W skardze stwierdzono, że firma American Taktyczna promowała filmy marketingowe, na których widać mężczyzn ubranych w kamizelki taktyczne podobne do tych, które Hole nosił podczas ataku w 2021 r., strzelających „ciągłym strumieniem kul do niewidocznych celów w ramach różnych ofensywnych, taktycznych operacji”.

W pozwie zarzuca się, że producenci broni palnej wprowadzili na rynek „nieracjonalnie niebezpieczny produkt bez wystarczających zabezpieczeń zapobiegających jego przewidywalnemu nielegalnemu użyciu”.

Brady Center to Prevent Gun Violence, organizacja działająca na rzecz kontroli dostępu do broni, która zatrudnia dwóch z kilku prawników reprezentujących powodów, napisała w oświadczeniu dla CNN, że ta organizacja non-profit „próbuje wymierzyć sprawiedliwość tym ocalałym i ich rodzinom oraz trzyma American Taktyczne, Inc. odpowiedzialność za swoje nieodpowiedzialne praktyki marketingowe i sprzedażowe.”

„Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się sprzedać ogółowi społeczeństwa tak śmiercionośne produkty, musisz bardzo uważać, komu je sprzedajesz. Jak utrzymujemy w naszej skardze, oskarżeni zamiast tego poszli zdecydowanie dalej i sprzedawali swoje wysoce śmiercionośne produkty specjalnie niebezpiecznej klasie osób” – powiedział Philip Bangle, starszy doradca ds. sporów w Brady Center.

Źródło

Previous articleNowa rola futbolu w Alabamie: Przeoczona
Next articleTaylor Swift wyraża uznanie dla Travisa Kelce’a, zmieniając się "Karma" tekst piosenki

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here