Odbicie wysiedlonych Kongijczyków w kałuży w szkole podstawowej Muchacha, gdzie mieszkają po niedawnej ucieczce z wioski Shasha po starciach między rebeliantami M23 a Siłami Zbrojnymi Demokratycznej Republiki Konga (FARDC) w Sake w Republice Demokratycznej Konga, 6 lutego 2024 r. REUTERS/Arlette Bashizi/File Photo

JOHANNESBURG – Republika Południowej Afryki wyśle ​​2900 żołnierzy w ramach swojego wkładu do sił Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC) rozmieszczonych w celu zwalczania grup zbrojnych we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, podało biuro prezydenta w poniedziałkowym oświadczeniu.

Jak podano w oświadczeniu, roczne wdrożenie obejmie okres od 15 grudnia 2023 r. do 15 grudnia 2024 r. i będzie kosztować około 2 miliardów randów (105,75 miliona dolarów).

W maju ubiegłego roku SADC zrzeszająca 16 państw członkowskich zatwierdziła misję do wschodniego Konga, aby pomóc Kongo – największemu na świecie dostawcy kobaltu i największemu producentowi miedzi w Afryce – w rozwiązaniu problemu niestabilności i pogarszającego się bezpieczeństwa w niespokojnym wschodnim regionie.

Dziesięciolecia konfliktów we wschodnim Kongo między niezliczonymi rywalizującymi ze sobą grupami zbrojnymi o ziemię i zasoby spowodowały śmierć setek tysięcy ludzi, a ponad 7 milionów zostało przesiedlonych.

Siły SADC mają ofensywny mandat polegający na wspieraniu armii Konga w walce z grupami zbrojnymi. Będą w nim uczestniczyć żołnierze z Malawi, Republiki Południowej Afryki i Tanzanii.

Rozmieszczenie następuje w czasie, gdy Kongo walczy z rebeliantami M23 pod dowództwem Tutsi, których ataki i postępy w ostatnich dniach zagrażają stolicy prowincji Kiwu Północne, Gomie.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Źródło

Previous articleJulia Fox ma na sobie najbardziej romantyczną stylizację podczas NYFW
Next articleDune właśnie świętowało kolejne zwycięstwo kasowe przed częścią 2