Senat przyjął zakrojoną na szeroką skalę ustawę o pomocy zagranicznej dla Ukrainy i Izraela bez środków bezpieczeństwa granic po tym, jak w zeszłym tygodniu zamieszanie na Partii Republikańskiej ostatecznie zniweczyło ponadpartyjne porozumienie.

Ogromna ustawa o wartości 95 miliardów dolarów zgromadziła niezbędnych 60 senatorów potrzebnych do przesłania ustawy do Izby we wtorek rano po rzadkiej całonocnej sesji zakończonej większością głosów 70 do 29, ale los w Izbie jest niepewny.

W sumie pakiet obejmuje 61 miliardów dolarów dla Ukrainy, 14 miliardów dolarów dla Izraela w wojnie z Hamasem i 4,83 miliarda dolarów na wsparcie partnerów w regionie Indo-Pacyfiku, w tym Tajwanu, w celu powstrzymania agresji Chin.

Zapewni także pomoc humanitarną o wartości 9,15 miliarda dolarów ludności cywilnej w Gazie, na Zachodnim Brzegu, Ukrainie i w innych strefach konfliktu na całym świecie.

Spiker Mike Johnson w poniedziałkowym wieczornym oświadczeniu nazwał tę sytuację „niewystarczającą” bez środków bezpieczeństwa granic i stwierdził, że Senat „nie dotrzymał tego momentu”.

„Teraz, wobec braku otrzymania od Senatu jakiejkolwiek pojedynczej zmiany w polityce granicznej, Izba będzie musiała w dalszym ciągu pracować według własnej woli w tych ważnych kwestiach” – kontynuował Johnson. „Ameryka zasługuje na coś lepszego niż status quo Senatu”.

Senator Josh Hawley, stan Missouri, obwinił Mitcha McConnella za dysfunkcję, gdy inni Republikanie próbowali wyprzeć długoletniego przywódcę.

W zeszłym tygodniu Republikanie udaremnili dwupartyjne porozumienie o wartości 118 miliardów dolarów mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic przy jednoczesnym finansowaniu Ukrainy i Izraela. Zarzucali jej, że nie posunęła się wystarczająco daleko, aby zabezpieczyć granicę i stwierdziła, że ​​umocni to politykę „otwartej granicy” Bidena.

Nie było łatwo przekonać Senatu Republikanów do cieńszej umowy o wartości 95 miliardów dolarów bez środków imigracyjnych, ponieważ nastroje wzrosły w związku z niepewną umową graniczną.

Ostatecznie jednak kilkunastu Republikanów głosowało za przyjęciem ustawy wraz z Demokratami w obawie, że prezydent Rosji Putin ośmieli się.

Wtorkowe głosowanie miało poparcie 22 Republikanów. Jednakże dwóch Demokratów, sens. Jeff Merkley z Oregonu i Peter Welch z Vermont oraz niezależny senator Bernie Sanders, głosowało przeciw.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer wiwatował odchodzącego, mówiąc, że minęły „lata, a może dziesięciolecia”, zanim jego organ dokonał tak ogromnego wyczynu.

„Minęły lata, a może dziesięciolecia, odkąd Senat przyjął ustawę, która tak ogromnie wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo narodowe, nie tylko na bezpieczeństwo naszych sojuszników, ale także na bezpieczeństwo zachodniej demokracji” – powiedział czołowy Demokrata.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell powiedział w niedzielę, że „oczy świata” są zwrócone na Senat.

„Czy damy tym, którzy życzą nam krzywdy, więcej powodów do kwestionowania naszej determinacji, czy też ponownie zaangażujemy się w wykorzystanie amerykańskiej siły?” stwierdził McConnel.

Spotkał się z ostrym sprzeciwem wobec tego rozwiązania ze strony swoich szeregów GOP, w tym własnego zespołu przywódczego.

W poniedziałek senator JD Vance ze stanu Ohio, który stanowczo sprzeciwia się ustawie, podjął ostatnią próbę nakłonienia Republikanów do głosowania na „nie” w notatce skierowanej do wszystkich legislatorów Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer (D-NY) ostro skrytykował Republikanów za wycofanie się z kompromisu granicznego, który obejmował także pomoc dla Ukrainy i Izraela

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer (D-NY) ostro skrytykował Republikanów za wycofanie się z kompromisu granicznego, który obejmował także pomoc dla Ukrainy i Izraela

Ostrzegł, że „ukryta klauzula impeachmentu” pogrzebała pakiet pomocy zagranicznej, który jego zdaniem może obrócić się przeciwko Donaldowi Trumpowi, jeśli zostanie wybrany.

W zeszłym tygodniu GOP była w dużym stopniu podzielona co do tego, czy zagłosuje za ustawą.

Senator John Thune, RND, podobno powiedział swoim kolegom z Partii Republikańskiej, że „muszą przestać zachowywać się jak p**** i po prostu głosować”, ponieważ problem nie rozwiązuje się, a sojusznicy USA potrzebują pomocy.

Senator Josh Hawley, stan Missouri, obwinił Mitcha McConnella za dysfunkcję, podczas gdy inni Republikanie, w tym Ted Cruz i Mike Lee, wzywali do usunięcia wieloletniego przywódcy.

Wojna Ukrainy z Rosją trwa już ponad dwa lata

Wojna Ukrainy z Rosją trwa już ponad dwa lata

„Problem McConnella polega na tym, że nie rozmawia ze swoimi członkami. Nie słucha swoich członków. Nie rozmawia ze swoimi członkami. Jest bardzo skupiony na Zełenskim. Ma większe problemy niż Zełenski.

Senator Lindsey Graham powiedziała, że ​​zablokuje projekt ustawy, jeśli nie uzyska porozumienia w sprawie wprowadzenia poprawki dotyczącej bezpieczeństwa granic.

Demokraci obwiniali byłego prezydenta Donalda Trumpa, który sprzeciwił się porozumieniu ze świdrem, za pociągnięcie za sznurki i zaprzepaszczenie szans na kompromis w roku wyborczym.

Prezydent Joe Biden oszukał Republikanów w Kongresie za brak „kręgosłupa” po tym, jak pomogli udaremnić transakcję, która obejmowałaby 20 miliardów dolarów w postaci nowych funduszy na egzekwowanie granic.

„Kiedy pojawił się prezydent Trump i powiedział, że nie chce rozwiązywać problemu granicznego, że chce, aby był to temat kampanii, [House] Mówca Johnson posłusznie zmienił tonację, złościł Schumera.

Wielokrotnie łączył sprzeciw Partii Republikańskiej z inwazją prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę, która zbliża się do dwóch lat swojego istnienia.

Projekt ustawy zapewni „nadzwyczajne” dodatkowe środki w celu przekazania Ukrainie 60 miliardów dolarów, zwiększenia wsparcia dla Izraela i zapewnienia dodatkowych funduszy dla Tajwanu wraz z pomocą na odbudowę Strefy Gazy.

Stany Zjednoczone musiały obciąć pomoc wojskową dla Ukrainy po wyczerpaniu się swoich uprawnień budżetowych.  Zbliża się druga rocznica inwazji Rosji

Stany Zjednoczone musiały obciąć pomoc wojskową dla Ukrainy po wyczerpaniu się swoich uprawnień budżetowych. Zbliża się druga rocznica inwazji Rosji

Widok domów w kibucu Kfar Aza po śmiercionośnym ataku 7 października przeprowadzonym przez wspieraną przez Iran grupę terrorystyczną Hamas

Widok domów w kibucu Kfar Aza po śmiercionośnym ataku 7 października przeprowadzonym przez wspieraną przez Iran grupę terrorystyczną Hamas

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-KY) powiedział, że poprze przejście do czystej ustawy.  Konserwatywni członkowie jego konferencji zrzeszeni w MAGA nękali go za pomoc w ustaleniu kompromisu granicznego

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-KY) powiedział, że poprze przejście do czystej ustawy. Konserwatywni członkowie jego konferencji zrzeszeni w MAGA nękali go za pomoc w ustaleniu kompromisu granicznego

„Jeśli Ameryce nie uda się stanąć po stronie naszych partnerów na pierwszej linii frontu w Europie i na Bliskim Wschodzie, podarmy naszą wiarygodność w oczach przyjaciół w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell podczas przemówień, w których ostro skrytykował Bidena za kierowanie z dala od „czerwonych linii” Iranu w odpowiedzi na atak dronów, w wyniku którego zginęło trzech żołnierzy amerykańskich.

Wśród Republikanów, którzy chcą zgodzić się na nowe podejście, jest Markwayne Mullin (R-Okla). – Chciałbym mieć na ten temat projekt ustawy granicznej. Ale jeśli nie możemy uchwalić ustawy granicznej, nadal musimy coś zrobić z Ukrainą, Izraelem i Tajwanem” – powiedział.

Senator Thom Tillis (R-Tillis) również popiera „czysty” pakiet bez przepisów granicznych.

„Każdy, kto myśli, że to głosowanie nie będzie miało konsekwencji, negatywnych konsekwencji w historii, musi naprawdę przestudiować historię. Dlatego też postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby nie znaleźć się na tej ciemnej stronie historii” – powiedział, wzywając o pomoc dla kluczowych sojuszników USA.

„W zeszłym tygodniu Schumer powiedział członkom swojego klubu i Białego Domu, że jeśli Republikanie zatopią dwupartyjną granicę i porozumienie uzupełniające, przygotował plan wykorzystania wniosku do ponownego rozpatrzenia, aby zmusić Republikanów do głosowania w sprawie dodatkowej umowy bez granicy [reforms]– powiedział doradca Senatu Demokratów Wzgórze.

McConnell powiedział, że poprze „czysty” pakiet w sprawie ukraińskiego doradcy. Senator John Cornyn (Teksas), który był jednym z tych, którzy niszczyli pakiet graniczny, powiedział, że on też to zrobi.

Taki pakiet prawdopodobnie byłby skazany na porażkę w kierowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, która we wtorek nie postawiła w stan oskarżenia Sec. Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Alejandro Mayorkasa i nie przyjął pakietu dotyczącego wyłącznie pomocy dla Izraela.

Głosowania w Senacie następują po tym, jak senaccy konserwatyści uwolnili się od kompromisu, a niektórzy nawet wzywali do zmiany przywództwa ze względu na rolę McConnella, która pomogła w jego popchnięciu.

Senator Teksasu Ted Cruz, który sprzeciwiał się ponownemu wyborowi McConnella na to stanowisko w 2022 r., powiedział we wtorek, że nadszedł czas, aby McConnell odszedł. „Myślę, że przywódca Republikanów powinien faktycznie przewodzić tej konferencji i powinien wspierać priorytety Republikanów” – powiedział.

McConnell był stałym celem Trumpa. Obaj mężczyźni nie rozmawiali ze sobą od 6 stycznia, mimo że Trump jest coraz bliżej nominacji swojej partii.

Źródło

Previous articlePracownicy Berlinale wzywają do „natychmiastowego zawieszenia broni” w Gazie i rundy w sprawie przywództwa: „Chcemy utrzymać festiwal na wyższym poziomie”
Next articleŚmiało, wygrzewaj się na słońcu – ten olejek do włosów spełni Twoje oczekiwania