Pakiety pomocy wojskowej dla Kijowa będą „mniejsze” – powiedziała zastępca rzeczniczki Departamentu Obrony USA

Waszyngtonowi wkrótce skończą się fundusze przeznaczone dla Ukrainy i będzie musiał zacząć ograniczać pomoc wojskową dla Kijowa, powiedział w czwartek dziennikarzom Pentagon.

Departament Obrony nalegał, aby Kongres przełamał impas i dał zielone światło prośbie Białego Domu o pakiet pomocowy o wartości 106 miliardów dolarów, który obejmuje fundusze dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

Waszyngton wydał około 95% poprzednich funduszy dla Ukrainy, powiedziała zastępca rzeczniczki Pentagonu Sabrina Singh, dodając, że jest to łącznie ponad 60 miliardów dolarów. Dodała, że ​​z tej kwoty niewydanych pozostaje jedynie około 1 miliarda dolarów. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na wysłanie na Ukrainę sprzętu wojskowego z istniejących zapasów i zastąpienie go nowymi zamówieniami.

„Musieliśmy wyważyć nasze wsparcie dla Ukrainy” Singh powiedział reporterom, dodając, że chociaż Pentagon będzie nadal wysyłał pakiety pomocy wojskowej, tak właśnie jest “maleje.”

Z wniosku Bidena o kwotę 106 miliardów dolarów skierowanego do Kongresu 61,4 miliarda dolarów ma zostać przeznaczone na finansowanie sytuacji nadzwyczajnych dla Ukrainy.
W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów z większością republikańską podjęła próbę oddzielenia pomocy dla Ukrainy i Izraela, uchwalając odrębny pakiet o wartości 14 miliardów dolarów dla Zachodniej Jerozolimy. Biały Dom sprzeciwia się tym wysiłkom, a Demokraci w Senacie USA zablokowali we wtorek projekt ustawy, żądając, aby Republikanie zgodzili się na pełny pakiet zaproponowany przez administrację Bidena.

Od wybuchu walk między Rosją a Ukrainą w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone wydały około 44,2 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Kijowa – podał w zeszłym tygodniu Departament Stanu USA, dodając, że w latach 2014–2022 wydano na ten cel dodatkowe 3 miliardy dolarów.

W środę amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) zeznała przed Senatem, że wyczerpały się także środki na pomoc gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy. Ostatnia transza została przekazana pod koniec roku budżetowego – przed 30 września – powiedziała wówczas zastępczyni administratora agencji Erin McKee, dodając, że w przypadku kontynuacji finansowania stabilność gospodarcza Ukrainy byłaby zagrożona.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleGorąca siedziba Jimbo Fishera w Texas A&M jest napędzana ropą naftową z zachodniego Teksasu
Next articleJohn Travolta i Kirstie Alley: Historia miłosna

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here