Jeśli używasz dostępnych bez recepty kropli do oczu, wiesz, jak pomocne są w przypadku różnych dolegliwości oczu. Krople do oczu są również proste w użyciu i łatwo je znaleźć w większości aptek i dużych sklepów – ale biorąc pod uwagę wszystkie niedawne wycofania, czy Twoje stosowanie jest bezpieczne?

27 października amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegła ludzi aby nie kupować niektórych kropli do oczu od marek sklepów CVS, Rite Aid i Target, ponieważ mogą powodować infekcje oczu prowadzące do „częściowej utraty wzroku lub ślepoty”. Ostrzeżenie obejmowało również krople do oczu marek Walmart, Leader i Rugby firmy Cardinal Health oraz Velocity Pharma. Badacze FDA zalecili wycofanie produktu po stwierdzeniu bakterii i „niehigienicznych warunków w zakładzie produkcyjnym”.

Jeśli masz któryś z 27 produkty uznane przez FDAnależy zaprzestać ich używania, wyrzucić i powiadomić lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji. Chociaż Walmart, CVS, Rite Aid i Target już wycofują dotknięte produkty ze sklepów, inne produkty mogą być nadal dostępne w sprzedaży, ale nie należy ich kupować, twierdzi FDA.

W tym roku wycofano kilka innych marek sztucznych łez i kropli do oczu z różnych powodów, w tym skażenia bakteryjnego i grzybiczego, braku sterylności i niebezpiecznych konserwantów. Na przykład sztuczne łzy firm EzriCare i Delsam Pharma były kojarzone z: szczep bakterii odporny na antybiotyki które mogą powodować infekcje oczu. Krople do oczu firm CVS i Walgreens zostały wycofane ze względu na użycie w nich srebra jako środka konserwującego.

Niepokój związany z kroplami do oczu utrzymuje się u wielu osób. Oto, co warto wiedzieć o tym, jak bezpiecznie kupować i stosować krople do oczu.

Półka do pielęgnacji oczu w aptece CVS.

Jeffa Greenberga/Getty Images

Jak bezpiecznie kupować krople do oczu

Krople do oczu stosuje się w leczeniu wielu schorzeń, od drobnych czynników drażniących po przewlekłe problemy ze wzrokiem. Optycy i okuliści przepisują je, aby pomóc pacjentom w gojeniu się po operacjach i zapobieganiu infekcjom. Wiele z nich można kupić bez recepty, aby poradzić sobie z suchością oczu lub zaostrzeniem alergii.

Logo porad zdrowotnych Logo porad zdrowotnych

Przy tak dużej liczbie dostępnych opcji, dokładne badania mają kluczowe znaczenie, aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednie krople do oczu w celu leczenia konkretnych problemów z oczami. Składniki różnią się znacznie w zależności od rodzaju kropli do oczu, a użycie niewłaściwego rodzaju kropli może powodować więcej problemów niż rozwiązuje.

Rodzaje kropli do oczu

Niektóre krople do oczu można kupić bez recepty, inne wymagają recepty. Do najpopularniejszych kropli do oczu należą:

  • Krople nawilżające: Znane również jako sztuczne łzy. Ich zadaniem jest łagodzenie suchości i związanego z nią zaczerwienienia lub podrażnienia. Typowe składniki aktywne obejmują glikol polietylenowy i glikol propylenowy. Wersja nocna tych kropli jest grubsza i występuje w żelu lub maści.
  • Krople antyalergiczne: Krople antyhistaminowe łagodzi swędzenie, zaczerwienienie i inne podrażnienia wynikające z reakcji na alergeny, takie jak pyłki lub sierść zwierząt domowych. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, a składniki aktywne różnią się w zależności od marki. Typowe składniki obejmują ketotifen, olopatadynę, karboksymetylocelulozę i glicerynę.
  • Krople przeciw zaczerwienieniom: Te krople do oczu zwykle zawierają tetrahydrozolinę lub brymonidynę, aby zmniejszyć obrzęk naczyń krwionośnych w oku. Zaprojektowano je tak, aby można było ich używać oszczędnie.
  • Krople antybiotykowe: Te krople do oczu na receptę leczą infekcje, takie jak różowe oko lub owrzodzenie rogówki wywołane przez Pseudomonas aeruginosa. Typowe leki obejmują siarczan gentamycyny I cyprofloksacyna.
  • Krople sterydowe: Sterydowe krople do oczu są przepisywane w celu zmniejszenia objawów stanu zapalnego, takich jak obrzęk lub zaczerwienienie – na przykład po operacji oka.
  • Krople do leczenia niektórych schorzeń: Lekarze okuliści mogą przepisywać różne inne rodzaje kropli do oczu w celu leczenia różnych schorzeń, takich jak krótkowzroczność i jaskra.

Skonsultuj się ze swoim lekarzem

Jednym ze sposobów uniknięcia problemów z wycofanymi markami dostępnymi bez recepty jest udanie się do profesjonalisty, zamiast samodzielnego wybierania kropli do oczu. Tak naprawdę zawsze powinieneś skonsultować się ze swoim okulistą, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj soczewek kupić i jak bezpiecznie z nich korzystać.

„Ludzie nie zawsze zwracają uwagę na to, co kupują i dlaczego to kupują” – powiedział dr Ronald Benner, optometrysta w Southern Montana Optometric Center, który praktykuje od ponad 30 lat. „Zdecydowanie zalecamy, aby wszyscy pacjenci skonsultowali się z lokalnym optometrystą, aby upewnić się, że używają właściwych kropli z właściwych powodów”.

Sprawdź dokładnie markę

Przy tak dużej liczbie wycofywania produktów (nawet niektórych głównych marek) najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy dany produkt do oczu jest bezpieczny, jest sprawdzenie w Google konkretnej nazwy produktu i sprawdzenie, czy jest on wymieniony w dowolnej FDA lub CDC ostrzeżenia lub został odwołany. Poświęć na to minutę, zanim włożysz go do oczu, na wypadek, gdyby coś się zmieniło od czasu pierwszego zakupu.

„Produkty okulistyczne stwarzają potencjalnie zwiększone ryzyko wyrządzenia szkody użytkownikom, ponieważ leki stosowane do oczu omijają niektóre naturalne mechanizmy obronne organizmu” – napisała FDA w swoim raporcie z 27 października komunikat prasowy. Dlatego szczególnie ważne jest unikanie produktów, które mogą nie być całkowicie sterylne lub zawierać bezpieczne składniki.

Zidentyfikuj przyczynę problemów z oczami

Ponieważ istnieje wiele różnych problemów z oczami, znalezienie ich przyczyny jest niezbędne w celu wybrania odpowiedniego leczenia. Benner zauważa, że ​​wielu pacjentów wybiera krople, które przynoszą jedynie chwilową ulgę, nie eliminując przyczyny. Może to prowadzić do nieskończonej zależności od kropli lub nawet pogorszyć problemy.

Na przykład suchość oczu może mieć wiele potencjalnych przyczyn. Mogą być wynikiem alergii lub czas spędzony przed komputerem może mieć na to wpływ. Możesz też nie wytwarzać wystarczającej ilości łez w naturalny sposób. Leczenie każdej z tych przyczyn byłoby zupełnie inne.

„Uzyskaj rzeczywistą pomoc w rozwiązaniu problemu, a nie tylko leczenie objawu” – powiedział Benner.

Czytaj więcej: 12 najlepszych produktów spożywczych dla zdrowia oczu

Rozważ opcje zawierające konserwanty lub opcje wolne od konserwantów

Większość leków, w tym krople do oczu, zawiera konserwanty aby pomóc utrzymać robaki i bakterie z daleka. Jak zauważa Benner, mają one chronić konsumentów, ale nie zawsze są najlepszym wyborem. W niektórych przypadkach konserwanty mogą podrażniać tkanki oczu.

„Środek konserwujący może powodować problemy, które kropla ma pomóc złagodzić” – powiedział. „Dla wielu osób stosowanie wersji bez konserwantów jest znacznie zdrowsze i znacznie wygodniejsze dla oka”.

W swojej praktyce Benner zawsze radzi pacjentom, którzy skarżą się na nadwrażliwość lub przeszli niedawno operację, stosowanie kropli do oczu niezawierających konserwantów. Często osoby regularnie stosujące krople do oczu skorzystają na unikaniu konserwantów. Benner ponownie podkreśla, że ​​lekarz okulista może poprowadzić Cię we właściwym kierunku w zależności od Twojej sytuacji.

Dla wrażliwych oczu rozważ krople do oczu niezawierające alergenów

Konserwanty nie są jedyną potencjalną substancją drażniącą w kroplach do oczu. Antybiotyki, środki beta-adrenolityczne, kortykosteroidy, przeciwutleniacze i inne składniki wszystkie były związane z podrażnieniem oczu u niektórych pacjentów. Przed zastosowaniem jakichkolwiek kropli do oczu warto skonsultować się z okulistą i przeczytać etykiety składników, aby zwrócić uwagę na potencjalne alergeny.

Mycie rąk pod kranem z bieżącą wodą. Mycie rąk pod kranem z bieżącą wodą.

Obrazy Med-Ved/Getty

Środki ostrożności podczas stosowania kropli do oczu

Wybór odpowiednich kropli do oczu to dopiero pierwszy krok w tym procesie. Gdy już będziesz mieć pod ręką odpowiedni produkt, upewnij się, że wiesz, jak aplikować krople do oczu, aby nie wyrządzić szkody oczom.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie

W każdej butelce znajduje się instrukcja prawidłowego stosowania. Dzięki temu zastosujesz odpowiednią dawkę i rozprowadzisz ją po całej powierzchni oka. Instrukcje zawierają również wskazówki dotyczące częstotliwości stosowania kropli oraz reakcji wskazujących, że należy je przerwać. Nigdy nie używaj kropli do oczu bez przeczytania tej instrukcji.

Przed każdym użyciem dokładnie umyj ręce

Twoje dłonie mogą zawierać brud, bakterie lub inne substancje drażniące, które mogą mieć wpływ na oczy, a podczas nakładania kropli nie można uniknąć kładzenia palców na powiekach. W najlepszym przypadku może to zrównoważyć korzyści wynikające ze stosowania kropli do oczu. W najgorszym przypadku może to spowodować nowe problemy. Przed nałożeniem kropli do oczu należy zawsze dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Unikaj zanieczyszczeń

Ważne jest również, aby sama butelka z kroplami do oczu była sterylna i wolna od zarazków, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie krzyżowe między oczami lub innym użytkownikiem. Oprócz umycia rąk przed nałożeniem kropli, należy unikać dotykania zakraplacza do oczu lub dotykania końcówki rękami. Zawsze zakładaj nasadkę natychmiast po użyciu i przechowuj krople do oczu w czystym, sterylnym środowisku.

Zwróć uwagę na daty ważności

Wszystko krople do oczu mają datę ważności, który jest wydrukowany na butelce. Zwykle są dobre przez rok do dwóch lat bez otwierania, ale okres ten może być krótszy w przypadku kropli do oczu niezawierających konserwantów.

Należy pamiętać, że konserwanty i inne składniki aktywne zaczynają się rozkładać po otwarciu butelki. To sprawia, że ​​są mniej skuteczne i zwiększają ryzyko infekcji. Większość producentów zaleca wyrzucenie kropli do oczu po 28 dniach ich otwarcia. Fiolki przeznaczone do jednorazowego użytku należy wyrzucić natychmiast po użyciu.

Mężczyzna nakładający krople do oczu na zewnątrz. Mężczyzna nakładający krople do oczu na zewnątrz.

ProfessionalStudioImages/Getty Images

Wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania

Nawet mając w ręku odpowiednie, czyste krople, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo aplikować krople do oczu, aby zmaksymalizować ich skuteczność i zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji. Oto kilka kroków, które możesz wykonać prawidłowo zastosować większość kropli do oczu:

1. Myć dłonie.

2. Zdejmij nasadkę i umieść ją w czystym, suchym miejscu.

3. Odchyl głowę do tyłu, jednocześnie odciągając dolną powiekę.

4. Wyciśnij odpowiednią ilość kropli do worka utworzonego poprzez odciągnięcie dolnej powieki.

5. Zwolnij powiekę i zamknij oczy na 30 sekund, aby roztwór rozprzestrzenił się po oku.

6. W razie potrzeby powtórz czynność na drugim oku.

W razie wątpliwości należy zapoznać się z instrukcją na butelce.

Potencjalne skutki uboczne

W zależności od rodzaju produktu i ewentualnych alergii krople do oczu mogą powodować szereg skutków ubocznych. Do najczęstszych zalicza się zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie lub bolesność. Poważniejsze działania niepożądane mogą obejmować długotrwałe pieczenie, wydzielinę, a nawet pokrzywkę, obrzęk, świszczący oddech, zawroty głowy lub wymioty.

Te skutki uboczne mogą być wynikiem reakcji alergicznej lub mogą być oznaką infekcji lub ciała obcego drażniącego oko. Jak zauważa Benner, jedynym sposobem, aby się upewnić, jest skontaktowanie się z okulistą.

„Jeśli oko pozostaje czerwone lub staje się bardziej czerwone, należy jak najszybciej zgłosić się do tych osób” – powiedział. „Jeśli pojawi się śluz, ostry ból w oku lub wydzielina z oka, pacjentów należy natychmiast zgłosić się do lekarza”.

Fotografia Tima Grista/Getty Images Fotografia Tima Grista/Getty Images

Fotografia Tima Grista/Getty Images

Wskazówki dotyczące przechowywania, pielęgnacji i podróży

Jak każdy inny lek, krople do oczu muszą być odpowiednio przechowywane, aby zapobiec zepsuciu się lub rozwojowi bakterii. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi miejsca przechowywania i temperatury, aby mieć pewność, że krople pozostaną skuteczne i bezpieczne w użyciu.

Może to być szczególnie trudne podczas podróży. Jeśli wiesz, że Twoja walizka będzie znajdować się na przykład w nagrzanym bagażniku samochodu lub samolotu, możesz chcieć mieć przy sobie krople do oczu lub wcześniej niż później zanieść je do pokoju hotelowego. Zawsze sprawdzaj, czy pokrywa jest dobrze zamocowana i wolna od ryzyka zanieczyszczenia.

Za długo; nie przeczytałem

Podobnie jak okulary przeciwsłoneczne i inne produkty do pielęgnacji oczu, krople do oczu są ważnym narzędziem utrzymania zdrowia oczu. Niezależnie od tego, czy kupujesz je na receptę, czy bez recepty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą w sprawie odpowiedniego produktu i dowiedz się, jak bezpiecznie aplikować krople do oczu. Krople do oczu są na ogół bezpieczne w użyciu, jednak należy zawsze natychmiast zgłaszać lekarzowi skutki uboczne i unikać stosowania wycofanych produktów.Źródło

Previous articleUAAP: Tab Baldwin bardzo chwali Josepha Obasę
Next articleMama umiera po zażyciu leku Ozempic, aby schudnąć na wesele córki

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here