Notatka redaktora: Poglądy wyrażone w tym komentarzu są wyłącznie poglądami autora. CNN prezentuje prace Rozmowa, współpraca dziennikarzy i naukowców w celu dostarczania analiz i komentarzy wiadomości. Treść jest tworzona wyłącznie przez The Conversation.CNN

Wszyscy znamy tę procedurę na pamięć: „Upewnij się, że siedzenia są w pozycji pionowej, stoliki z tacami złożone, rolety w oknach zaciągnięte, laptopy umieszczone w schowkach nad głową, a urządzenia elektroniczne ustawione w tryb samolotowy”.

Pierwsze cztery są rozsądne, prawda? Zasłony okienne muszą być zaciągnięte, abyśmy mogli zobaczyć, czy zdarzy się sytuacja awaryjna, np. pożar. Stoły z tacami muszą być złożone, a siedzenia ustawione pionowo, abyśmy mogli szybko wydostać się z rzędu. W sytuacji awaryjnej laptopy mogą stać się pociskami, ponieważ kieszenie w tylnych siedzeniach nie są wystarczająco mocne, aby je pomieścić.

A telefony komórkowe muszą być ustawione w tryb samolotowy, żeby nie spowodowały zagrożenia w samolocie, prawda? Cóż, zależy kogo spytasz.

Nawigacja i komunikacja lotnicza opiera się na usługach radiowych, które zostały skoordynowane w celu zminimalizowania zakłóceń od lat dwudziestych XX wieku.

Stosowana obecnie technologia cyfrowa jest znacznie bardziej zaawansowana niż niektóre starsze technologie analogowe, z których korzystaliśmy nawet 60 lat temu. Badania wykazały, że osobiste urządzenia elektroniczne mogą emitować sygnał w tym samym paśmie częstotliwości, co systemy łączności i nawigacji statku powietrznego, powodując powstawanie tak zwanych zakłóceń elektromagnetycznych.

Ale w 1992 r Federalny Urząd Lotnictwa USA i Boeing, w niezależne badaniezbadał wpływ urządzeń elektronicznych na zakłócenia w samolocie i nie stwierdził żadnych problemów z komputerami ani innymi osobistymi urządzeniami elektronicznymi w niekrytycznych fazach lotu. (Starty i lądowania są uważane za fazy krytyczne.)

Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych również zaczęła tworzyć zarezerwowane pasma częstotliwości do różnych zastosowań – takich jak telefony komórkowe, nawigacja i komunikacja w samolotach – aby nie zakłócały się one wzajemnie. Rządy na całym świecie opracowały te same strategie i zasady, aby zapobiegać problemom związanym z zakłóceniami w lotnictwie. W UE urządzenia elektroniczne były pozwolono pozostać od 2014 roku.

Dlaczego zatem, po wprowadzeniu tych światowych standardów, przemysł lotniczy w dalszym ciągu zakazuje używania telefonów komórkowych? Jednym z problemów jest coś, czego możesz się nie spodziewać – grunt ingerencja.

Sieci bezprzewodowe są połączone szeregiem wież; sieci mogłyby zostać przeciążone, gdyby wszyscy pasażerowie latający za pośrednictwem tych sieci naziemnych korzystali z telefonów. The liczba pasażerów odprawiona w 2021 r wyniosła ponad 2,2 miliarda, co stanowi połowę liczby pasażerów w 2019 r. Firmy bezprzewodowe mogą mieć tutaj rację.

Oczywiście jeśli chodzi o sieci komórkowe, największą zmianą w ostatnich latach jest przejście na nowy standard. Obecne sieci bezprzewodowe 5G – pożądane ze względu na większą prędkość przesyłania danych – wzbudziły zaniepokojenie wielu pracowników branży lotniczej.

Pasmo częstotliwości radiowej jest ograniczone, ale wciąż staramy się dodawać do niego kolejne nowe urządzenia. Branża lotnicza zwraca uwagę, że Spektrum przepustowości sieci bezprzewodowej 5G jest niezwykle blisko zarezerwowanego widma pasma lotniczego, co może powodować zakłócenia w systemach nawigacji w pobliżu lotnisk które pomagają w lądowaniu samolotu.

Kierownictwo linii lotniczych martwi się o sieć 5G w Twoim telefonie komórkowym. Oto dlaczego (2021)

Operatorzy lotnisk w Australii I Stany Zjednoczone wyrazili obawy dotyczące bezpieczeństwa lotniczego w związku z wprowadzeniem sieci 5G, jednak wydaje się, że wdrożenie odbyło się bez takich problemów w Unii Europejskiej. Tak czy inaczej, rozsądne jest ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych w samolotach do czasu rozwiązania problemów związanych z 5G.

Większość linii lotniczych zapewnia obecnie klientom usługi Wi-Fi płatne zgodnie z rzeczywistym użyciem lub bezpłatne. Dzięki nowym technologiom Wi-Fi pasażerowie mogliby teoretycznie używać telefonów komórkowych do prowadzenia rozmów wideo ze znajomymi lub klientami podczas lotu.

Podczas ostatniego lotu rozmawiałem ze stewardessą i zapytałem ją o opinię na temat korzystania z telefonu podczas lotów. Stwierdziła, że ​​niedogodnością byłoby dla personelu pokładowego czekanie, aż pasażerowie zakończą rozmowę i zapytają, czy chcą się czegoś napić lub coś zjeść. W samolocie pasażerskim przewożącym ponad 200 pasażerów obsługa pokładowa trwałaby dłużej, gdyby wszyscy wykonywali rozmowy telefoniczne.

Dla mnie problem korzystania z telefonów podczas lotu polega raczej na doświadczeniach społecznych, gdy w samolocie znajduje się ponad 200 osób i wszyscy potencjalnie rozmawiają na raz. W czasach, gdy coraz częstsze są destrukcyjne zachowania pasażerów, w tym „wściekłość w powietrzu”, korzystanie z telefonu podczas lotu może być kolejnym czynnikiem zmieniającym całe doświadczenie lotu.

Zachowania zakłócające przybierają różne formy, od nieprzestrzegania wymogów bezpieczeństwa, takich jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, słowne sprzeczki ze współpasażerami i personelem pokładowym, po fizyczne sprzeczki z pasażerami i personelem pokładowym – zwykle określane jako wściekłość powietrzna.

Podsumowując – korzystanie z telefonów podczas lotu nie wpływa obecnie na zdolność operacyjną statku powietrznego. Personel pokładowy może jednak preferować, aby nie opóźniać obsługi pokładowej wszystkich pasażerów – trzeba obsłużyć wiele osób.

Technologia 5G wkracza jednak w szerokość pasma radiowego systemów nawigacji statków powietrznych; będziemy potrzebować więcej badań, aby odpowiedzieć pytanie o 5G w sprawie ingerencji w nawigację statku powietrznego podczas lądowań. Pamiętaj, że gdy mówimy o dwóch najbardziej krytycznych fazach lotu, starty są opcjonalne – ale lądowania są obowiązkowe.

Źródło

Previous articleNCAA: JRU pogłębia nieszczęścia Letrana, EAC pokonuje Arellano
Next articleCzy prequel Igrzysk Śmierci może odzyskać magię box office YA w Lionsgate?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here