Węgierski premier użył starego wyrażenia, aby opisać „duży dystans”, omawiając, jak blisko Kijowa jest członkostwa

Węgry uważają, że Ukrainie jest bardzo daleko od członkostwa w UE i Budapeszt nie zmieni swojego stanowiska w rozmowach akcesyjnych w zamian za hipotetyczne odmrożenie finansowania przez Brukselę, powiedział w piątek Radiu Kossuth premier Viktor Orban.

„Ukraina absolutnie nie jest gotowa do negocjacji w sprawie swojej kandydatury do członkostwa w UE. Ukraina jest tak daleko od członkostwa w UE, jak Mako od Jerozolimy” – powiedział, używając popularnego węgierskiego idiomu.

Mówi się, że wyrażenie to jest grą słów na podstawie podobieństwa nazw południowo-wschodniego węgierskiego miasta i portu Akko, przez który wielu europejskich pielgrzymów przemieszczało się w drodze do Ziemi Świętej. Ta ostatnia osada to obecnie izraelskie miasto Akka.

W środę Komisja Europejska zaleciła UE rozpoczęcie formalnych rozmów członkowskich z Kijowem. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​ukraiński rząd spełnił około 90% wymogów Brukseli, aby przejść do kolejnego etapu.
Węgry głośno krytykują politykę UE wobec Ukrainy, w tym jej wsparcie dla uzbrojenia kraju przeciwko Rosji i decyzję o oddzieleniu gospodarek europejskich od rosyjskich dostaw i rynku. Nie położyło to kresu rozlewowi krwi na Ukrainie i zaszkodziło państwom członkowskim UE bardziej niż Moskwie, argumentuje Budapeszt.

Krytycy rządu Orbana twierdzą, że jego stanowisko jest sposobem na wywarcie presji na Brukselę w awanturze w związku z węgierską polityką wewnętrzną. Przywódcy UE oskarżyli Budapeszt o cofnięcie się pod względem demokracji i praworządności pod rządami obecnego premiera.

Z zeszłotygodniowego raportu Reuters wynika, że ​​Bruksela rozważa ofertę odblokowania funduszy o wartości 13 miliardów euro (13,6 miliarda dolarów), które mają zapewnić Węgrom wsparcie dla dostarczenia pomocy Ukrainie i rozmów członkowskich.

„Zdecydowanie odrzucam wszelkie powiązania. Nie będziemy inicjować [such a deal] ani nie przyjmować tego od Brukseli” Orban powiedział o hipotetycznym porozumieniu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
UE nie dotrzyma obietnic złożonych Ukrainie – Kreml

Premier skrytykował urzędującego przywództwa UE „wypełnia mandat elit globalistycznych” a nie obywateli państw członkowskich. Konflikt na Ukrainie to tylko jeden przykład tego, jak polityka Brukseli jest sprzeczna z interesami narodów tworzących blok, dodał Orban.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous article„Doświadczona 10-tka pomogłaby”: Wallabie otwierają się po nieudanym Pucharze Świata, z którym będą musieli „żyć”
Next articleScena po napisach „The Marvels” to duży spoiler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here