Arabia Saudyjska, Rosja i pozostali członkowie OPEC+ zgodzili się na dobrowolne cięcia wydobycia w pierwszym kwartale 2024 roku.

Próbując pobudzić rynek, producenci OPEC+ zgodzili się na dobrowolne cięcia wydobycia ropy w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale ceny ropy spadły po tym posunięciu.

Arabia Saudyjska, Rosja i inni członkowie OPEC+, którzy pompują ponad 40 procent światowego wydobycia ropy, spotkali się w czwartek w Internecie i wydali oświadczenie podsumowujące dobrowolne zapowiedzi krajów dotyczące cięć wydobycia ropy.

OPEC+ zaprosił także Brazylię do członkostwa w grupie. Minister energii kraju powiedział, że ma nadzieję przystąpić w styczniu.

Ceny ropy spadły po wzroście o ponad 1 proc. na początku sesji po tym, jak producenci z OPEC+ zgodzili się na obniżki. Benchmarkowa ropa Brent dla lutowych kontraktów terminowych spadła o ponad 2 procent, do nieco poniżej 81 dolarów za baryłkę o godzinie 18:36 GMT.

Grupa spotkała się, aby omówić produkcję w 2024 r. w świetle prognoz, że rynek stoi w obliczu potencjalnej nadwyżki, a dobrowolna obniżka wydobycia o 1 milion baryłek dziennie (bpd) przez Arabię ​​Saudyjską miała zakończyć się w przyszłym miesiącu.

Łączne ograniczenia wynoszą 2,2 mln baryłek dziennie od ośmiu producentów, podał OPEC w oświadczeniu. Liczba ta uwzględnia przedłużenie dobrowolnych cięć wydobycia przez Arabię ​​​​i Rosję o 1,3 mln baryłek dziennie.

Obiecane w czwartek dodatkowe obniżki o 900 000 baryłek dziennie obejmują 200 000 baryłek dziennie redukcji eksportu paliw z Rosji, a reszta podzielona jest pomiędzy sześciu członków.

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że dobrowolna obniżka wydobycia przez Rosję obejmie ropę i produkty. Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że zgodziły się na zmniejszenie wydobycia o 163 000 baryłek dziennie, podczas gdy Irak oświadczył, że w pierwszym kwartale obniżą dodatkowe 220 000 baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Kuwejt, Kazachstan i Algieria znalazły się wśród producentów, którzy twierdzą, że cięcia będą stopniowo wycofywane po pierwszym kwartale, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe.

Według najnowszych szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego Saudyjczycy muszą zarabiać prawie 86 dolarów na baryłce, aby osiągnąć zaplanowane cele w zakresie wydatków.

Riyad stara się sfinansować ambitną przebudowę gospodarki królestwa, zmniejszyć jego zależność od ropy naftowej i stworzyć miejsca pracy dla młodej populacji

Podczas gdy konsumenci w krajach takich jak Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęli spadające ceny ropy w obliczu walki z inflacją, kraje produkujące ropę, które w dużym stopniu opierają się na dochodach z sektora energetycznego, starały się powstrzymać tę dynamikę spadków.

Osiągnięcie konsensusu wśród członków OPEC+ nie było jednak łatwe, ponieważ stanęli przed pytaniami, w jaki sposób należy podzielić cięcia produkcji pomiędzy 23 kraje członkowskie grupy.

Oczekuje się, że OPEC+ zbierze się ponownie w czerwcu, a wśród nich może znaleźć się Brazylia, jeden z 10 największych producentów na świecie.

Minister kopalń i energii Alexandre Silveira powiedział, że Brazylia pragnie dołączyć do grupy, chociaż charakter udziału Brazylii nie jest od razu jasny.

„Biorąc pod uwagę, że Brazylia jest dużym producentem ropy naftowej i napędza wzrost jej wydobycia, ważne jest, aby mieć ją na pokładzie, ale wydaje się, że nie ogranicza ona produkcji tak jak Meksyk, więc [I] zakończyłoby się słowami: dobre dla OPEC+, mniej istotne dla równowagi na rynku ropy” – powiedział agencji prasowej Agence France-Presse analityk UBS Giovanni Staunovo.

Źródło

Previous articlePanthers ubiegają się o weterana CB w drodze zwolnienia
Next articleLandon Barker nie trzymał brata Rocky’ego i „nie będzie” zmieniał pieluch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here