Nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Oleksandr Syrski, zyskał budzącą grozę reputację dowódcy wojskowego w wojnie z Rosją, stoi jednak przed poważnymi wyzwaniami, w tym dotyczącymi zmobilizowania nowych sił i zwalczania korupcji w Rosji. szeregi.

W zeszłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił większość swoich najwyższych generałów, próbując „zresetować” zarządzanie zdziesiątkowanymi, pozbawionymi ludzi i niedoborami siłami zbrojnymi kraju.

Na liście 15 zwolnionych generałów znalazł się popularny wódz naczelny Walerij Załużnyj, którego zastąpił Syrski – przez niektórych określany jako „rzeźnik” nie liczący się z utratą życia ludzkiego. Część szefów połączonych sił, rezerwy wojskowej, sił lądowych i powietrzno-desantowych, a także część ich zastępców i doradców przeżyła uśmiercenie.

„Pierwsza myśl jest taka, że ​​jest to absolutnie bezprecedensowa akcja” – powiedział Nikołaj Mitrochin z niemieckiego Uniwersytetu w Bremie, który pisze szczegółowe analizy wojny rosyjsko-ukraińskiej od jej rozpoczęcia w 2022 roku.

„Najwyraźniej zostało to skoordynowane z nowym naczelnym dowódcą Syrskim, który wskazał osoby, z którymi będzie chciał współpracować jako zespół” – Mitrochin powiedział Al Jazeerze.

Fala zwolnień jest następstwem niepowodzenia ubiegłorocznej kontrofensywy mającej na celu odzyskanie okupowanych przez Rosję terenów na południu i wschodzie Ukrainy, skandalów korupcyjnych, ogromnych opóźnień w dostarczaniu zachodniej pomocy wojskowej oraz chaotycznego zarządzania siłami zbrojnymi.

Skala zwolnień odzwierciedla jednak sposób, w jaki Zełenski zarządza Ukrainą od dojścia do władzy w 2019 roku.

„To bardzo w stylu Zełenskiego, jego decyzja o «zwolnieniu ich wszystkich», nie tylko tych, którzy zawiedli, ale nawet tych, którzy należą do niewłaściwego pokolenia lub zespołu” – powiedział Mitrochin.

Jedynymi najwyższymi oficerami, którzy zachowali swoje stanowiska, są ci, którzy dowodzili udanymi operacjami przeciwko rosyjskiej flocie na Morzu Czarnym, a także niektórzy szefowie sił powietrznych i sił obrony powietrznej, którzy „wykazali sukces lub stabilność w odpieraniu rosyjskich ataków” – stwierdził. powiedział.

Nowo mianowani najwyżsi dowódcy wojskowi pozują z prezydentem Zełenskim po spotkaniu w Kijowie, 10 lutego 2024 r. [Ukrainian Presidential Press Service/Handout via Reuters]

Zbliżające się wyzwania

Nowa kadra kierownicza stoi przed szeregiem wyzwań, a mobilizacja jest na pierwszym miejscu.

Kijów nie ujawnia ofiar na polu bitwy, ale Waszyngton uważa, że ​​Ukraina straciła co najmniej 70 000 żołnierzy.

Zdymisjonowany obecnie Załużnyj chciał zmobilizować 500 000 ludzi, ale Zełenski odrzucił ten pomysł w obawie przed powszechnymi protestami i powołując się na ograniczenia w szkoleniu, mieszkalnictwie i uzbrojeniu.

Uważa się, że tysiące Ukraińców w wieku bojowym uciekło z kraju za przekupstwo lub przekroczyło nielegalnie granice Ukrainy drogą lądową lub nawet pływając przez lodowate wody rzeki Prut w pobliżu Mołdawii.

Niektórzy oficerowie poborowi zostali aresztowani po otrzymaniu łapówek w wysokości tysięcy lub dziesiątek tysięcy dolarów za „uwolnienie” kogoś ze służby wojskowej i zgromadzili obecnie ogromne aktywa na Ukrainie i za granicą.

Zełenski zwolnił wszystkich regionalnych oficerów poboru, zastępując ich doświadczonymi w boju weteranami, zweryfikowanymi przez służby wywiadowcze.

Jednak nowym mianowanym nie udało się zmobilizować wystarczającej liczby ludzi na linię frontu o długości 1000 km w obliczu niszczycielskich strat w sile roboczej.

Szef armii Ukrainy
Zełenski (z lewej) podaje rękę Załużnemu, 8 lutego 2024 r.; zaledwie kilka dni później tego ostatniego zastąpił Syrski [Ukrainian Presidential Press Office via AP]

„Ten człowiek wysłał mnie, żebym umarł jak mięso”

Tymczasem niektórzy żołnierze lekceważą wstrząsy na najwyższych stanowiskach na Ukrainie.

Jeden z doświadczonych weteranów, który zaciągnął się do wojska w 2014 roku po tym, jak prorosyjscy separatyści chwycili za broń przeciwko Kijowowi w południowo-wschodnim regionie Donbasu i właśnie wrócił z linii frontu, szczególnie lekceważąco odnosił się do nowego najwyższego generała Syrskiego.

„Ten człowiek wysłał mnie, żebym umarł, jakbym był mięsem” – powiedział Al Jazeerze pod warunkiem zachowania anonimowości, mówiąc, że żołnierze, którzy skarżą się na swoich przełożonych lub korupcję, są wysyłani do najniebezpieczniejszych miejsc na pierwszej linii frontu w celu zabicia.

Twierdził, że lekarzom zaleca się ignorowanie ran i urazów zagrażających życiu.

„Mężczyzna stracił dwie nogi, a mimo to uznano go za zdolnego do służby” – powiedział.

Inni żołnierze podobno skarżyli się na „rzeźniczą” taktykę Syrskiego polegającą na ignorowaniu strat ludzkich.

Syrski odniósł się do tych obaw w swoim pierwszym publicznym przemówieniu na temat nowej pracy.

„Życie i zdrowie żołnierzy zawsze było i jest główną wartością armii ukraińskiej” – powiedział Syrski 9 lutego.

Były zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził, że Syrski jest rzeczywiście „surowszy” od swojego poprzednika.

„Sądząc po jego poprzednich działaniach, ma on bardziej rygorystyczne podejście do przygotowywania i organizowania działań oraz pociągania swoich podwładnych do odpowiedzialności” – powiedział Al Jazeerze generał broni Ihor Romanenko.

Jednak Syrski „jest bardzo skrupulatny w przygotowaniach do działań wojennych, wnika w szczegóły, dokładnie bada kwestie zaopatrzenia itd.” – powiedział Romanenko.

Syrski
Syrski udziela instrukcji w schronie w Soledar, miejscu ciężkich walk z siłami rosyjskimi, w obwodzie donieckim, Ukraina, 8 stycznia 2023 r. [Roman Chop/AP]

Największe sukcesy pod rządami Syrskiego

Dowodząc siłami lądowymi, Syrskiemu przypisuje się dwa znaczące sukcesy. Jednym z nich była obrona Kijowa w lutym i marcu 2022 roku, kiedy dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy próbowało otoczyć stolicę od północy.

Pod dowództwem Syrskiego małe i wysoce autonomiczne grupy żołnierzy i siły nieregularne zaatakowały rosyjskie oddziały i pojazdy opancerzone, odcięły im linie zaopatrzenia oraz wykorzystały drony do rozpoznania i ataków z zaskoczenia.

Jednym z takich żołnierzy był Bohdan Jaworski, którego dwudziestoosobowa grupa zaatakowała kolumnę pojazdów opancerzonych na północnych przedmieściach Kijowa, Buczy.

Unieruchomili kolumnę, bombardując pierwszy i ostatni pojazd, a resztę zasypując granatami i koktajlami Mołotowa, po czym odjechali i wezwali nalot w celu zniszczenia pozostałych pojazdów.

„To gówno śmierdziało w centrum Buczy przez miesiąc, dopóki nie zostało usunięte” – Yavorsky powiedział Al Jazeera w sierpniu 2022 roku.

Drugi duży sukces Syrskiego miał miejsce także w 2022 r., kiedy potajemnie zgromadził we wschodnim obwodzie charkowskim lekką piechotę, aby przełamać rosyjską obronę i wyzwolić cały region pomimo przewagi artyleryjskiej Rosji.

Rozwiązanie problemu opóźnień w pomocy zachodniej

Kolejnym poważnym wyzwaniem dla nowej najwyższej władzy Ukrainy są opóźnienia w zachodniej pomocy.

Na początku tego miesiąca 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zgodziło się odblokować pomoc w wysokości 50 miliardów euro (około 54 miliardów dolarów), ale Republikanie w Kongresie USA zjednoczeni z liderem Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem w dalszym ciągu sprzeciwiają się pakietowi o wartości 60 miliardów dolarów od Stanów Zjednoczonych.

“To jest oczywiste [the EU] nie rozwiąże wszystkiego bez Amerykanów. Dlatego amerykański spór trwa zbyt długo, co zdecydowanie nie jest dla nas pozytywne” – stwierdził Romanenko.

Opóźnienie nie rujnuje gospodarki Ukrainy, ale jest absolutnie kluczowe dla wojska.

„Gospodarka nie załamie się aż do końca roku” – powiedział Al Jazeerze analityk z Kijowa Aleksiej Kuszcz.

„Głównym problemem są dostawy broni i amunicji. Bez pomocy USA nie ma na to dość pieniędzy”.

Źródło

Previous articleRozpoczęcie zwolnień w Paramount Global; Dyrektor generalny Bob Bakish mówi 800 odchodzącym pracownikom: „Wasze talenty pomogły nam w realizacji naszej misji”
Next articleBlake Lively reaguje na Ryana Reynoldsa trollującego jej randkę z BFF w Super Bowl