Mohamed Muizzu, kandydat na prezydenta Malediwów z partii opozycyjnej Ludowego Kongresu Narodowego rozmawia z personelem mediów podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w Male na Malediwach, 30 września 2023 r. ZDJĘCIE PLIKU REUTERS

MĘŻCZYZNA — Nowy prezydent Malediwów Mohamed Muizzu, który prowadził kampanię na rzecz zmiany polityki małego archipelagu na Oceanie Indyjskim „najpierw Indie”, zażądał od Indii wycofania wojska z kraju.

Muizzu wygrał wybory prezydenckie we wrześniu, wypierając w drugiej turze Ibrahima Soliha po obietnicy usunięcia niewielkiej indyjskiej obecności wojskowej liczącej około 75 osób.

Indie i Chiny rywalizują o wpływy w regionie, przy czym uważa się, że koalicja wspierająca Muizzu bardziej skłania się ku Chinom.

„Naród Malediwów udzielił mu (Muizzu) silnego mandatu do skierowania wniosku do Indii i wyraził nadzieję, że Indie uszanują demokratyczną wolę narodu Malediwów” – oznajmiło biuro prezydenta w sobotnim oświadczeniu.

Ministerstwo obrony Indii nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Podczas swojej inauguracji w piątek Muizzu powiedział: „Zapewnię, że ten kraj nie będzie miał zagranicznej obecności wojskowej na swoim terytorium”.

Muizzu zwrócił się z tą prośbą do Kirena Rijiju, indyjskiego ministra nauk o Ziemi, który reprezentował Indie na inauguracji prezydenta.

„Uzgodniono, że oba rządy omówią wykonalne rozwiązania w zakresie dalszej współpracy” – powiedział wyższy rangą urzędnik indyjskiego rządu, pod warunkiem zachowania anonimowości, nie wyjaśniając, czy Indie zwrócą swoje wojsko.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Źródło

Previous articleŁAMANIE: ICC ogłasza finał Pucharu Świata jako „do trzech zwycięstw” po porażce Indii, skarga BCCI
Next articleJak oglądać galę rozdania nagród Billboard Music Awards 2023, w tym występy Mariah Carey, Morgana Wallena i nie tylko

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here