Oczekuje się, że w nadchodzących latach B-21 Raider zdolny do przenoszenia broni nuklearnej zastąpi kilka starszych odrzutowców

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły pierwszy lot testowy nowego bombowca dalekiego zasięgu Stealth, jednego z sześciu prototypów operacyjnych, które mają zostać wyprodukowane przez amerykańskiego giganta zbrojeniowego Northrop Grumman.

Odrzutowiec, nazwany B-21 Raider, został zauważony na niebie nad ośrodkiem badawczym Northrop w Palmdale w Kalifornii w piątkowe popołudnie, a materiał filmowy z przelotu uchwycił fotograf lotniczy Matt Hartman.

Siły Powietrzne potwierdziły później lot, wzywając do rozprawy „był to kluczowy pierwszy krok w kampanii testowej zarządzanej przez Centrum Testowe Sił Powietrznych i połączone siły testowe B-21 412. Skrzydła Testowego”. Nowy samolot tak będzie „zapewnić przetrwanie, zdolność penetracji dalekiego zasięgu w celu powstrzymania agresji i ataków strategicznych przeciwko Stanom Zjednoczonym, sojusznikom i partnerom” – dodała rzeczniczka Sił Powietrznych Ann Stefanek.

Według generała broni Jamesa C. Dawkinsa, zastępcy szefa sztabu ds. odstraszania strategicznego i integracji nuklearnej, B-21 ma wejść do służby w ramach programu bombowców dalekiego zasięgu Pentagonu rozpoczętego w 2011 r. i ma wejść do służby w 2027 r. Urzędnicy mają nadzieję, że w nadchodzących dziesięcioleciach odrzutowiec zastąpi kilka starzejących się bombowców, w tym B-1 Lancer, B-52 Stratofortress i B-2 Spirit.

Northrop Grumman, który również zaprojektował B-2, potwierdził w oświadczeniu piątkowy lot testowy, stwierdzając, że „zweryfikuj nasze modele cyfrowe” i znaki „kolejny krok bliżej osiągnięcia zdolności operacyjnej”.

Podczas zeszłorocznego przesłuchania komisji Izby Reprezentantów ówczesny zastępca szefa sztabu Pentagonu ds. planów i programów, generał broni David S. Nahom, powiedział, że po zakończeniu programu wojsko może starać się pozyskać do 145 B-21.

Nowy odrzutowiec typu stealth napotkał niepowodzenia w trakcie prac rozwojowych w Siłach Powietrznych odroczenie swój dziewiczy lot w zeszłym roku z bliżej nieokreślonych powodów, powołując się na potrzebę ochrony „wrażliwe informacje o programie pochodzące z wykorzystania przez przeciwnika”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleSri Lanka zawieszona przez ICC po „poważnym naruszeniu” i zwolnieniu całej deski krykieta
Next articlePete Davidson podpisuje kontrakt z WME we wszystkich obszarach

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here