Były prezydent USA wywołał oburzenie, mówiąc, że będzie zachęcał Rosję do atakowania państw NATO, które „nie płacą swoich rachunków”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zawoalowany dźgnął byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, sugerując, że tak “hazard” z bezpieczeństwem europejskim po tym, jak Trump kpił “przestępca” Członkowie NATO nie osiągnęli minimalnego progu wydatków na obronę bloku.

Rozmawiając w poniedziałek z polskim premierem Donaldem Tuskiem w Berlinie, Scholz upierał się, że NATO „obietnica ochrony obowiązuje bez zastrzeżeń”, wydaje się odpowiadać na niedawne uwagi Trumpa na temat szlaku kampanii.

„I pozwólcie, że wyjaśnię obecną sytuację. Jakakolwiek relatywizacja gwarancji NATO w zakresie wzajemnej pomocy jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna i leży wyłącznie w interesie Rosji. Nie można pozwolić, aby ktokolwiek igrał z bezpieczeństwem Europy” on dodał.
Komentarze pojawiają się po tym, jak były prezydent USA powiedział w sobotę tłumom w Południowej Karolinie, że tak “przekonywać” Moskwa zaatakuje każdy kraj NATO, który nie osiągnie celu sojuszu w zakresie wydatków wojskowych na poziomie 2% PKB, żartując “przestępca” członkowie „Muszę zapłacić. Musisz zapłacić swoje rachunki.

Berlinowi od dawna nie udało się osiągnąć minimalnego poziomu wydatków, ale podobno planuje osiągnąć cel 2% jeszcze w tym roku dzięki wsparciu z funduszu o wartości 100 miliardów euro utworzonego w celu wzmocnienia niemieckiej obronności w świetle konfliktu na Ukrainie. Według Associated Press jej regularny budżet nie osiągnie zakładanego celu przez kilka kolejnych lat.

Z własnych statystyk bloku za rok 2023 wynika, że ​​większość państw NATO nie realizuje minimum wydatków. Spośród 31 członków zaledwie 12 wydaje obecnie co najmniej 2% PKB na obronę.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg również odniósł się do prowokacyjnych uwag Trumpa, odrzucając wszelkie sugestie, że sojusz nie będzie bronił państw członkowskich, które nie osiągną tego progu, wyrażając jednocześnie pomysł „podważa całe nasze bezpieczeństwo”.

Prezydent USA Joe Biden podobnie potępił słowa swojego poprzednika jak „przerażający i niebezpieczny”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Szef Pentagonu trafił do szpitala, aby opuścić spotkanie NATO w sprawie Ukrainy

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleAdam Schiff i Steve Garvey ścierają się o Donalda Trumpa podczas ostatniej debaty w Senacie USA; Moderatorzy szukają szczegółów na temat przestępczości, mieszkalnictwa i granicy
Next articleAlbum rodzinny Kansas City Chiefs, Mecole Hardman Jr