Jest “nie ma mowy” że Rosja poniesie porażkę w swoim konflikcie z Ukrainą, powiedział dyrektor generalny Tesli i SpaceX Elon Musk.

Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, skomentował to w poniedziałek podczas dyskusji na temat senackiego projektu ustawy mającej na celu zapewnienie dodatkowej pomocy USA dla Kijowa w X Spaces – części jego platformy społecznościowej X (dawniej Twitter).

Dołączyło do niego szereg innych osób sprzeciwiających się dalszemu finansowaniu Ukrainy, w tym republikańscy prawodawcy Ron Johnson, JD Vance i Mike Lee, były kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Vivek Ramaswamy oraz przedsiębiorca David Sacks.

„Te wydatki nie pomagają Ukrainie. Przedłużanie wojny nie pomaga Ukrainie” powiedział szef Tesli i SpaceX, cytowany przez Bloomberga.

Namawiał Amerykanów, aby skontaktowali się z wybranymi przedstawicielami w sprawie propozycji wydatków nadzwyczajnych w wysokości 95 miliardów dolarów, która obejmuje 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, a także finansowanie Izraela i Tajwanu.

Ustawa przeszła we wtorek przez Senat, ale oczekuje się, że będzie miała trudności w Izbie Reprezentantów, gdzie wśród Republikanów sprzeciw wobec dalszego finansowania Kijowa jest znacznie silniejszy. Domagają się zwiększenia wydatków na bezpieczeństwo na granicy amerykańsko-meksykańskiej.
Musk nawoływał do pokojowego rozwiązania konfliktu między Rosją a Ukrainą i wielokrotnie krytykował pomoc wojskową USA dla Kijowa w ciągu dwóch lat walk. Stwierdził, że oskarżanie go o bycie apologetą prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z tymi wypowiedziami jest zasadne “absurdalny.”

Jego firmy „prawdopodobnie zrobili więcej, niż cokolwiek innego, aby osłabić Rosję” – stwierdził przedsiębiorca, zauważając, że SpaceX świadczyło na Ukrainie usługę internetową Starlink.

Musk powiedział, że tak naprawdę pragnie, aby ustały śmierci zarówno po stronie ukraińskiej, jak i rosyjskiej.

Zwrócił się także do niektórych zachodnich polityków, którzy „chcemy zmiany reżimu w Rosji” powiedzenie „powinni pomyśleć o tym, kim jest osoba, która mogłaby wyeliminować Putina i czy ta osoba prawdopodobnie będzie pokojowcem? Prawdopodobnie nie.” Prawdopodobnie byłaby to ta osoba „jeszcze bardziej hardcorowy niż Putin” on dodał.

Rosyjski przywódca mówił o Musku w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla niezależnego amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona, dzwoniąc do przedsiębiorcy „mądra osoba”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Dawanie Kijowowi większej ilości pieniędzy „szaleństwem” i „okrutnością” – Tucker Carlson

„Myślę, że nic nie powstrzyma Elona Muska, zrobi, co uzna za stosowne” Putin powiedział, dodając, że jego działania nadal muszą być „sformalizowany i poddany pewnym regułom”.

Źródło

Previous articleFilm przedstawia wodzów przybywających do Kansas City z trofeum
Next articleTrzęsienie o magnitudzie 4,4 wstrząsnęło Surigao del Sur