Nowy Jork
CNN

Niewiele kobiet będzie zaskoczonych, gdy dowie się, że nawet jeśli żony zarabiają mniej więcej tyle samo co ich mężowie lub więcej, z nowego badania Pew Research Center wynika, że ​​nadal spędzają one więcej czasu na pracach domowych i opiece nad dziećmi, podczas gdy ich mężowie spędzają więcej czasu na pracy zarobkowej i wypoczynek.

„Mimo że wkłady finansowe w małżeństwa stały się bardziej wyrównane, sposób, w jaki pary dzielą swój czas między pracę zarobkową a życie rodzinne, pozostaje niezrównoważony” – zauważył Pew.

Kto zatem na czym zarabia?

Pew odkrył, że w 29% współczesnych małżeństw heteroseksualnych kobiety i mężczyźni zarabiają mniej więcej tyle samo (około 60 000 dolarów każdy). „Mężowie żyjący w małżeństwach egalitarnych spędzają tygodniowo o około 3,5 godziny więcej na rozrywce niż żony. Żony w tych małżeństwach spędzają około 2 godziny więcej tygodniowo na opiece niż mężowie i około 2,5 godziny więcej na pracach domowych” – zauważa badanie.

W 55% małżeństw osób przeciwnej płci mężczyźni są głównymi lub jedynymi żywicielami rodziny, zarabiając średnio 96 000 dolarów w porównaniu do 30 000 dolarów ich żon.

Tymczasem w 16% małżeństw żony zarabiają więcej niż mężowie jako główny (10%) lub jedyny żywiciel rodziny (6%). W tych małżeństwach kobiety zarabiają średnio 88 000 dolarów, a ich mężowie 35 000 dolarów.

Ze wszystkich tych kategorii jedyną, w której mężczyźni spędzają więcej czasu na opiece niż ich żony, jest sytuacja, gdy kobieta jest jedynym żywicielem rodziny. A czas spędzany tygodniowo na obowiązkach domowych w tych małżeństwach jest dzielony równo pomiędzy mężami i żonami.

We wszystkich przypadkach jest to duża zmiana w porównaniu z sytuacją sprzed 50 lat, kiedy na przykład w 85% małżeństw mężowie byli głównymi żywicielami rodziny.

Obecnie to, które kobiety są najprawdopodobniej głównymi lub jedynymi żywicielkami rodziny, może się różnić w zależności od wieku, statusu rodzinnego, wykształcenia i rasy.

Na przykład Pew odkrył, że czarnoskóre kobiety „znacznie częściej” niż inne kobiety zarabiają więcej niż ich mężowie. Na przykład 26% czarnych kobiet przynosi do domu więcej niż ich mężowie, podczas gdy tylko 17% białych kobiet i 13% latynotek to robi.

Jednak czarnoskóre kobiety z wykształceniem wyższym lub wyższym i kilkoma dziećmi w domu również należą do osób, które najprawdopodobniej zarabiają mniej więcej tyle samo, co ich mężowie.

Liczby te przedstawiono na tle postaw społecznych dotyczących tego, kto powinien zarabiać więcej i w jaki sposób należy dzielić obowiązki opiekuńcze między małżonkami.

Prawie połowa Amerykanów (48%) w ankiecie Pew stwierdziła, że ​​mężowie wolą zarabiać więcej niż ich żony, podczas gdy 13% stwierdziło, że mężczyźni woleliby, aby ich żony zarabiały mniej więcej tyle samo co oni.

Czego chcą kobiety? Dwadzieścia dwa procent Amerykanów stwierdziło, że większość kobiet chce męża, który zarabia więcej, podczas gdy 26% stwierdziło, że większość wolałaby mężczyznę, który zarabia mniej więcej tyle samo.

Tymczasem, jeśli chodzi o założenie rodziny, 77% stwierdziło, że dzieciom jest lepiej, gdy oboje rodzice w równym stopniu skupiają się na swojej pracy i opiece nad dziećmi. Tylko 19% stwierdziło, że dzieciom jest lepiej, gdy ich matka koncentruje się bardziej na życiu rodzinnym, a ojciec bardziej na swojej pracy.

Badanie Pew opiera się na trzech źródłach danych: danych o zarobkach z badania Current Population Survey przeprowadzonego przez amerykański spis ludności; dane z amerykańskiego badania wykorzystania czasu i reprezentatywnego w całym kraju badania postaw społecznych wśród 5152 dorosłych Amerykanów przeprowadzonego w styczniu.

Źródło

Previous articleSalma Hayek (57 l.) jest boginią w obcisłej zielonej sukni na gali pełnej gwiazd
Next articleŚluby gwiazd roku 2023: gwiazdy, które w tym roku pobrały się

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here