Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki aktualnościom na temat fascynujących odkryć, postępów naukowych i nie tylko.CNN

„Starzy Mistrzowie”, tacy jak Leonardo da Vinci, Sandro Według nich Botticelli i Rembrandt mogli używać w swoich obrazach olejnych białek, zwłaszcza żółtka jaja. nowe badanie.

W klasycznych obrazach olejnych od dawna wykrywano śladowe ilości pozostałości białka, chociaż często przypisywano je zanieczyszczeniu. A nowe badanie opublikowane we wtorek w dzienniku Nature Communications stwierdziło, że dodanie było prawdopodobnie zamierzone i rzuca światło na wiedzę techniczną Starych Mistrzów, najbardziej utalentowanych malarzy europejskich XVI, XVII i początku XVIII wieku, oraz sposób, w jaki przygotowywali swoje farby.

„Istnieje bardzo niewiele źródeł pisanych na ten temat i nie przeprowadzono wcześniej żadnych prac naukowych, które pozwoliłyby zbadać ten temat tak dogłębnie” – stwierdziła autorka badania Ophélie Ranquet z Instytutu Mechanicznej Inżynierii Procesowej i Mechaniki Instytutu Technologicznego w Karlsruhe w Niemczech, w rozmowę telefoniczną. „Nasze wyniki pokazują, że nawet przy bardzo małej ilości żółtka jaja można osiągnąć niesamowitą zmianę właściwości farby olejnej, co pokazuje, jak mogło to być korzystne dla artystów”.

Okazuje się, że samo dodanie odrobiny żółtka do ich dzieł może mieć długotrwałe efekty wykraczające poza tylko estetykę.

W porównaniu ze środkiem opracowanym przez starożytnych Egipcjan tzw tempera — będąca połączeniem żółtka jaja ze sproszkowanymi pigmentami i wodą — farba olejna tworzy intensywniejsze kolory, pozwala na bardzo płynne przejścia kolorów i znacznie wolniej schnie, dzięki czemu można jej używać nawet przez kilka dni po przygotowaniu. Jednak farba olejna, w której zamiast wody wykorzystuje się olej lniany lub szafranowy, ma również wady, do których należy większa podatność na ciemnienie kolorów i uszkodzenia spowodowane ekspozycją na światło.

Ponieważ wytwarzanie farby było procesem rzemieślniczym i eksperymentalnym, możliwe jest, że starzy mistrzowie mogli dodać żółtko jaja, znany składnik, do nowszego rodzaju farby, która po raz pierwszy pojawiła się w VII wieku w Azji Środkowej przed rozprzestrzeniający się na Europę Północną w średniowieczu i we Włoszech w okresie renesansu. W badaniu naukowcy odtworzyli proces wytwarzania farby przy użyciu czterech składników – żółtka jaja, wody destylowanej, oleju lnianego i pigmentu – w celu zmieszania dwóch historycznie popularnych i znaczących kolorów: bieli ołowiowej i błękitu ultramarynowego.

„Dodatek żółtka jaja jest korzystny, ponieważ może drastycznie zmienić właściwości tych farb” – powiedział Ranquet. „Na przykład poprzez odmienne ukazanie starzenia się: utlenienie farby zajmuje więcej czasu ze względu na zawarte w niej przeciwutleniacze w żółtku.”

Reakcje chemiczne pomiędzy olejem, pigmentem i białkami żółtka mają bezpośredni wpływ na zachowanie i lepkość farby. „Na przykład biały pigment ołowiowy jest dość wrażliwy na wilgoć, ale jeśli pokryje się go warstwą białka, stanie się na niego znacznie bardziej odporny, co sprawi, że farba będzie dość łatwa do nałożenia” – powiedział Ranquet.

„Z drugiej strony, jeśli chcesz czegoś sztywniejszego bez konieczności dodawania dużej ilości pigmentu, z odrobiną żółtka jaja możesz stworzyć farbę o wysokim impasto” – dodała, odnosząc się do techniki malarskiej, w której farba jest nakładana w pociągnięcie wystarczająco grube, aby pociągnięcia pędzla były nadal widoczne. Według Ranqueta stosowanie mniejszej ilości pigmentu byłoby pożądane wieki temu, kiedy niektóre pigmenty – takie jak lapis lazuli, którego używano do uzyskania błękitu ultramarynowego – były droższe od złota.

Bezpośredni dowód działania żółtka jaja w farbie olejnej lub jego braku można zobaczyć w „Madonnie z goździkiem” Leonarda da Vinci, jeden z obrazów zaobserwowanych podczas badań. Praca, wystawiana obecnie w Alte Pinakothek w Monachium w Niemczech, ukazuje widoczne zmarszczki na twarzy Marii i dziecka.

„Farba olejna zaczyna wysychać od powierzchni w dół i dlatego się marszczy” – powiedział Ranquet.

Jedną z przyczyn powstawania zmarszczek może być niewystarczająca ilość pigmentów w farbie, a badania wykazały, że efektu tego można uniknąć dodając żółtko jaja: „To całkiem niesamowite, ponieważ masz taką samą ilość pigmentu w farbie, ale obecność żółtka zmienia wszystko.”

Ponieważ zmarszczki pojawiają się w ciągu kilku dni, jest prawdopodobne, że Leonardo i inni Dawni mistrzowie mogli zauważyć ten szczególny efekt, a także dodatkowe korzystne właściwości żółtka jaja w farbie olejnej, w tym odporność na wilgoć. „Madonna z goździkami” to jeden z najwcześniejszych obrazów Leonarda, powstały w czasie, gdy mógł on jeszcze próbować opanować popularną wówczas technikę malowania olejnego.

Nowe rozumienie klasyki

Innym obrazem zaobserwowanym podczas badania był „Opłakiwanie nad zmarłym Chrystusem” Botticellego, również wystawiony w Alte Pinakothek. Praca wykonana jest w większości temperą, ale w tle i niektórych elementach drugorzędnych wykorzystano farbę olejną.

„Wiedzieliśmy, że w niektórych częściach obrazów widać pociągnięcia pędzla typowe dla tego, co nazywamy obrazem olejnym, a mimo to wykryliśmy obecność białek” – powiedział Ranquet. „Ponieważ jest to bardzo mała ilość i trudno je wykryć, można to odrzucić jako zanieczyszczenie: podczas warsztatów artyści używali wielu różnych rzeczy, a może jajka były po prostu zrobione z tempery”.

Ponieważ jednak dodanie żółtko jaja miało tak pożądany wpływ na farbę olejną, że obecność białek w dziele mogłaby świadczyć raczej o celowym użyciu, sugerowało badanie. Ranquet ma nadzieję, że te wstępne ustalenia mogą wzbudzić większe zainteresowanie tym słabo zbadanym tematem.

Zgadza się z tym Maria Perla Colombini, profesor chemii analitycznej na Uniwersytecie w Pizie we Włoszech, która nie brała udziału w badaniu. „Ten ekscytujący artykuł przedstawia nowy scenariusz zrozumienia starych technik malarskich” – napisała w e-mailu.

„Grupa badawcza, raportując wyniki od poziomu molekularnego po skalę makroskopową, wnosi nową wiedzę w zakresie wykorzystania żółtka jaja i środków wiążących olej. Nie skupiają się wyłącznie na identyfikacji materiałów używanych przez Starych Mistrzów, ale wyjaśniają, w jaki sposób mogli uzyskać wspaniałe i błyszczące efekty, stosując i mieszając kilka dostępnych materiałów naturalnych. Próbują odkrywać tajemnice starych receptur, o których niewiele lub nic nie jest napisane” – dodała.

„Ta nowa wiedza przyczynia się nie tylko do lepszej konserwacji i konserwacji dzieł sztuki, ale także do lepszego zrozumienia historii sztuki”.


Zdjęcie u góry: „Mona Lisa” Leonarda Da Vinci

Źródło

Previous articleGotham zdobywa tytuł NWSL po tym, jak pożegnanie gwiazdy Reign Megan Rapinoe zostało przerwane
Next article„Upiór w Operze” przedłuża występy na Broadwayu o osiem tygodni ze względu na duże zainteresowanie

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here