Nowy Jork
CNN

Do tej pory w tym sezonie podatkowym IRS otrzymał ponad 100 milionów deklaracji podatku dochodowego za 2022 rok.

Oznacza to, że dziesiątki milionów gospodarstw domowych nie złożyło jeszcze zeznań. Jeśli Twoja jest wśród nich, oto kilka wskazówek dotyczących składania zeznań podatkowych w ostatniej chwili, o których warto pamiętać, gdy zbliża się ostateczny termin, czyli wtorek, 18 kwietnia.

Nie każdy musi złożyć wniosek 18 kwietnia: Jeśli mieszkasz na obszarze objętym klęską federalną, prowadzisz tam firmę lub masz odpowiednie dokumenty podatkowe przechowywane przez firmy na tym obszarze, prawdopodobnie IRS przedłużył już dla Ciebie terminy składania wniosków i płatności. Tutaj to miejsce, w którym można znaleźć konkretne daty przedłużenia dla każdego obszaru objętego klęską.

Na przykład z powodu wielu okresów ekstremalnych warunków pogodowych w ostatnich miesiącach osoby składające zeznania podatkowe w większości stanu Kalifornia – co stanowi 10–15% wszystkich osób składających zeznania federalne – otrzymały już przedłużenie terminu złożenia i zapłaty do 16 października. – twierdzi rzecznik IRS.

Jeśli służysz w siłach zbrojnych i obecnie lub niedawno stacjonowałeś w strefie działań wojennych, terminy składania i płatności podatków za rok 2022 najprawdopodobniej zostaną przedłużone o 180 dni. Jednak Twoje konkretne wydłużone terminy składania wniosków i płatności będą zależeć od dnia, w którym opuścisz (lub opuścisz) strefę działań wojennych. Ta publikacja IRS oferuje więcej szczegółów.

Wreszcie, jeśli w zeszłym roku zarobiłeś niewiele lub nie zarobiłeś wcale (zwykle mniej niż 12 950 USD w przypadku osób samotnych i 25 900 USD w przypadku małżeństw), składanie zeznania może nie być wymagane. Możesz jednak chcieć to zrobić, jeśli uważasz, że kwalifikujesz się do zwrotu kosztów, na przykład dzięki ulgom podatkowym podlegającym zwrotowi, takim jak Uzyskana ulga w podatku dochodowym. (Używać tego narzędzia IRS aby ocenić, czy musisz złożyć wniosek w tym roku.) Prawdopodobnie również kwalifikujesz się do korzystania Bezpłatny plik IRS (przeznaczony dla osób, których skorygowany dochód brutto wynosi 73 000 USD lub mniej), więc złożenie zeznania nie będzie Cię kosztować.

Twoja wypłata może nie być Twoim jedynym źródłem dochodu: Jeśli miałeś jedną pracę na pełny etat, możesz pomyśleć, że to jedyny dochód, jaki osiągasz i który musisz zgłosić. Ale niekoniecznie tak jest.

Inne potencjalnie podlegające opodatkowaniu i podlegające zgłoszeniu źródła dochodu obejmują:

 • Odsetki od Twoich oszczędności
 • Dochody z inwestycji (np. dywidendy i zyski kapitałowe)
 • Zapłać za pracę w niepełnym wymiarze godzin, sezonową lub dodatkową pracę
 • Dochody bezrobotnych
 • Świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych lub dystrybucja z konta emerytalnego
 • Porady
 • Wygrane w grach hazardowych
 • Dochód z wynajmowanej nieruchomości, którą posiadasz

Uporządkuj swoje dokumenty podatkowe: Do tej pory powinieneś otrzymać wszystkie dokumenty podatkowe, które osoby trzecie są zobowiązane Ci przesłać (pracodawca, bank, biuro maklerskie itp.).

Jeśli nie pamiętasz, że otrzymałeś papierową kopię formularza podatkowego pocztą, sprawdź pocztę e-mail i swoje konta internetowe — dokument mógł zostać wysłany do Ciebie drogą elektroniczną.

Oto niektóre formularze podatkowe, które mogłeś otrzymać:

 • W-2 z pracy zarobkowej lub płatnej
 • 1099-B zysków i strat kapitałowych z inwestycji
 • 1099-DZIEL od Twojego domu maklerskiego lub firmy, w której posiadasz akcje, w celu uzyskania dywidend lub innych wypłat z ich inwestycji
 • 1099-INT za odsetki powyżej 10 dolarów od oszczędności w instytucji finansowej
 • 1099-NEC od swoich klientów, jeśli pracowałeś jako wykonawca
 • 1099-K do płatności za towary i usługi za pośrednictwem platform stron trzecich, takich jak Venmo, CashApp lub Etsy. The 1099-K jest wymagany, jeśli w ciągu roku zarobiłeś ponad 20 000 USD w ponad 200 transakcjach. (W przyszłym roku próg raportowania spadnie do 600 USD). Nawet jeśli nie uzyskasz certyfikatu 1099-K, nadal musisz zgłosić cały dochód uzyskany w 2022 r. na platformach innych firm.
 • 1099-Rs za wypłaty powyżej 10 dolarów otrzymane z tytułu emerytury, renty, konta emerytalnego, planu podziału zysków lub umowy ubezpieczeniowej
 • SSA-1099 lub SSA-1042S za otrzymane świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych.

„Pamiętaj, że nie istnieje formularz określający dochód podlegający opodatkowaniu, np. dochód z wynajmu nieruchomości wakacyjnej, co oznacza, że ​​jesteś odpowiedzialny za jego samodzielne zgłoszenie” – twierdzi Illinois CPA Society.

Jeden ze sposobów, w jaki możesz w ostatniej chwili obniżyć swój rachunek podatkowy za 2022 r.: Jeśli kwalifikujesz się do zrobienia wpłata na konto IRA podlegająca odliczeniu od podatku i nie zrobiłeś tego w zeszłym roku, masz czas do 18 kwietnia, aby wpłacić maksymalnie 6000 dolarów (7000 dolarów, jeśli masz 50 lat lub więcej). Zmniejszy to wysokość podatku i zwiększy Twoje oszczędności emerytalne.

Sprawdź swoje zeznanie przed jego przesłaniem: Zrób to niezależnie od tego, czy korzystasz z oprogramowania podatkowego, czy współpracujesz z profesjonalnym doradcą podatkowym.

Drobne błędy i niedopatrzenia opóźniają przetwarzanie Twojego zwrotu (i wydanie zwrotu pieniędzy, jeśli Ci się należy). Chcesz uniknąć literówek w swoim nazwisku, dacie urodzenia, numerze ubezpieczenia społecznego lub numerze wpłaty bezpośredniej; wybranie złego statusu zgłoszenia (np. żonaty czy wolny); popełnienie prostego błędu matematycznego; lub pozostawienie wymaganego pola pustego.

Co zrobić, jeśli nie możesz złożyć wniosku do 18 kwietnia: Jeśli nie możesz złożyć wniosku do przyszłego wtorku, wypełnij Formularz 4868 elektronicznie lub w formie papierowej i wysłać do 18 kwietnia. Otrzymasz automatyczne przedłużenie terminu składania wniosków o sześć miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że przedłużenie pliku nie jest przedłużeniem płatnym. Zostaniesz obciążony odsetkami (obecnie wynoszącymi 7%) i karą za każdą kwotę, którą jesteś winien za rok 2022, ale nie zapłaciłeś do 18 kwietnia.

Jeśli więc podejrzewasz, że nadal jesteś winien podatek – być może miałeś dochód poza pracą, od którego nie potrącono podatku, lub w zeszłym roku osiągnąłeś duży zysk kapitałowy – oszacuj, ile jeszcze jesteś winien i wyślij te pieniądze do urzędu skarbowego do wtorku .

Można to zrobić pocztą, dołączając czek do formularza wniosku o przedłużenie. Upewnij się, że koperta zostanie wysłana nie później niż 18 kwietnia.

Lub bardziej wydajna jest trasa spłacaj swoje zobowiązania drogą elektroniczną w IRS.gov, powiedział CPA Damien Martin, partner podatkowy w EY. Jeśli to zrobisz, IRS zauważy, że nie będziesz musiał składać formularza 4868. „IRS automatycznie rozpatrzy przedłużenie terminu na złożenie wniosku” – zauważa agencja w swoich instrukcjach.

Jeśli zdecydujesz się na wersję elektroniczną zapłacić bezpośrednio z Twojego konta bankowego, które jest bezpłatne, wybierz „rozszerzenie” a następnie „rok podatkowy 2022”, jeśli istnieje taka możliwość.

Można również płacić kartą kredytową lub debetową, ale zostaniesz obciążony opłatą Opłata manipulacyjna. Może się to jednak okazać znacznie droższe niż zwykła opłata, jeśli naliczysz podatek, ale nie spłacisz w całości rachunku karty kredytowej co miesiąc, ponieważ prawdopodobnie zapłacisz wysokie odsetki od zaległych sald.

Jeśli nadal jesteś winien podatek dochodowy swojemu stanowi, pamiętaj, że być może będziesz musiał przejść podobną operację, składając wniosek o przedłużenie i dokonając płatności na rzecz urzędu skarbowego swojego stanu, powiedział Martin.

Skorzystaj z tego interaktywnego asystenta podatkowego, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania, jakie możesz mieć: IRS zapewnia „interaktywny asystent podatkowy”, które mogą pomóc Ci odpowiedzieć na ponad 50 podstawowych pytań dotyczących Twojej indywidualnej sytuacji w zakresie dochodów, odliczeń, kredytów i innych pytań technicznych.

Źródło

Previous articleNieogłoszony import Jois przyciąga uwagę wiodącego NorthPort
Next articleKompozytor „Napoleona” Martin Phipps o wejściu w głowę outsidera – film dźwiękowy i ekranowy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here