Lokalni mieszkańcy oglądają ćwiczenia ewakuacyjne żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony na wyspie Yonaguni, najbardziej wysuniętej na zachód zamieszkanej wyspie Japonii w prefekturze Okinawa, Japonia, 12 listopada 2023 r. REUTERS/Issei Kato TPX OBRAZY DNIA

YONAGUNI, Japonia – Japonia przeprowadziła w niedzielę na swojej najbardziej wysuniętej na zachód wyspie ćwiczenia ewakuacyjne przed tsunami, które mogą również pomóc mieszkańcom w reagowaniu na sytuacje kryzysowe wynikające z wszelkich prób przejęcia przez Chiny kontroli nad pobliskim samorządnym Tajwanem, powiedział urzędnik.

Około 200 urzędników wyspy i członków japońskiej armii, znanych jako Siły Samoobrony (SDF), wzięło udział w ćwiczeniach na Yonaguni, najbardziej wysuniętej na zachód wyspie Japonii, 2000 km (1240 mil) na południowy zachód od stolicy, Tokio.

Jednak helikoptery i łodzie desantowe SDF ze statków, które przepłynęły ponad 1000 km (620 mil) od głównych wysp japońskich, nie mogły dołączyć do ćwiczeń z powodu silnego wiatru.

„Nie możemy wybrać momentu, w którym staniemy w obliczu katastrofy. Musimy pomyśleć o najgorszej rzeczy, jaka może się wydarzyć, i zaplanować ją” – powiedział burmistrz Yonaguni, Kenichi Itokazu urzędnikom w ratuszu wyspy na początku ćwiczeń.

Japonia jest narażona na tsunami wywołane trzęsieniem ziemi. W 2011 r. w wyniku jednego ataku na północno-wschodnim wybrzeżu głównej wyspy Honsiu zginęło prawie 20 000 osób.

Jednak Koji Sugama, urzędnik Yonaguni odpowiedzialny za przygotowanie 1700 mieszkańców wyspy na katastrofy, powiedział, że społeczność musi być również przygotowana na niebezpieczeństwo konfliktu.

„Dzisiaj przeprowadziliśmy ćwiczenia na wypadek katastrofy, ale dają one też ludziom do myślenia, co przyda się w sytuacji nadzwyczajnej na Tajwanie” – powiedział Sugama.

Yonaguni jest tylko 110 km (68 mil) od Tajwanu. W sierpniu ubiegłego roku Chiny wystrzeliły rakiety w stronę pobliskich wód w odpowiedzi na wizytę na Tajwanie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Chiny uznają Tajwan za swoje terytorium i nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu przejęcia nad nim kontroli.

Zaniepokojenie wzmożoną aktywnością wojskową Chin, a także obawa, że ​​atak Rosji na Ukrainę może ośmielić Pekin do uderzenia na Tajwan, skłoniły premiera Fumio Kishidę do ujawnienia planu podwojenia wydatków na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat.

Około 180 mieszkańców Yonaguni przybyło do jedynego gimnazjum na wyspie, aby obejrzeć pierwsze takie ćwiczenia od czterech lat. Żołnierze stacjonujący w obozie wojskowym na wyspie, otwartym w 2016 r. w ramach programu wzmocnienia japońskich placówek na wyspie, zapewnili lunch i kąpiele stóp.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Źródło

Previous articleAnalityk chwali drużynę AFC North QB za rozwój pod presją
Next articleTimothée Chalamet i Kylie Jenner spotykają się ponownie na imprezie SNL After-Party

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here