Francuski przywódca powiedział Izaakowi Herzogowi, że nie ma zamiaru oskarżać Izraela o umyślne krzywdzenie palestyńskiej ludności cywilnej

Wydaje się, że francuski prezydent Emmanuel Macron wycofał się ze swoich komentarzy na temat izraelskich ataków, w których zginęło dziesiątki cywilów w Gazie, które wygłosił w piątkowym wywiadzie dla BBC, wzywając do zawieszenia broni.

Uwagi te wywołały reakcję premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który oskarżył Macrona o dokonanie tego „poważny błąd faktyczny i moralny”.

W niedzielę francuski przywódca nawiązał rozmowę telefoniczną z prezydentem Izraela, aby wyjaśnić swoje stanowisko, twierdząc, że „nie miał zamiaru oskarżać Izraela o umyślne krzywdzenie niewinnych cywilów” według do biura prezydenta Izraela Izaaka Herzoga.

Herzog stwierdził, że uwagi tak „spowodował wiele bólu i niepokoju w Izraelu”.
Macron powtórzył także swoje poparcie dla prawa Izraela do samoobrony i swoje zaangażowanie w zapewnienie uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Gazie, wyjaśniając, że jego uwagi były „stworzone w związku z sytuacją humanitarną”.

Herzog podobno zapewnił swojego francuskiego odpowiednika, że ​​Izrael przyjmuje „wszelkie możliwe środki, aby zapobiec krzywdzie wyrządzonej niezaangażowanej ludności cywilnej” i zrzucił winę za śmierć cywilów na Hamas.

W piątek Macron powiedział BBC, że tak „wyraźnie potępia” ataku Hamasu na Izrael. Jednak powiedział też, że m.in. „de facto dzisiaj cywile są bombardowani… te dzieci, te kobiety, ci starcy są bombardowani i zabijani”.

Dodał to „nie ma ku temu powodu i żadnej legitymizacji” wzywając Izrael do zaprzestania. Dodał, że humanitarne zawieszenie broni jest jedynym rozwiązaniem zapewniającym ochronę wszystkich cywilów w Gazie.


„Przestańcie zabijać dzieci” – Macron mówi Izraelowi

Netanjahu szybko zareagował, argumentując, że Izrael tak „naprawdę robimy wszystko, aby zminimalizować szkody dla ludności cywilnej” i nalegał, aby zachodni przywódca nie uginał się pod naciskami tych, którzy wzywają do zawieszenia broni w Gazie.

Izrael rozpoczął bezprecedensowe bombardowanie wojskowe gęsto zaludnionej enklawy palestyńskiej w odwecie za atak Hamasu na jego terytorium, w wyniku którego zginęło około 1200 jego obywateli.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas w ciągu ponad czterech tygodni artylerii i nalotów w Gazie zginęło ponad 11 000 palestyńskich cywilów, z czego co najmniej 8 000 to kobiety i dzieci.

W niedzielę Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (PRCS) powiedział Szpital al-Quds, druga co do wielkości placówka medyczna w Gazie, zaprzestała działalności z powodu braku paliwa i przerwy w dostawie prądu. Obwiniła społeczność międzynarodową i sygnatariuszy Czwartej Konwencji Genewskiej o zaniedbanie całkowitego załamania się systemu opieki zdrowotnej w Gazie i tragicznego kryzysu humanitarnego.

Źródło

Previous article„Siostry żony” Kody Brown ma JEDEN warunek pojednania ze starszymi dziećmi
Next articleRead Full SAG-AFTRA Deal Summary Released Ahead Of Ratification Vote

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here