Notatka redaktora: Seria CNN Travel jest lub była sponsorowana przez kraj, który przedstawia. CNN zachowuje pełną kontrolę redakcyjną nad tematyką, relacjonowaniem i częstotliwością artykułów i filmów w ramach sponsoringu, zgodnie z nasza polityka.


Ułan Bator, Mongolia
CNN

Ze względu na swoje oddalenie i krótki sezon letni Mongolia od dawna jest… cel przeoczony przez podróżnych.

Jednak w miarę jak kraj zmierza w kierunku dalszego otwarcia na turystykę, ułatwiając warunki wjazdu dla turystów z zagranicy i modernizując infrastrukturę, rok 2023 może być po prostu najlepszym momentem, aby to osiągnąć.

Oto 10 powodów, dla których podróżni powinni już teraz zacząć planować swoją wymarzoną wizytę w Mongolii.

Ponieważ rząd Mongolii ogłosił lata 2023–2025 „Latami wizyt w Mongolii”, obywatele kolejnych 34 krajów mogą teraz odwiedzać ten kraj bez wiz do końca 2025 r.

Dodanie kilku krajów europejskich, w tym Danii, Francji, Grecji, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także Australii i Nowej Zelandii, powoduje obecnie, że łączna liczba krajów i terytoriów znajdujących się na liście zwolnionych z obowiązku wizowego wynosi obecnie 61.

Pełna lista jest Tutaj.

Po latach opóźnień, pandemii i kilku kontrowersji nowo wybudowany międzynarodowy port lotniczy Chinggis Khaan został ostatecznie otwarty latem 2021 roku.

Dzięki możliwości obsłużenia około 3 milionów pasażerów rocznie (dwukrotnie więcej niż stare lotnisko), dodaniu 500 nowych miejsc parkingowych dla samolotów oraz infrastrukturze umożliwiającej zwiększenie liczby lotów krajowych i tanich, lotnisko jest mile widzianym dodatkiem do wysiłki kraju na rzecz rozwoju turystyki.

Od momentu otwarcia lotniska wznowiono budżetowe loty do Hongkongu liniami EZNIS Airways i podobno trwają rozmowy w sprawie wznowienia bezpośrednich lotów do Stanów Zjednoczonych.

Niedawno otwarty Muzeum Czyngis-chana oferuje piękne, świeże spojrzenie na burzliwą historię Mongolii.

Dzięki ponad 10 000 artefaktów pochodzących z ponad 2000 lat muzeum bada historię Mongołów i imperium, które stworzyli – i ostatecznie utracili.

Artefakty muzeum prezentowane są na ośmiu piętrach, w sześciu salach wystaw stałych i dwóch salach wystaw czasowych. Zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim odbywa się w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 10:00 do 16:00, bezpłatnie.

Festiwal Spirit of Gobi 2023 w Mongolii odbędzie się w sierpniu.

Kiedy większość ludzi myśli o Mongolii, ostatnią rzeczą, która przychodzi na myśl, są festiwale muzyczne i instalacje artystyczne poświęcone ochronie przyrody w sercu jednej z największych pustyń na świecie.

Ale to wszystko się zmienia dzięki festiwalom takim jak Pauza w szkole, Duch Gobi, Festiwal Muzyki Elektronicznej INTRO i Kharkhorum 360 Sztuka wizualna i muzyka.

Umieszczając międzynarodowe zespoły, DJ-ów i muzyków z całego świata obok eklektycznej mieszanki raperów, zespołów i piosenkarzy ludowych Mongolii, kraj ten może stać się jednym z najbardziej niedocenianych miejsc na świecie dla miłośników festiwali.

Rocznik Naadam wydarzenie zawsze było doskonałym powodem do odwiedzenia Mongolii, ale teraz, gdy festiwal właśnie obchodził 100-lecie swojego istnienia, rok 2023 jest równie dobrym czasem, jak zawsze, aby wziąć w nim udział.

Choć początki festiwalu sięgają czasów Czyngis-chana, kiedy to wykorzystywał on wyścigi konne, zapasy i zawody łucznicze, aby utrzymać swoich wojowników w dobrej formie pomiędzy bitwami, Naadam oficjalnie stał się świętem narodowym dopiero 100 lat temu.

Dziś festiwal – odbywający się w Ułan Bator na Narodowym Stadionie Sportowym – ma o kilka wzruszeń więcej niż za czasów Wielkiego Chana.

Miejsce na ceremonii otwarcia odbywającej się 11 lipca jest zawsze jednym z najtrudniejszych do zdobycia biletów w mieście.

Spróbuj swoich sił w łucznictwie po mongolsku

Łucznictwo mongolskie powraca do łask.

Łucznictwo konne przeżywa renesans w Mongolii dzięki takim zawodnikom jak Altankhuyag Nergui, jeden z najwybitniejszych łuczników w tym sporcie i jego akademia łucznictwa, Nazwa.

Tutaj miejscowi uczą się podstaw mongolskiego łucznictwa, zanim dosiądą konia i przeniosą swoje nowo zdobyte umiejętności na wyższy poziom.

W miesiącach letnich studenci i członkowie akademii organizują cotygodniowe przedstawienia dla zainteresowanych widzów. Akademia oferuje także całodniowe treningi dla pragnących spróbować tego intensywnego sportu.

Jeśli mowa o ożywianiu najstarszych tradycji Mongolii, w ostatnich latach duże odrodzenie nastąpiło również wskrzeszenie mongolskiego bichig, czyli tradycyjnego pisma mongolskiego pisanego od góry do dołu i czytanego od lewej do prawej.

Odwiedzić Erdenesian Khuree Mongolskie Centrum Kaligrafii w Karakorum, aby dowiedzieć się od mistrza kaligrafii Tamira Samandbadraa Pureva o tym ważnym dziedzictwie kulturowym. A kiedy już tam będziesz, przejrzyj jurty wypełnione dziełami Tamira.

Mongolski myśliwy wysyła swojego orła przedniego na zdobycz.

Połącz premierę nowego motocykla Norden 901 Expedition firmy Husqvarna z nowo ogłoszonym motocyklem Nomadic Off-Road Wycieczka Łowców Orłówi czeka Cię jedna z najszybszych przygód w Mongolii.

Trasa obejmuje sześciu jeźdźców pokonujących 1700 kilometrów z Ułan Bator do Bayan-Ulgii, gdzie kolarze spotykają swoich gospodarzy, słynnych mongolskich łowców orłów.

Jedyną rzeczą szybszą od tej przygody jest tempo wyprzedania wycieczek Nomadic Off-Road.

Zawodowy maszer Joel Rauzy od 18 lat prowadzi wycieczki psim zaprzęgiem po zamarzniętym jeziorze Khuvsgul.

Mniej tłumów, niższe ceny hoteli i szansa zobaczenia całkowicie zamarzniętego jednego z największych słodkowodnych jezior na świecie, zima w Mongolii to coś innego do zobaczenia i przeżycia.

Firma Rauzy’ego, Wiatr Mongolii, oferuje wycieczki po jeziorze, podczas których każda osoba otrzymuje na podróż własne sanki i psy. Podążając za Rauzym, maszerzy zrobią pętlę po jeziorze. Atrakcje obejmują łowienie ryb pod lodem, podczas gdy podróżnicy zatrzymują się w zimowych jurtach i spędzają czas z rodzinami nomadów po drodze.

Skandynawski design uderza w Mongolię w Yeruu Lodge

Yeruu Lodge jest przesiąknięty skandynawskim minimalizmem.

Położony w samym sercu prowincji Selenge nad rzeką Yeruu, Loża Yeruu to pomysł norweskiego założyciela Eirika Gulsruda Johnsena, który po raz pierwszy odwiedził Mongolię w 2017 roku.

Z minimalną restauracją i jadalnią w stylu skandynawskim, kilkoma w pełni wyposażonymi jurtami dla gości, dwoma kortami do gry w pétanque, kajakami, Driving Range, rowerami górskimi i strefą do jogi, domek jest miejscem dla miłośników przyrody.

Domek jest całkowicie odłączony od sieci i zasilany jest panelami słonecznymi, ogrzewaniem termicznym, a cała woda na terenie obiektu pochodzi ze studni znajdującej się na terenie posesji, a po zużyciu jest poddawana recyklingowi.

Ponadto całe szkło, metal i plastik wykorzystywane w domku jest również poddawane recyklingowi, a odpady żywnościowe przekształcane są w kompost wykorzystywany do uprawy warzyw, jagód i ziół na miejscu.

Otwarcie schroniska zaplanowano na kwiecień 2023 roku.

Źródło

Previous articleNowicjusze z „Zagranicznego” świata wytyczają różne ścieżki debiutu
Next articleWczesne oferty Walmartu na Czarny Piątek wydają się prawie zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here