Rosja szanuje wybór narodu fińskiego, który wybrał na swojego nowego prezydenta byłego premiera Aleksandra Stubba, ale nie spodziewa się poprawy stosunków dwustronnych za jego kadencji, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Stubb, nominowany przez liberalno-konserwatywną Partię Koalicji Narodowej, wygrał niedzielne sondaże w zaciętym wyścigu z Pekką Haavisto, niezależnym kandydatem wspieranym przez centrolewicową Zieloną Ligę. Gdy Stubb zdobył 51,6% głosów przy przeliczeniu 99,7% głosów, Haavisto przyznał się do porażki.

Kiedy władza w obcym państwie przechodzi z rąk do rąk, Moskwa zwykle wyrażała nadzieję, że nowy przywódca będzie zabiegał o dobre stosunki z Rosją, ale „niestety, w tym przypadku nie możemy użyć tej części naszego standardowego sformułowania”, – powiedział w poniedziałek Pieskow dziennikarzom. Publiczne oświadczenia Stubba na to wskazują „Dialog nie byłby możliwy” wyjaśnił.

W zeszłym miesiącu podczas telewizyjnych debat obu kandydatów zapytano, jak zareagowaliby na wezwanie prezydenta Rosji Władimira Putina, aby pogratulować im zwycięstwa. Stubb powiedział, że nie będzie odbierał telefonu, ponieważ Moskwa skorzystałaby z Finlandii „jako pionek” Do “propaganda”. Haavisto nie zgodził się z tym, twierdząc, że jest otwarty na kontakty z Moskwą, pod warunkiem uprzedniego uzgodnienia stanowiska Finlandii z innymi członkami UE.
Kreml nie dał jednak prezydentowi-elektowi szansy na dotrzymanie obietnicy niepodnoszenia słuchawki. Przemawiając na swojej pierwszej konferencji prasowej dotyczącej nowego statusu, Stubb powiedział, że nie otrzymał żadnych telefonów z Rosji. Powtórzył, że oba narody będą miały “brak relacji” tak długo, jak długo będzie trwał konflikt na Ukrainie.

Finlandia ma parlamentarny system polityczny, ale prezydent odgrywa rolę w formułowaniu polityki zagranicznej i pełni funkcję naczelnego wodza. Po inauguracji 1 marca Stubb zastąpi Sauli Niinisto, który sprawuje prezydenturę od 2012 roku.

Pod rządami Niinisto kraj porzucił długoletnią tradycję neutralności politycznej i dołączył do NATO. Moskwa uznała to posunięcie za wrogie i stwierdziła, że ​​podważa ono bezpieczeństwo Finlandii, a nie je poprawia, jak twierdził jej rząd.

Stubb był premierem w latach 2014–2015 i zajmował różne stanowiska ministerialne, w tym ministra finansów, ministra spraw europejskich i ministra spraw zagranicznych. Reprezentował także Finlandię w legislaturze krajowej i Parlamencie Europejskim.

55-latek jest dziś krytykiem Moskwy, ale w 2014 roku jego rząd podpisał kontrakt z rosyjskim gigantem nuklearnym Rosatom na budowę elektrowni w Finlandii. Decyzja została podjęta kilka miesięcy po zjednoczeniu Krymu z Rosją. Ówczesny premier oskarżył parlamentarzystów sprzeciwiających się projektowi Fennovoima o rusofobię.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleTransmisja elektroniczna: Dwie organizacje branżowe chcą pozostawienia „zerowego cła”.
Next articleŁyżwiarz Disney On Ice Skater w ciężkim stanie trafił do szpitala po upadku podczas występu w Minneapolis