Ewakuowano całe miasto na Islandii ze względu na leżący pod nim tunel magmowy i ryzyko otwarcia szczeliny

Islandia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z silną aktywnością sejsmiczną na południowo-zachodnim półwyspie Reykjanes. Całe miasto Grindavik zostało ewakuowane – ogłosił w sobotę prezydent Gudni Johannesson.

W sobotę islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) poinformowało, że od północy na półwyspie zarejestrowano około 800 trzęsień ziemi. Według jej oświadczenia, „Prawdopodobieństwo erupcji wulkanu w najbliższej przyszłości uważa się za znaczne”.

Ogłosiło w nocy Ministerstwo Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego „faza zagrożenia/niepokoju” i nakazał ewakuację wszystkim mieszkańcom Grindavik, miasteczka rybackiego liczącego około 3300 mieszkańców.

„Na Islandii znamy siły natury. Mamy nadzieję, że będzie najlepiej, ale jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność” – dodał. – prezydent zamieścił później post na X (dawniej Twitterze), dodając, że Grindavik był „udana ewakuacja”.

Pod miastem znajduje się korytarz magmowy – podał islandzki nadawca ogólnokrajowy RUV, powołując się na lokalnych meteorologów. Według doniesień w dowolnym miejscu tunelu może otworzyć się szczelina i spowodować erupcję lawy, być może w samym mieście.

„Szansa na erupcję znacznie wzrosła” – powiedział RUV lokalny wulkanolog, zauważając, że może się to zdarzyć w r „godziny lub kilka dni”.

W lipcu na tym samym półwyspie Reykjanes miała miejsce erupcja wulkanu. Zdarzenie sejsmiczne na tym obszarze miało miejsce po raz trzeci w ciągu trzech lat, a pierwsze miało miejsce w 2021 r. Wcześniej w Reykjanes nie doszło do erupcji od ponad 800 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Linie lotnicze ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z erupcją wulkanu

Erupcje wulkanów na Islandii są zdarzeniami regularnymi, ale nieprzewidywalnymi – mogą następować w krótkich odstępach czasu lub w dłuższych odstępach czasu. W sumie na terenie całego kraju znajduje się około 130 aktywnych i nieaktywnych wulkanów.

Największe zdarzenie sejsmiczne w ostatnim czasie miało miejsce, gdy w 2010 r. wybuchł wulkan Eyjafjallajokull, wyrzucając do atmosfery ogromne chmury pyłu wulkanicznego. Doprowadziło to do masowego zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej i odwołania tysięcy lotów.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articlePół mężczyzna, pół kobieta – ta rzeźba odpowiada na najgłębsze pytania życia
Next articleKryzys „The Marvels”: Disney MCU z najniższym w historii otwarciem BO na poziomie 47 mln dolarów i więcej — co poszło nie tak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here