Sukces nastąpił niecałe dwa tygodnie po umieszczeniu przez Pjongjang statku zwiadowczego na orbicie

Korea Południowa z powodzeniem wystrzeliła w piątek swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego wyprodukowanego w kraju, pośród napięć ze swoim północnym sąsiadem.

Satelita wyniesiony na rakiecie SpaceX Falcon 9 został wystrzelony z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Został pomyślnie umieszczony na orbicie i działa normalnie – podało południowokoreańskie Ministerstwo Obrony, cytowane przez agencję informacyjną Yonhap.

Satelita jest w stanie wykrywać obiekty o wielkości zaledwie 30 centymetrów (11,8 cala) – powiedział Yonhap.

Seul w zakresie obrazów o wysokiej rozdzielczości korzysta z amerykańskich satelitów komercyjnych i wojskowych. Premiera zapewnia południowokoreańskiej armii „własne zdolności wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze” – cytuje się wypowiedź urzędnika Ministerstwa Obrony.
Wystrzelenie nastąpiło niecałe dwa tygodnie po tym, jak Korea Północna umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego Malligyong-1. Pjongjang poinformował również, że jego nowy obiekt kosmiczny funkcjonuje normalnie i twierdził, że sfotografował już Biały Dom, Pentagon i kilka baz morskich USA.

Państwowa agencja informacyjna KCNA w Pjongjangu wydała w sobotę oświadczenie, w którym ostrzegła Stany Zjednoczone, że tak się nie stanie “wrogość” w kierunku satelity będzie traktowane jako „wypowiedzenie wojny”.

Waszyngton potępił wystrzelenie Korei Północnej, argumentując, że naruszyło to międzynarodowy zakaz dotyczący technologii rakiet balistycznych Pjongjangu. Stany Zjednoczone, Australia, Japonia i Korea Południowa nałożyły w tym tygodniu nowe sankcje na Koreę Północną, powołując się na tę informację „nielegalną i destabilizującą działalność”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Źródło

Previous articleMłode działa Matyldy niewypały podczas miażdżącej porażki z Kanadą
Next articleJohn Nichols umiera: Pisarz „Wojny o Milagro Beanfield” i „Sterile Cuckoo” miał 83 lata

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here