Sprzedany za rekordową cenę czarny filcowy kapelusz bobrowy należał w XIX wieku do władcy imperium francuskiego.

Kapelusz należący do Napoleona Bonaparte, gdy był cesarzem Francji, został sprzedany na francuskiej aukcji za rekordową kwotę prawie dwóch milionów euro.

W niedzielę w domu aukcyjnym Drouot czarny filcowy kapelusz bobrowy został sprzedany za 1,932 mln euro (2,1 mln dolarów), pobijając poprzedni rekord kapelusza napoleońskiego tego samego domu aukcyjnego: 1,884 mln euro w 2014 r.

Kapelusz, znany jako bicorne, jest w charakterystycznych dla Napoleona kolorach – czarnym, z niebiesko-biało-czerwonymi insygniami flagi francuskiej – i przyciąga kolekcjonerów „z całego świata”, powiedział licytator Jeane-Pierre Osenat, odmawiając wręczenia kapelusza tożsamość lub narodowość ostatecznego nabywcy.

Ostatnią własnością kapelusza był zmarły w zeszłym roku biznesmen Jean-Louis Noisiez.

Ostateczna cena była ponad dwukrotnie wyższa od szacunkowej kwoty 600 000 do 800 000 euro (od 655 000 do 873 000 dolarów) i prawie czterokrotnie wyższa od ceny wywoławczej, podał dom aukcyjny z Fontainebleau na południe od Paryża.

Uważa się, że Napoleon miał w sumie około 120 takich kapeluszy, z których większość obecnie zaginęła.

„Milion czterysta pięćdziesiąt tysięcy [euros] po mojej lewej stronie 1,5 miliona, mamy 1,5 miliona na sali, 1,5 miliona na kapelusz Napoleona. Zostawiamy cenę 1,5 miliona za ten główny symbol Napoleona, ja sprzedaję za 1,5 miliona [before fees]nie żałuję, sprzedałem” – powiedział Osenat, opuszczając młotek, by wywołać aplauz.

Według domu aukcyjnego Napoleon nosił filcowy kapelusz w połowie swojej kadencji, czyli od 1808 do 1815 roku.

W przeciwieństwie do większości ludzi tamtych czasów, Napoleon nosił kapelusz przesunięty na bok, co nadawało mu wyraźną sylwetkę, łatwo rozpoznawalną przez jego żołnierzy w bitwie.

Napoleon zyskał na znaczeniu podczas rewolucji francuskiej, stając się kluczową postacią wojen rewolucyjnych. Służył republice jako pierwszy konsul, a w 1804 roku został koronowany na cesarza.

Został zesłany w 1815 r. po przegranej bitwie z siłami brytyjskimi i pruskimi pod Waterloo, a zmarł w 1821 r. na wyspie Świętej Heleny na Oceanie Atlantyckim.

Niedzielna wyprzedaż kapeluszy rozpoczyna się zaledwie kilka dni przed pojawieniem się filmu biograficznego o Napoleonie w kinach na całym świecie. Film Ridleya Scotta przedstawia bitwy na masową skalę w całej Europie, ale także ukazuje złożone relacje cesarza z jego żoną Józefiną.

Joaquin Phoenix, który w filmie gra Napoleona, powiedział o zmarłym cesarzu, że był „niezręczny społecznie”, ale także „romantyczny”.

Źródło

Previous articlePagasa: LPA w pobliżu Mindanao słabnie, nowe prawdopodobnie utworzy się w ciągu 2–3 dni
Next articleMakabryczna kontuzja nogi Jordana Travisa jest ciosem dla stanu Floryda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here