82-letni założyciel jednej z największych kanadyjskich marek odzieżowych skazany za zarzuty związane z incydentami z lat 1988–2005.

Sąd w Toronto stwierdził, że były kanadyjski potentat modowy Peter Nygard został uznany winnym czterech zarzutów napaści na tle seksualnym.

Nygard (82 l.) był sądzony przez Sąd Najwyższy Ontario pod zarzutem pięciu przypadków napaści na tle seksualnym i jednego przymusowego uwięzienia, zarzutów powiązanych z incydentami z lat 1988–2005. Zarzuty dotyczyły czterech kobiet i 16-letniej dziewczynki.

Ława przysięgłych wydała werdykt w niedzielę, piąty dzień obrad po sześciotygodniowym procesie. Nygard został uniewinniony z jednego powodu napaści na tle seksualnym na jedną z kobiet, które zeznawały na rozprawie.

Proces dotyczył pierwszego z serii zarzutów, jakie postawiono mu za przestępstwa na tle seksualnym wobec wielu kobiet na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

„Wiem, że była to dla pana długa i trudna sprawa” – powiedział ławie przysięgłych sędzia Robert Goldstein.

Prawnik Nygarda Brian Greenspan nie wykluczył możliwości odwołania się od wyroku. Podczas mów końcowych Greenspan stwierdził, że sprawa została zbudowana na „sprzecznościach i aluzjach”, analizując wizerunek swojego klienta przez prokuraturę.

„Opisywanie Petera Nygarda jako złego drapieżnika, osobowości Jekylla i Hyde’a, który bogactwem i władzą zwabiał kobiety do swojej jaskini niegodziwości i zmuszał je do spełniania jego żądań seksualnych… nie jest ani sprawiedliwe, ani dokładne” – stwierdził.

Tablica z Peterem Nygardem wywieszona przed jego siedzibą na Times Square [File: John Minchillo/AP]

Prokurator Ana Serban stwierdziła natomiast, że Nygard podczas zeznań zachowywał się wymijająco i niekonsekwentnie, a jego pamięć była zawodna i wybiórcza.

Serban wskazał na „niezwykle podobne relacje” swoich pięciu niezależnych od siebie oskarżycieli, dotyczące tego, jak poznali Nygarda, zostali zaproszeni do jego biurowca i „jak dokonał napaści na tle seksualnym w swojej prywatnej sypialni”.

„Podobieństwa zaprzeczają zbiegowi okoliczności” – stwierdziła. „To wzór zachowania”.

Składając zeznania we własnej obronie, Nygard nie przypomina sobie, aby spotkał lub znał czterech swoich oskarżycieli i upierał się, że nigdy nie zgwałcił żadnego z nich.

„Rodzaj zarzutów, które zostały postawione i opisane, to rodzaj zachowania, o którym wiem, że nigdy nie popełniłem i nigdy bym nie zrobił” – powiedział przed sądem, przyznając nawet, że z wiekiem jego pamięć „bardzo się zamazała” .

Powróci do sądu 21 listopada, aby ogłosić wyrok.

Nygard, który w 1967 r. założył firmę, która miała przekształcić się w Nygard International, od aresztowania w 2020 r. przebywa w areszcie.

Teraz musi stanąć przed podobnymi zarzutami w Quebecu i Manitobie. a także ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie został oskarżony o napaści na tle seksualnym na dziesiątki kobiet i dziewcząt, ściąganie haraczy i handel ludźmi.

Urodzony w Finlandii, Nygard dorastał w Manitobie, gdzie ostatecznie założył firmy odzieżowe o tej samej nazwie i stał się jednym z najbogatszych ludzi w Kanadzie.

Źródło

Previous articleBatang Pier dobrze przygotowuje się do pierwszego trudnego testu
Next articleSolidny występ Timothée Chalameta w Saturday Night Live przywraca Tiny Horse i budzi kontrowersje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here