Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tysiące Palestyńczyków próbuje znaleźć miejsce w schronach w Gazie lub przemieszcza się na południe, aby uchronić się przed izraelskimi bombardowaniami.

W środę WHO podała, że ​​w Strefie Gazy gwałtownie rośnie liczba chorób zakaźnych, takich jak biegunka i ospa wietrzna, podczas gdy organizacje medyczne ostrzegają przed ryzykiem cholery i epidemii.

Ponadto kryzysy wodno-sanitarne w Gazie sprawiły, że mieszkańcy nie są w stanie uciec przed codziennymi skutkami izraelskich ataków i oblężeń. Do infekcji przyczynił się brak czystej wody pitnej oraz zanieczyszczenia rozprzestrzeniające się drogami wodnymi w wyniku awarii infrastruktury.

W obliczu takich ograniczeń setki tysięcy ludzi w Gazie również są tłoczone w schroniskach, co potencjalnie przyspiesza rozprzestrzenianie się chorób. Tysiące innych osób również przechadza się tłumnie z północy na południe Gazy, wykonując izraelskie rozkazy ewakuacji.

„Pomiędzy niepokojąco niskim poziomem dostępu do odpowiedniej wody i urządzeń sanitarnych, ekstremalną gęstością zaludnienia… a dużą częścią populacji, która ewakuowała się do trzech południowych prowincji, mamy środowisko wysoce sprzyjające wybuchowi i rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych choroby” – powiedział Michael Talhami, regionalny doradca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża ds. wody i siedlisk.

Oto, co należy wiedzieć o głównych chorobach zakaźnych, które według WHO szerzą się w Gazie od połowy października.

Jakie choroby najczęściej dotykają Gazę?

  • Infekcje górnych dróg oddechowych: Do tej pory zarejestrowano ogółem 54 866 przypadków. Dotyczy to przede wszystkim oddychania i objawia się takimi objawami jak katar, kaszel i ból gardła. Choroby układu oddechowego były już szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w Strefie Gazy przed wybuchem wojny w zeszłym miesiącu.
  • Biegunka: Według WHO zgłoszono ponad 33 551 przypadków biegunki, z czego co najmniej połowa wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Dla porównania w latach 2021 i 2022 u dzieci poniżej piątego roku życia odnotowano średnio 2000 przypadków miesięcznie. Picie skażonej wody jest jedną z głównych przyczyn biegunki.
  • Wysypki skórne: Łącznie odnotowano 12 635 przypadków. Bakterie i wirusy mogą powodować zaczerwienienie, stan zapalny i swędzenie części skóry. Według Talhamiego wysypki skórne i świerzb to jedne z pierwszych oznak niedostatecznego zaopatrzenia w wodę w celu zapewnienia właściwej higieny.
  • Świerzb i wszy: Ogółem zgłoszono 8944 przypadki tych infekcji pasożytniczych. Podczas gdy wszy zazwyczaj atakują włosy, świerzb występuje na innych częściach ciała, ponieważ wolą zakopywać się w skórze. Obydwa powodują silne swędzenie.
  • Ospa wietrzna: Zgłoszono co najmniej 1005 przypadków ospy wietrznej. Ta choroba wirusowa powoduje swędzącą, pęcherzową wysypkę i gorączkę. Dotyka głównie dzieci, ale może zakażać także dorosłych.

Ministerstwo Zdrowia zazwyczaj co roku publikuje statystyki dotyczące zgonów z powodu chorób zakaźnych, chociaż WHO pracuje nad szybszym uzyskiwaniem tych danych w czasie wojny – twierdzą urzędnicy agencji.

Jakie czynniki powodują te choroby?

Zanieczyszczone lub niewystarczające zaopatrzenie w wodę, przeludnienie i zakłócona higiena to niektóre z kluczowych czynników przyczyniających się do wybuchów chorób zakaźnych.

Podczas gdy niektóre rodziny w Gazie mają ciasne mieszkania, inne szukają schronienia w obiektach ONZ, a niektóre z nich zostały uznane przez samą ONZ za nienadające się do zapewnienia „bezpiecznych i godnych warunków życia”.

Według WHO w międzyczasie na ulicach Gazy gromadzą się odpady stałe, tworząc wylęgarnię owadów i gryzoni przenoszących i przenoszących choroby.

Szkodliwe bakterie przedostały się również przez źródła wody w Gazie, od morza do wody pitnej, stając się głównym źródłem infekcji niezależnie od tego, czy ludzie piorą ubrania, czy starają się nawadniać organizm.

„Nawet jeśli u źródła woda jest nadal uzdatniana w trakcie jej dostarczania, zanieczyszczenia mogą przedostać się do środka na wiele sposobów. W takich okolicznościach bardzo trudno jest monitorować sytuację” – powiedział Talhami o zaopatrzeniu w wodę pitną.

Ponadto uszkodzenia budynków mieszkalnych mogą spowodować zanieczyszczenie źródeł wody do użytku domowego, ponieważ są one zazwyczaj podłączone do infrastruktury biegnącej pod głównymi drogami i bocznymi ulicami – wyjaśnił.

W związku z awarią systemu sanitarnego setki osób w całej Gazie są zmuszone korzystać ze wspólnej ograniczonej liczby toalet. Według Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w schroniskach na południu, do których ewakuują się ludzie, co najmniej 600 wysiedleńców korzysta z jednej toalety.

W przypadku infekcji dróg oddechowych, choć częstą przyczyną są wirusy, badanie przeprowadzone w 2018 r. dotyczące obrażeń powstałych w wyniku działań wojennych w Strefie Gazy również wykazało, że wdychanie trującego gazu powstałego podczas działań wojskowych prowadziło do chorób układu oddechowego.

Niepełny zasięg systemów nadzoru nad chorobami, niewystarczająca łączność z Internetem i telefonią komórkową oraz zakłócenia w świadczeniu usług medycznych również utrudniają monitorowanie chorób zakaźnych lub reagowanie na nie.

Nawet w szpitalach zmuszanie do pracy z nieodpowiednimi środkami ochrony osobistej lub środkami czyszczącymi oznacza, że ​​personel medyczny podczas świadczenia opieki również może zakażać i przenosić choroby – twierdzi WHO.

Według OCHA źródła medyczne donoszą o obecności mączlików i ich larw na ranach, które mogą powodować ryzyko uszkodzenia tkanek i infekcji bakteryjnej.

Źródło

Previous articlePotężna siła NRL celuje w młodego pistoleta Wallabies w zastępstwie Suaalii
Next articleShep Rose z Southern Charm twierdzi, że zdradzanie byłej Taylor Ann Green było „zabawne”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here