Notatka redaktora: Poglądy wyrażone w tym komentarzu są wyłącznie poglądami autorów. CNN prezentuje prace Rozmowa, współpraca dziennikarzy i naukowców w celu dostarczania analiz i komentarzy wiadomości. Treść jest tworzona wyłącznie przez The Conversation.Rozmowa

Hugh Hefner założył w tym roku magazyn Playboy 70 lat temu. W pierwszym numerze znalazła się naga fotografia Marilyn Monroe, którą kupił i opublikował bez jej wiedzy i zgody.

Hefner zbudował markę Playboy na plecach niezliczonych kobiet prezentowanych na jej łamach, których piękno i wyrazista kobieca seksualność bawią czytelników od pokoleń.

Zbliżając się do swoich 70. rocznicy w grudniu, Playboy radykalnie się zmienił. Magazyn nie jest już ukazany, rezydencja Playboya została sprzedana deweloperowi, a ostatni pozostały klub Playboy w Londynie zostaje zamknięty w 2021 r. Jaka przyszłość czeka Playboya? Marka zmienia się, aby nadążać za światem post#MeToo.

Hefner zmarł miesiąc przed pojawieniem się zarzutów wobec producenta filmowego Harveya Weinsteina w 2017 r., co nadało impuls ruchowi #MeToo (w ramach którego osoby, które doświadczyły napaści na tle seksualnym i molestowania, wypowiadały się przeciwko swoim sprawcom).

CZYTAJ WIĘCEJ: Seks, miłość i towarzystwo… z AI? Dlaczego relacje człowiek-maszyna mogą wejść do głównego nurtu

W ostatnich latach, wielu dokonało ponownej oceny Dziedzictwo Hefnera i relacje z kobietami. W dokumencie „The Secrets of Playboy” z 2022 r. (wyemitowanym na antenie Channel 4 w Wielkiej Brytanii) szczegółowo opisano oskarżenia Hefnera o niewłaściwe postępowanie na tle seksualnym ze strony kilku byłych dziewczyn, w tym modelki Sondry Theodore i osobowości telewizyjnej Holly Madison.

Relacje Hefnera i Playboya z kobietami są skomplikowane. Playboy był wczesnym zwolennikiem praw do aborcji, pomógł sfinansować pierwszy zestaw do gwałtu i czasami był wczesny zwolennik inkluzywności (na przykład przedstawiająca transpłciową modelkę Caroline „Tula” Cossey w numerze z czerwca 1981 r.). Jednak większość kobiet prezentowanych w „Playboyu” mieści się w wąskich standardach urody – szczupła, biała, sprawna fizycznie i blondynka.

Tymczasem podobno osobiste relacje Hefnera z jego znacznie młodszymi dziewczynami przestrzegane wzorce kontroli i przemocy emocjonalnej. Była dziewczyna Holly Madison w swoich wspomnieniach z 2015 roku „Down the Rabbit Hole” opisała Hefnera jako traktującego ją „jak chwalebne zwierzątko domowe”.

Odejście Hefnera oznaczało, że uniknął rozliczenia z ruchem #MeToo. Playboy jednak odpowiedział, wypuszczając oświadczenie w którym potwierdził wsparcie dla kobiet przedstawionych w „Sekretach Playboya” i nazwał działania Hefnera „odrażającymi”.

W oświadczeniu stwierdzono, że marka nie jest już powiązana z rodziną Hefnerów i skupi się na aspektach dziedzictwa firmy, które są zgodne z wartościami pozytywnego nastawienia do seksu i wolności słowa.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Mamuśka”: krótka historia kultury od pani Robinson po mamę Stiflera

Dziś Playboy to zupełnie inna firma niż ta, którą Hefner założył prawie 70 lat temu. Według firmy około 80% pracowników Playboya identyfikuje się jako kobiety, a motto firmy zmieniło się z „Rozrywka dla mężczyzn” na „Przyjemność dla wszystkich”. Akcje spółki znajdują się w obrocie publicznym, a 40% jej zarządu i kierownictwa stanowią kobiety.

Firma poszła także w stronę treści kierowanych przez twórców w swojej aplikacji Playboy Centerfold. Podobnie jak usługa subskrypcji OnlyFans, Playboy Centerfold umożliwia subskrybentom przeglądanie treści od twórców, których nazywa „króliczkami”, i interakcję z nimi.

Lekkoduch

W aplikacji twórcy – czyli króliczki – mogą przedstawiać własne ciała w dowolny sposób, oddając władzę z powrotem w swoje ręce. Być może przyszłością Playboya nie jest już służenie męskiemu spojrzeniu, ale właśnie tej publiczności, którą Hefner w swoim odrzucił pierwszy list od redakcji:

„Jeśli jesteś mężczyzną w wieku od 18 do 80 lat, Playboy jest przeznaczony dla Ciebie… Jeśli jesteś czyjąś siostrą, żoną lub teściową i odebrałeś nas przez pomyłkę, przekaż nas mężczyźnie w swoim życie i wracaj do Ladies Home Companion.

Gwiazdy reality show Playboya z połowy XXI wieku, Holly Madison i Bridget Marquardt, również przeżywają renesans wśród fanów.

„Dziewczyny z sąsiedztwa” wyemitowano w 2004 roku. Serial skupiał się na życiu trzech dziewczyn Hefnera: Madison, Marquardt i Kendry Wilkinson. Stał się najpopularniejszym programem E i zyskał nową żeńską publiczność Playboya.

„Dziewczyny z sąsiedztwa” to opowieść o skomplikowanym wzmocnieniu władzy pomimo patriarchalnej ingerencji. Trzy bohaterki przestały być znane wyłącznie jako jedna z wielu blond dziewczyn Hefnera i stały się samodzielnymi celebrytkami.

Ostatecznie każdy z nich zerwał z Hefnerem, opuszczając rezydencję i kontynuując udaną karierę.

Być może tym, co przyciągnęło do serialu tak wiele fanek, było przedstawienie Madison, Marquardta i Wilkinsona jako pełnych siły, kochających zabawę i złożonych osób, które odnajdywały radość i swobodę w wyrażaniu swojej seksualności. Jednak w obliczu walki dziewcząt o sprawczość Hefner wziął odwet.

Bridget Marquardt i Hugh Hefner z Holly Madison i Kendrą Wilkinson w 2008 roku.

Serial pokazuje, że to on miał decydujący głos w sprawie każdego zdjęcia dziewcząt Playboya, a także nałożył rygorystyczne godziny policyjne i dodatki na wydatki.

We wspomnieniach Madison i Wilkinsona „W króliczej norze” i „W drodze do domu” twierdzą, że produkcja konsekwentnie je podważała. Odmówili zapłaty za pierwszy sezon, przyznali im uznanie dopiero w sezonie czwartym i bez zgody wyemitowali ich nieocenzurowane nagie ciała w zagranicznych programach i wydaniach DVD.

CZYTAJ WIĘCEJ: #MeToo w kosmosie: musimy zająć się możliwością molestowania seksualnego i napaści poza Ziemią

Zainteresowanie fanów „The Girls Next Door” pozostaje duże. W sierpniu 2022 r. Madison i Marquardt uruchomili podcast „Girls Next Level”, w którym przeprowadzają wywiady z poprzednimi towarzyszkami zabaw i kontaktują się z fanami. Opisują także odcinki z własnego punktu widzenia, przedstawiając swoje doświadczenia z pracy nad serialem.

Sukces podcastu, który osiągnął 10 milionów pobrań w lutym 2023 r. – 14 lat po ostatnim odcinku „The Girls Next Door” – świadczy o kulturowym dziedzictwie marki Playboy. Pokazuje także, że pomimo oryginalnej notatki redaktora Hefnera, Playboy przemawia do niektórych kobiet.

Playboy znajduje się obecnie w epoce post-Hefnerowskiej, kiedy wizerunki kobiet znajdujące się w starych wydaniach Playboya mogą służyć innym jako inspiracja do cieszenia się własną seksualnością. Jakakolwiek przyszłość czeka firmę, koncepcja Playboya stała się własnością publiczną – czy to poprzez pojawienie się kostiumów króliczka Playboya na każde Halloween, popularność bezczelnych tatuaży z logo Playboya czy markową bieliznę i ubrania.

W erze post#MeToo kobiety z Playboya zabierają głos i przejmują kontrolę. Po zamknięciu bram posiadłości króliczki w końcu odzyskują markę jako swoją.

Zdjęcie u góry: Hugh Hefner z „królikami” Playboya w Londynie w 1966 r.

Źródło

Previous articleAktorka „Nastoletniej mamy” Kailyn Lowry ujawnia płeć bliźniaków, ale fani tego nie kupują!
Next articleMuzyka Christine McVie: 5 piosenek do posłuchania na jej cześć

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here