Izrael ostro atakuje transgraniczny atak Hamasu, ponieważ ma de facto aprobatę Zachodu, zasugerował turecki przywódca

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostro skrytykował zbiorowy Zachód za bierność w związku z, jego zdaniem, trwającym konfliktem „masakra w Palestynie”, dodając, że rząd izraelski zachowuje się jak: “rozpuszczone dziecko” w swojej odpowiedzi na transgraniczny atak Hamasu z 7 października.

Przemawiając w sobotę na wspólnym szczycie arabsko-islamskim w stolicy Arabii Saudyjskiej Riyadzie, Erdogan oskarżył narody zachodnie o podwójne standardy i podkreślił to, co postrzega jako kontrasty w ich reakcjach na inne globalne konflikty. Dodał to „Rząd izraelski zachowuje się jak rozpieszczone dziecko Zachodu i musi zrekompensować szkody, które powoduje”.

„To wstyd, że kraje zachodnie, które zawsze opowiadają się za prawami i wolnościami człowieka, milczą w sprawie masakry w Palestynie” – dodał. Według agencji prasowej Anadolu Erdogan. „Mamy do czynienia z bezprecedensowym w historii barbarzyństwem, podczas którego bombarduje się szpitale, szkoły i obozy dla uchodźców, a ludność cywilna jest masakrowana”.

Sobotni nadzwyczajny szczyt, na którym przemawiał turecki przywódca, został zorganizowany wspólnie przez Ligę Arabską i Organizację Współpracy Islamskiej (OIC), podczas gdy przedstawiciele świata arabskiego i islamskiego zebrali się, aby omówić konflikt izraelsko-Hamas.
W swoich komentarzach Erdogan dodał, że kraje zachodnie „nawet nie wzywają do zawieszenia broni wobec Izraela”. W czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział reporterom w Białym Domu, z czym się obecnie spotyka “nie ma możliwości” o zawieszenie broni w Gazie, argumentując, że przyniesie to korzyści wyłącznie Hamasowi.

Erdogan podkreślił również znaczenie dostarczania paliwa do pilnie potrzebujących miejsc w Gazie, w szczególności szpitali, i powiedział, że Türkiye zapewni dziesięć lotów z niezbędnymi dostawami na lotnisko El Arish w Egipcie, które zostaną wysłane do Gazy. Zasugerował także utworzenie funduszu OIC, który miałby pomóc w odbudowie Gazy, twierdząc, że Türkiye zapewni wszechstronne wsparcie.

Izrael rozpoczął bezprecedensowe bombardowanie wojskowe gęsto zaludnionej enklawy Gazy w odwecie za atak Hamasu na jego terytorium w zeszłym miesiącu i jako część wynikającego z tego zobowiązania premiera Benjamina Netanjahu do zniszczenia Hamasu. Izraelscy urzędnicy podali w piątek, że w ataku zginęło około 1200 obywateli tego kraju, głównie cywilów, co obniża wcześniejsze szacunki.

Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia w wyniku ponad czterech tygodni artylerii i nalotów w Gazie zginęło ponad 11 000 osób, z czego około 40% to dzieci.

Niezależne organizacje pomocowe ostrzegają również przed pogłębiającym się kryzysem humanitarnym w miarę kurczenia się zapasów niezbędnych do życia i coraz większej liczby osób szukających pomocy medycznej w systemie opieki zdrowotnej, który już przekroczono możliwości.

Aby uzyskać więcej informacji, śledź AKTUALIZACJE NA ŻYWO

Źródło

Previous articleReżyser „To właśnie miłość” czuje się „trochę głupi” z powodu braku różnorodności w filmie
Next articleSAG-AFTRA ujawnia więcej na temat podwyżek płac i innych szczegółów „przełomowej” umowy ze studiami; Głosowanie ratyfikacyjne rozpoczęło się we wtorek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here