Irański pokaz siły następuje po zwiększonej obecności wojskowej USA w regionie po rozpoczęciu przez Izrael bombardowań Gazy.

Teheran, Iran – Iran zaprezentował ulepszoną wersję swojego pocisku hipersonicznego podczas wystawy wojskowej organizowanej dla najwyższego przywódcy kraju.

Ajatollah Ali Chamenei odwiedził w niedzielę uniwersytet prowadzony przez oddział lotniczy i kosmonautyczny Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), gdzie zaprezentowano bardziej zaawansowaną wersję hipersonicznego pocisku Fattah wraz z szeregiem rodzajów broni, w tym irańską- sprawił, że Gaza stała się dronem.

Zaprezentowano także nową wersję bezzałogowych statków powietrznych serii Shahed oraz ulepszoną wersję systemu obrony przeciwrakietowej 9-Dey, zdolnego do wystrzeliwania pocisków krótkiego i średniego zasięgu.

IRGC zaprezentowało ponadto nowy system obrony przeciwrakietowej o nazwie Mehran, który podobno wykorzystuje rakiety na paliwo stałe.

Iran po raz pierwszy zaprezentował rakietę w czerwcu, dołączając do małego klubu krajów, w tym Chin i Rosji, które posiadają broń zdolną do przenoszenia na duże odległości i charakteryzującą się dużą manewrowością.

Irańskie media państwowe podały, że pocisk Fattah II to hipersoniczny pojazd szybujący (HGV), pocisk, który sunie do celu po pierwszym wystrzeleniu, oferujący znacznie większą manewrowość w porównaniu z głowicą balistyczną poruszającą się po bardziej przewidywalnym łuku.

W niedzielę nie podano więcej informacji na temat ulepszonej wersji, ale Iran podał, że Fattah jest w stanie poruszać się z prędkością do 15 Mach (5,1 km lub 3,2 mil na sekundę) i mieć zasięg 1400 km (870 mil).

Urzędnicy IRGC powiedzieli w czerwcu, że elitarne siły mogą starać się zwiększyć swój zasięg pocisków hipersonicznych do 2000 km (1242 mil), co skutecznie pokryłoby dystans do regionalnego arcywroga Iranu, Izraela.

Najwyższy przywódca Iranu w niedzielę ponownie potępił Izrael i jego zachodnich sojuszników za wojnę w Strefie Gazy, w której zginęło ponad 12 000 Palestyńczyków, z czego prawie połowę stanowiły dzieci.

Chamenei powiedział, że „reżim syjonistyczny jest symbolem rasizmu”, dodając, że poparcie Zachodu dla tygodniowego bombardowania enklawy oznacza, że ​​zachodni przywódcy „również wierzą w rasizm i nie widzą w nim nic złego”.

Ajatollah Ali Chamenei (centroprawy) podczas wizyty na wystawie osiągnięć lotniczych IRGC w Teheranie [Handout from khamenei.ir]

Powiedział, że brutalne ataki na szpitale w Gazie wskazują na gniew izraelskich przywódców z powodu „niepowodzeń” w pokonaniu palestyńskich bojowników.

„Rządy islamskie muszą zerwać swoje stosunki polityczne z reżimem syjonistycznym przynajmniej na ograniczony czas” – powiedział Chamenei, wzywając także państwa muzułmańskie do odcięcia przepływu energii i towarów do Izraela.

Irański wojskowy pokaz siły miał miejsce, gdy Stany Zjednoczone przeniosły do ​​regionu znaczne zasoby wojskowe, w tym dwie grupy uderzeniowe lotniskowców i atomowy okręt podwodny.

Pod parasolem wspieranej przez Iran „osi oporu” grup politycznych i zbrojnych w całym regionie libański Hezbollah i jemeńscy Houthi od zeszłego miesiąca angażują się w transgraniczne walki z Izraelem w ramach solidarności z bojownikami Hamasu.

W niedzielę Izrael oświadczył, że Huti zajęli należący do Wielkiej Brytanii i obsługiwany przez Japonię statek towarowy na południowym Morzu Czerwonym, określając to wcięcie jako „irański akt terroryzmu”.

Źródło

Previous articlePBA: Maverick Ahanmisi cieszy się z pierwszego „Manila Classic” pomimo porażki w Genewie
Next articleHeidi Klum dzieli się ryzykownym zdjęciem w rozpiętej skórzanej kurtce i kabaretkach

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here